Metropole nad Vltavou skrývá tolik zajímavostí, že o jejich výjimečnosti často nevědí ani sami Pražané. Víte například, že Pražský hrad je podle Guinnessovy knihy největším hradním komplexem na světě? Že socha Jana Žižky na Vítkově je největší jezdeckou sochou na světě? A že Karlovo náměstí je jedním z největších v Evropě?
Keltové na Zbraslavi
Celkem bez zájmu zůstává i jedno z nejmohutnějších keltských opevnění v Evropě. Jeho trosky jsou na ostrohu na pravém břehu Vltavy v místě, kde řeka vtéká do Prahy. Keltské opidum pochází z 5. století před naším letopočtem a je obehnáno hradbami dlouhými až devět kilometrů.
Před několika lety zde probíhal intenzivní archeologický průzkum, dnes jsou vykopávky přikryty ochrannou vrstvou.
Potrubní poštou z Jindřišské na Hrad za 8 minut
Některé unikátní stavby jsou zrakům Pražanů úplně skryty. Pětapadesát kilometrů dlouhé vedení potrubní pošty, zděné kanalizační stoky nebo moderní tunely kolektorů. "Kolektory jsou nejmodernější na světě. Jsou vybaveny zařízením, které odhalí nejen cizí látky, ale také nepovolané osoby,“ tvrdí náměstek primátora Pavel Klega.
Pneumatická pošta byla v Praze zavedena v roce 1887 jako jedna z prvních v Evropě, dnes jsou její linky dlouhé 55 kilometrů. Ústředí sídlí v budově hlavní pošty v Jindřišské ulici, odkud se hlavní linky paprskovitě rozbíhají směrem k pobočkám do Nuslí, Dejvic, Vinohrad, Smíchova a na Palmovku.
Pouzdro se zprávou se potrubím pohybuje rychlostí i 36 kilometrů za hodinu. Doručení zásilky z Jindřišské ulice na Pražský hrad trvá jen osm minut.
Potrubní pošta je národní technickou památkou, ale ani muzea, ani magistrát o ni valný zájem nemají. Proto také zatím zůstává ukrytá zrakům veřejnosti. "Aby návštěvníci mohli obdivovat ústřednu, musel by do budovy vést zvláštní vchod," řekl Jiří Hák, vedoucí útvaru telegrafního a dálnopisného provozu Telefónica O2.
Pokud by o exkurzi ale měly zájem historické kroužky či třeba nějaká průmyslová škola, bylo by to po dohodě s tiskovým odborem Telefónicy O2 možné. Jinak mohou lidé spatřit koncové úseky potrubní pošty za vitrínami na poštách v Praze-Karlíně, v Italské ulici a v Moravské.
Výjimečná architektura
Praha je však pro návštěvníky výjimečná především svou historickou a kulturní jedinečností. Její tvář byla totiž po staletí ovlivňována střetáváním slovanské, germánské a židovské kultury, a navíc bylo město ušetřeno rozsáhlých přestaveb, takže zde stojí vedle sebe domy gotické, renesanční, barokní i moderní.
Asi nejvýraznějším stavebním stylem, který se zapsal do historie města, je baroko. Svědčí o tom nejen množství paláců, ale také barokní kopule na věži jinak gotického Chrámu svatého Víta.
Významným obdobím pro formování Prahy byla i dvacátá a třicátá léta minulého století, kdy v Praze vyrostlo hned několik unikátních staveb, které přijíždějí obdivovat odborníci a studenti architektury z celé Evropy. Tehdy v Čechách dominoval funkcionalismus a v jeho stylu byla postavena Loosova vila ve Střešovicích zvaná též Müllerova nebo výjimečná vilová kolonie Baba.
Zajímavé stavby však vznikají i dnes. Často se hovoří o Tančícím domě na Jiráskově náměstí, kterému se občas také říká Ginger and Fred. Dokončený byl v roce 1996 a rozpoutal nejrozsáhlejší veřejnou diskusi o architektuře v Praze. Jeho autoři Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym dostali ocenění v anketě amerického časopisu Time.
Nejrychlejší výčep na světě
Výjimečnou novostavbou je i supermoderní sportovní hala pro 18 tisíc diváků ve Vysočanech – Sazka Arena. Zajímavé je na ní to, že má řady sedadel přestavitelné pro různé varianty využití. Technické vybavení umožňuje zasunout spodní část hlediště k obvodové zdi a vytvořit tak prostor například pro 200 metrů dlouhou atletickou dráhu.
V hale funguje i speciální potrubí, které zásobuje pivem čtyři restaurace, sedm barů a 20 stánků s rychlým občerstvením. Gastronomický systém je schopen načepovat 10 tisíc piv během čtvrthodiny.
Největší stadion na světě
I jiný pražský stadion má své nej. Velký strahovský stadion s plochou 63 tisíc metrů čtverečních je největším stadionem na světě. Stavět se začal již v roce 1926, sloužil cvičencům Sokola a později tělovýchovných jednot. Nyní je zde tréninkové centrum fotbalové Sparty.
Výjimečnost Prahy podtrhuje i fakt, že je největší památkovou zónou na světě, která je zapsána do seznamu kulturního dědictví UNESCO.