Jednou za rok nacpané turisty: štoly u Malé Ameriky se otevřou na podzim

Tajemné štoly u lomu Malá Amerika jsou veřejnosti oficiálně nepřístupné. Spolek Hagen Mořina je ve spolupráci se Správou CHKO Český kras turistům otevírá pouze jednou ročně - na Evropský den chráněných území. O prohlídku podzemí, kde se těžil vápenec, je přitom velký zájem. Spolek by rád část štol zpřístupnil do konce roku.
Štola k lomu Malá Amerika nabízí krásné výhledy

Štola k lomu Malá Amerika nabízí krásné výhledy | foto:  Dan Materna, MAFRA

Při posledním otevření štoly letos v květnu navštívilo na 1500 lidí. „Obvyklá návštěvnost této akce, pořádané Správou CHKO Český kras, bývala každým rokem kolem pěti set, maximálně osmi set lidí. Letos poprvé zveřejnila Správa CHKO informaci i na sociálních sítích, které nadmíru zafungovaly. Prodali jsme nečekaných 1480 vstupenek,“ uvedl Karel Fous ze Spolku Hagen Mořina, který prohlídku ve štole zabezpečuje.

Virtuální prohlídka štoly v Mořině

Organizátoři turistického okruhu Českým krasem a prohlídky štoly u Malé Ameriky takový zájem nečekali - návštěvnost se od loňska téměř zdvojnásobila. Štola se turistům otevřela v rámci Evropského dne chráněných území a její prohlídka byla součástí dvanáctikilometrové trasy krajinou CHKO z Karlštejna do Srbska. Šlo o celodenní akci, ale fronty lidí u štoly vyjedly bufet už před druhou hodinou a na vstupné se před polednem čekalo i hodinu. Více o akci čtěte zde. Lidé mají zkrátka o lomy a štoly v Českém krasu zájem a jeden den v roce na prohlídky nestačí.

„O zájmu víme už dlouho. Vypovídá o tom i to, kolik lidí se do těchto nebezpečných míst pouští ilegálně, na vlastní pěst. Vstup do štol je však zakázán. Jde o důlní dílo, navíc v areálu firmy Lomy Mořina, a pro turisty bez průvodce, osvětlení a helmy zde není bezpečno, před zabezpečením štol se zde řešilo hodně úrazů,“ doplnil Karel Fous.

Amerika

Soustava vápencových lomů Amerika leží poblíž obce Mořina u Karlštejna. Nejznámějším a nejvyhledávanějším lomem je Velká Amerika, která je doslova magnetem pro turisty i filmaře. Natáčely se tu snímky jako Limonádový Joe, Akumulátor nebo Malá mořská víla.
Kámen se tady těžil pro kladenské hutě a ocelárny už od konce 19. století, lomů jsou v oblasti desítky. Zdejší vápenec byl mimořádně kvalitní, využíval se zejména ve stavebnictví, v hutnictví jako vsázkový materiál, i v cukrovarnictví.
Proč Amerika? Vápenec se u Karlštejna začal těžit takzvaným americkým způsobem. Ložisko se rozfáralo hlavní chodbou, z níž se kopaly odbočky. Pak se vyrazily komíny, sloužící pro sypání materiálu. Dole v chodbě se kámen ručně roztloukal a nakládal do vozů. Komíny se postupně rozšiřovaly do tvaru nálevky. Zde se kámen drtil a nakládal na složitou soustavu dopravních vozíků. Razilo se tak dlouho, až vzniklo toto unikátní dílo. Celé podzemí je provrtáno kilometry chodeb, dá se projít z jednoho lomu do druhého, ale také zabloudit. Vstup je přísně zakázán.

Štola z Mořiny k Malé Americe se otevírá jednou ročně na Evropský den...

