Botovník se nalézá u dojezdu bobové dráhy v Harrachově.

Botovník se nalézá u dojezdu bobové dráhy v Harrachově. | foto: První bobová

V Harrachově jako v Americe. Pod bobovou dráhou stojí strom botovník

  • 3
Severoamerickými stromy zvanými botovník se inspirovali v Harrachově. U dojezdu bobové dráhy tam stojí smrk, který je zbaven kůry a každý z turistů, který sem zavítá, si na na jeho větve či kmen může pověsit svou vysloužilou obuv.

"Při svých cestách po USA a Kanadě jsem viděl dva botovníky a byly na nich všechny druhy bot, jaké si dokážete představit," říká duchovní otec harrachovského botovníku Vít Moudrý ze společnosti První bobová.

Na stromech v Severní Americe visí nejen turistické boty, ale i kozačky nebo lodičky.

Botovník stojí v Harrachově od začátku srpna a zatím na něj lidé přidělali zhruba dvacet párů bot.

"Jsou tam nejen sportovní boty, ale i polobotky," prozrazuje Moudrý.

"Nevylučujeme, že se v Harrachově jako v zimním středisku objeví na botovníku také lyžařské boty. Nebyli bychom ale rádi, kdyby lidé věšeli na botovník těžké sjezdařské přezkáče. Pokud by spadly, mohly by někoho zranit."

Botovník vznikl z odkorněného smrku a zavěšování bot na jeho ramena není na libovůli turistů. Když chce někdo dát své staré boty výš než dosáhne, musí kvůli bezpečnosti požádat o pomoc obsluhu bobové dráhy.

Moudrý se inspiroval botovníky v Mohavské poušti, v oregonské přírodní rezervaci nad kaňonem Rouge River a na kanadském ostrově Vancouver.

Jeden ze severoamerických botovníků.

Na rozdíl od harrachovského botovníku rostou na odlehlých místech a jedná se o živé stromy. "Překvapilo mě, kolik lidí tam své boty umístilo a jak vysoko vylezli," podotýká Moudrý.

Botovník není ničím překvapivým pro známého turistu z Libereckého kraje Miroslava Těšinu.

"Můj synovec dělá faráře ve státě New York a botovník rostl v městečku, kde dříve pracoval," tvrdí Těšina. "Poslal mi jeho fotky a visely na něm nejrůznější křusky jako třeba pohorky, kedsky nebo tenisky."

Krkonoše však patří mezi národní parky a s živým botovníkem by Moudrý u ochránců přírody narazil.

"Kmen koupeného smrku jsme zasadili na železné kotvě do betonového základu a aby nikoho neohrozil, spolupracovali jsme se statikem," upozorňuje Moudrý.

Na ostrově Vancouver potkal Moudrý ještě jeden pozoruhodný strom, jemuž by se dalo přezdívat podprsenkovník. Rostl u lanovky v lyžařském areálu.

"Náčelník lanovky se mi svěřil, že muži na strom zavěšují podprsenky dívek, s nimiž zažili pěkné chvíle," tvrdí Moudrý. "O něčem podobném ale v Harrachově neuvažujeme. Na bobovou dráhu chodí hodně rodiny s dětmi. Podprsenkovník si dokážu v Česku představit třeba v plaveckém areálu nebo u diskotéky."