Stezkou pod Vysokým Ostrým

  10:07aktualizováno  10:07
Dnes vás zavedeme na vycházku poblíž metropole Ústeckého kraje - na naučnou stezku pod Vysokým Ostrým. Obyvatelé Ústí ji zajisté dobře znají, protože začíná, respektive končí poblíž dominanty města - hradu Střekova. Trasa sice není dlouhá, nabízí však velké převýšení a pěkné výhledy a pestrou květenu. Informační tabule jsou číslovány z Brné, kam jezdí městský autobus. Doporučujeme ale spíše opačný postup - od zmíněného hradu, kam lze rovněž dojet městskou dopravou.

Pro méně zdatné se pak nabízí výjezd linkou 11 až do osady Nová Ves, čímž si ušetří asi 220 metrů převýšení, které by od hradu museli vystoupat. Z terasy pevnosti se nabízí první výhled na Labe. Ze stometrové výšky můžete spatřit město a také zdymadla Tomáše Garrigue Masaryka ze třicátých let. Ještě dávno před tím, než tu stály, se po řece plavily vory, roku 1841 tu projel první parník a o třiatřicet let později první vlak. Zajímavostí je, že se tu kvůli silnému proudu plavidla pohybovala pomocí řetězu, který byl položen na dně řeky.

Se zelenou značkou naučné stezky poté začnete stoupat lesnatou strání. Serpentýnami dosáhnete malou horskou osadu Nová Ves. Za zmínku zde stojí několik pěkných hrázděných domů, kaplička a letitá lípa na návsi. Stezka pokračuje krátce po silnici až k vyhlídce u borovic. Uvidíte Milešovku, Krušné hory a zříceninu hradu Blansko.

Ze silnice odbočíte doprava a pěšina vás dovede lesem na erozní hranu Sluneční stráně, což je cenná botanická lokalita. V přírodní rezervaci o ploše sedm a půl hektaru roste na strmé kamenité stráni vystavené slunci pestrá společnost teplomilné květeny. Stezka pokračuje pod vrcholem Vysokého Ostrého, kde se pod skalou dozvíte podrobnější údaje o rozpadu čedičových stěn. Na vlastní vrchol (575 metrů nad mořem) vede serpentýnovitá odbočka až po závěrečné stoupání mezi skalami na vyhlídkovou plošinu na nejvyšším bodě. Pro lepší orientaci je na zabrádlí plastický model okolního panoramatu.

Jste 440 metrů nad Labem a pohled je neopakovatelný. Z výšky můžete pozorovat pohyb lodí, vlaků i aut a okolní lesnaté i skalnaté stráně. Sestup vede po stejné cestě. Poté krátce pokračujte po silnici, ale před hájovnou Sedlo odbočte vpravo na lesní silničku, která vede do opuštěného lomu. Vy ale začnete klesat lesnatým svahem. U zastavení 8 se vám otevře výhled na Brnou a na Labe. Za stálého klesání dojdete pod velké suťové pole vzniklé rozpadem Výřích skal, které také uvidíte.

Závěrečný úsek vede po široké cestě podél potoka, který pramení na Němčí. Poslední informace jsou dole před kapličkou. Věnují se osídlování této rekreační oblasti, pěstování ovoce a životu zdejších obyvatel. Na autobus jsou to tři minuty, linka má ale o víkendech řidší provoz. K projití naučné stezky pod Vysokým Ostrým stačí tři až čtyři hodiny.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Když odvaha zvítězí nad nudou. Nejlepší gastronomické zážitky pro rok 2019

Večeře v oblacích je již tradiční součástí pražského gastronomického podzimu....

Stále více lidí si do svých novoročních plánů zařazuje nejrůznější gastronomické zážitky. Nabídka je rok od roku...

Český výletník: Tady se pije laserové pivo a městu vládne jaderný fyzik

Nová sportovní hala v Břežanech z roku 2018 získala architektonickou cenu....

Když se řekne Dolní Břežany, vždycky si představím klasický film Adéla ještě nevečeřela, kde detektiv Nick Carter...

Neznámý Pražský hrad I. díl: Pětadvacet míst, která turisté míjejí

Pražský hrad

Význam Pražského hradu jako symbolu státnosti nespočívá pouze v jeho majestátnosti, ale i v detailech – turistům často...

Najdete na iDNES.cz