Pohled ze štoly do lomu Malá Amerika

Kromě nezabezpečené trasy v systému neosvětlených chodeb a děr jsou štoly kolem lomů zavřené ještě z jiného důvodu: přes zimu se stávají nocležištěm četných kolonií mnoha druhů netopýrů, kteří v Českém krasu žijí. A davy turistů by jejich křehký ekosystém mohly narušit.

„Štoly jsou ideálním zimovištěm, protože netopýrům poskytují stálou teplotu 6 až 8 stupňů. V zimě by bylo otevření štol veřejnosti problematické, protože tu hibernují početné kolonie chráněných živočichů,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Český kras František Pojer.

Ochranáři se spolkem spolupracují a dobrovolníci ze spolku se snaží situaci vyřešit. Aby zabránili neoprávněnému vcházení lidí do chodeb kolem lomu Malá Amerika, plánují trasu lidem v budoucnu otevřít. Ideálně už na podzim. Ale s omezením.

„Rádi bychom štolu a zároveň expozici hornictví v Mořině zpřístupnili. Uvažujeme o sezónním víkendovém provozu,“ uvedl Fous s tím, že by štolou by procházely menší skupinky lidí s průvodcem a že na zimu by se chodby kvůli netopýrům opět zavřely. Stejně tak v týdnu není příval turistů v Mořině žádoucí, protože v areálu je rušný provoz.

Dobrovolníci však mají před sebou ještě spoustu práce. Celou trasu z areálu Mořina k lomu Malá Amerika je potřeba zabezpečit a osvětlit. „Dále sháníme důlní stroje, vozíky a techniku do expozice. Trasu pak musí projít Báňská záchranná služba a Báňský úřad a schválit ji pro provoz,“ doplnil Fous.

Úsek štoly, kterým dobrovolníci turisty na Evropský den chráněných území provázely, je dlouhý jeden kilometr a je jen částí podzemního systému Budňanský překop, který je podle Fouse se všemi odbočkami do bočních štol dlouhý asi tři kilometry.

„Umím si představit, že by se v budoucnu zpřístupnil delší úsek. Mimo jiné to záleží také na financích, protože otevření chodeb pro veřejnost vyžaduje mnoho příprav a úprav v terénu - řeší se rozměry chodby, schůdnost, osvětlení a podobně,“ dodal s tím, že Spolek Hagen Mořina zatím funguje z vlastních zdrojů a dotací z obce.

Zakázaná Amerika

Stejně jako do štol je zakázán vstup i do blízkých lomů, z nichž nejoblíbenější jsou Malá a Velká Amerika. Přitom právě nejznámější lom - Velká Amerika - je doslova magnetem pro turisty a na dně u jasně modrého jezírka stávají o víkendu i zaparkovaná auta. Využívat jej však mohou v omezené míře jen potápěči a různé složky Integrovaného záchranného systému, které zde trénují potápění a lezecké techniky.

V současnosti je lom obehnaný ocelovým lanem, lemují ho vyhlídková místa a naučná stezka. Podrobnější informace o lomu Velká Amerika čtěte zde.

„Jsou to lomy zdánlivě opuštěné a zároveň zdánlivě přístupné. Zájem o ně snad nikdy neutichne. Podle hornického zákona však jde stále o dobývací prostory, kde se nacházejí potencionální zásoby vápence. Lomy se musí udržovat v zákonem stanoveném stavu, proto je zde vstup zakázán,“ uvedl mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek s tím, že jde o zákonnou povinnost, kterou musí dodržovat společnost Lomy Mořina.

Vstupem do lomu se lidé dopouštějí přestupku, za který hrozí postih až 15 tisíc korun. Realita je však taková, že v sezoně se tam víkend co víkend koupou desítky lidí. Proč je vlastně vstup do lomů už roky zakázaný a změna se nerýsuje?

Otevřeno lidem

Kde ještě se lidem otevírají místa po těžbě?

  • Jeseníky a část Poštovní štoly
  • Břidlicový důl – Raabova štola
  • rozšíření důlních děl na Dole Jeroným
  • rozšíření důlních děl na Dole Bohumír

„Už desítky let se zde netěží, ale společnost netuší, jak se bude vyvíjet situace na trhu a zda nebude třeba všechny zásoby vápence vytěžit,“ doplnil Machek.

Společnost Lomy Mořina se k plánům na případné otevření nevyjádřila. V případě, že se však těžební společnost rozhodne lomy lidem otevřít, musí se v místě zrušit takzvaný „dobývací prostor“ definovaný horním zákonem, a rozhodnutí o využití území v lomu. Společnost jej pak může rekultivovat nebo otevřít lidem a turismu. Problém však nastává v situaci, kdyby si to s těžbou vápence majitelé lomu po letech opět rozmysleli.

„Území lomů a štol v Mořině a kolem Karlštejna se nalézá v chráněné krajinné oblasti Český kras. Pokud by se tedy společnost rozhodla lom zpřístupnit a změnit jeho využití, bylo by v budoucnu z logiky věci prakticky nemožné vrátit se v případě nutnosti k těžbě. I když je velmi málo pravděpodobné, že se tak stane, pro společnost je jednodušší ten stav ponechat takto,“ doplnil Bohuslav Machek.

Lom Velká Amerika je v obležení aut a turistů, oficiálně je zde přitom vstup přísně zakázán.

Legenda Hagen

Hans Hagen je legendární postava, o které kolují pověsti zejména mezi trampy a návštěvníky soustavy vápencových lomů Amerika. Legenda má mnoho verzí. Podle jedné z nich šlo o německého vojáka, který uvázl ve vápencových dolech, když se snažil uprchnout Rudé armádě. (Podle jiné byl Hagen příslušníkem jednotky Wehrmachtu a dělal dozorce v nedalekém lomu Alkazar dělníkům, kteří tam stavěli podzemní továrnu.) Hagen se na konci války údajně schovával po štolách v Českém krasu. Lidi do nich lezoucí pak měl bít, krást jim věci a některé dokonce i zabít. Podle legendy Hagen ve štolách zemřel a říká se, že kdo zazvoní na Hagenův zvon v jedné ze štol, už se ven ze spleti štol Malé Ameriky nevrátí nebo do roka a do dne zemře.
Jiná varianta tvrdí, mrtvého Hagena ve štole po válce našel jakýsi trestanec, který do Českého krasu unikl v 50. letech. Oblékl si Hagenovu uniformu, vzal jeho zbraně a trampům od té doby škodí dodnes. Zná prý všechny utajené štoly, o nichž nikdo jiný neví. Více na webu o lomech Amerika - ZDE.

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Z natáčení styku s oslicí mám dodnes noční můry, líčí youtuber

Premium

Obrázky obličejů rozbitých pěstmi z Bolívie nebo čel posekaných mačetami v Iráku ani nemůže zveřejnit kvůli množství krve. „Tam na mě padla úzkost, bál jsem se, že omdlím a umřu. Dav neměl začátek...

Italský ráj pro milovníky skal u Lago di Garda si oblíbil i Adam Ondra

Tisíce lezeckých cest, celoroční možnost lezení a více než čtyřiadvacet obchodů s lezeckým vybavením dělají z italského Arca ráj všech dobyvatelů skal. Míří sem lezci z celého světa a kromě...

Dálková chůze bolí, nezvyknete si. Češka zažila sníh v poušti i chřestýše ve stanu

Premium

Zuzana Polanecká má za sebou čtyři dálkové treky a v nohách tisíce kilometrů. Přiznává ale, že na dlouhodobou chůzi si tělo stejně nezvykne. „Bolí to od začátku do konce a občas zažíváte...

Česko patří mezi nejšťastnější země na světě. USA se stále propadají

I v letošním roce se Finsku povedlo udržet titul nejšťastnější země na světě. Je to již po osmé v řadě, co tato severoevropská ekonomika ovládla tento žebříček. Česká republika skončila na 20. pozici...

Na co zírá mašinfíra: Z Rumburku do Německa po zapomenuté trati

Dnešní Mašinfíra vám přináší lahůdku v podobě jízdy po přeshraniční trati, kde byla pravidelná osobní doprava zrušena už v roce 2010. Trať z Rumburku do německého Ebersbachu je však stále připravena...

23. března 2025

Dálková chůze bolí, nezvyknete si. Češka zažila sníh v poušti i chřestýše ve stanu

Premium

Zuzana Polanecká má za sebou čtyři dálkové treky a v nohách tisíce kilometrů. Přiznává ale, že na dlouhodobou chůzi si tělo stejně nezvykne. „Bolí to od začátku do konce a občas zažíváte...

22. března 2025

Pijavice s sebou! Jak se cestovatelé ve středověku připravovali na výpravy

Cestovatelé čelili zvýšeným zdravotním rizikům odnepaměti. Zatímco dnes máme k dispozici širokou škálu očkování a léků, ve středověku se poutníci a křižáci museli smířit s faktem, že se do rodné země...

22. března 2025

Volání divočiny pod Kilimandžárem. Keňa má i oscarovou pláž a město dvou tváří

Premium

Bělostné pláže na pobřeží Indického oceánu, rozmanitá krajina s nedozírnými pláněmi a pásy tropických lesů i velkolepé národní parky, kde potkáte „velkou pětku“ africké fauny. To vše je Keňa, symbol...

21. března 2025

Koncert v ledu. Lyžařské středisko v Itálii nabízí neobvyklý zážitek

Kdo si myslí, že v italském středisku Passo del Tonale lze jen lyžovat, jíst pizzu a pít bombardino, je na velkém omylu. Unikátní projekt koncertů v ledové jeskyni je další velkou atrakcí zdejšího...

21. března 2025  16:05

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  21.3 9:54

Jedeme do Bělehradu. Ale do kterého? My jsme jich v Evropě vypátrali více

Místopisný název Bělehrad si pevně spojujeme s metropolí Srbska. Ale na mapě Evropy existuje „Bělehradů“ mnohem více. Některé z nich pravděpodobně dobře znáte, i když jste to doteď netušili.

21. března 2025

Česko patří mezi nejšťastnější země na světě. USA se stále propadají

I v letošním roce se Finsku povedlo udržet titul nejšťastnější země na světě. Je to již po osmé v řadě, co tato severoevropská ekonomika ovládla tento žebříček. Česká republika skončila na 20. pozici...

20. března 2025  12:04

Italský ráj pro milovníky skal u Lago di Garda si oblíbil i Adam Ondra

Tisíce lezeckých cest, celoroční možnost lezení a více než čtyřiadvacet obchodů s lezeckým vybavením dělají z italského Arca ráj všech dobyvatelů skal. Míří sem lezci z celého světa a kromě...

20. března 2025

Walter Scott: otec skotské kultury proslavil Vysočinu, miloval však nížiny

Premium

Dudy, kilt a tartan. Symboly skotské kultury zná asi každý. Přitom jim bylo souzeno zmizet v propadlišti dějin. Za jejich záchranu vděčíme především jednomu člověku – spisovateli Walteru Scottovi....

19. března 2025

Propad je pryč. Pražské letiště očekává rekordní sezonu

Nové přímé spojení do kanadského Toronta a rozšíření frekvence do korejského Soulu. Pražské Letiště Václava Havla letos očekává jedenáctiprocentní nárůst kapacity a odbavení 18 milionů cestujících....

18. března 2025  11:03

OBRAZEM: Rumunské národní parky, to není jen Dunaj, Banát a medvědi

Že má rozlohou trojnásobné Rumunsko třiapůlkrát více národních parků než Česko, to bychom mu snad ještě odpustili. Ale na to, že jsou ty jejich parky v krásách divokosti tak bohaté, se nežárlí jen...

18. března 2025