náhledy
Neštěstí prý nechodí po horách, ale po lidech. Už z toho se dá odvodit, že na horách naopak bude k potkání štěstí spousta. Beskydy jsou tím proslulé. Zaškobrtnout o něj můžete i ve městech a u několika památek. Sochy básníků, mnichů i vychytralých lišek vás k němu prý zaručeně dovedou.
Autor: Getty Images
Mezi místními, študáky i výletníky, kteří zavítají do Českých Budějovic, je Kalvárie na Piaristickém náměstí známá především díky pověsti o Adamově lebce. Člověku, který se nebojí a sáhne jí do očních důlků, splní přání, jež v duchu vysloví.
Autor: ČTK
Ve všech jeskyních je přísně zakázáno dotýkat se krápníkové výzdoby. Kromě jediné výjimky, v jeskyni Na Pomezí. Kdo se prý dotkne levou rukou stalaktitu ve tvaru srdce, splní se mu do roka a do dne přání. Nebojte, průvodce vám řekne, který je ten správný.
Autor: ČTK
Před radnicí v Kralupech nad Vltavou mají sochu Dobrého vojáka Švejka. Sedí na lavičce a v náručí drží pejska. Když se dobře podíváte, u nohou mu leží psí hovínko s mouchou. To je pro štěstí třeba pohladit. Podívejte se pořádně, abyste nepohladili opravdové.
Autor: ČTK
Pokud pánové nechcete nechávat věci náhodě a toužíte po potomkovi mužského rodu, vydejte se na Pustevny. Slunce na opasku kamenného Radegasta je symbolem splněných přání. Muži, který si na něj sáhne, zaručeně přivede do života syna.
Autor: ČTK
Nestraší tu, i když umí vylekat. Medvěd na beskydskou chatu Prašivá doputoval v roce 1930 z Tater, kde byl taky slavně uloven. Štěstí na další cesty naberete tím, když se postavíte do stejné pózy jako vycpanina, slovensky nahlas napočítáte do sedmi a zabručíte.
Autor: ČTK
Pokud si chcete pojistit štěstí v lásce, tak můžete vystoupat na Mostnou horu v Litoměřicích. Na ní se nachází socha Karla Hynka Máchy. Mimochodem je totožná se sochou Karla Hynka Máchy na pražském Petříně. Scházejí se tu zamilovaní a dotýkají se pro štěstí. Sochy, i sebe navzájem. A vypadají šťastně.
Autor: ČTK
Součástí Arionovy kašny na Horním náměstí v Olomouci je i ploužící se socha želvy. Salát ani pampeliškové listí jí nosit nemusíte, stačí ji pohladit a pak prý splní vaše přání.
Autor: ČTK
V oboře Hukvaldy na bludném balvanu posedává bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čenich či packy, než někam zase uteče.
Autor: Profimedia.cz
Toto štěstí je opravdu zasloužené, protože si pro něho musíte vyšlápnout hezkých pár kilometrů a překonat přitom sedm stovek metrů převýšení. Kralický Sněžník není malý kopeček. Slůně u zaniklé Lichtenštejnské chaty pak už jen stačí pohladit po chobotu a štěstí je vaše.
Autor: Profimedia.cz
Pozor na to, kam přesně soše chlapečka Františka z Františkových lázní saháte. Pro štěstí totiž úplně stačí dotknout se levého palce jeho nohy. Dotknout se o trochu výš pak prý může vést k tomu, že k tomu štěstí dostanete nádavkem i potomka.
Autor: Profimedia.cz
Pohladit nebo podrbat na bradě, to má skřítek Gottstein z hradu Loket rád. A když mu ještě nasypete pár drobných do kasičky, to už máte příslib splněného tajného přání téměř jistý. Jen prosím pozor, nesahejte na jeho kyj. Kdo se ho dotkne, toho se chytne smůla a už ho nepustí.
Autor: Barocco, Creative Commons
Vroucí modlitby mnicha měly v roce 1334 uchránit město Uherské Hradiště před nepřáteli. Jeho socha na náměstí to připomíná. Zajímavosti se k tomu váží dvě: ačkoliv mělo jít o mnicha františkánského, má na sobě háv kapucínský. Proč, to je záhada. A za druhé? Když mu podáte ruku, budete prý mít štěstí.
Autor: Czeva, Creative Commons
Pošahánek, Vošahánek nebo též Vošáhlo. Tak se říká miniaturnímu andělíčkovi u plzeňské katedrály sv. Bartoloměje, jehož pohlazení přináší do života štěstí. Který z té letky okřídlených hošíků to je, poznáte snadno. Jednak proto, že je nejvíc ohlazený. A též proto, že ti zbývající jsou dutí.
Autor: ČTK
Někde se pro štěstí dotýká, ale obelisk na Lysé hoře se má hladit. S nadmořskou výškou 1 323 metrů sice není Lysá hora ta největší v Česku, ale cesty na její vrchol lemuje řada pomníčků. Štěstí sem bez nehody vyjít – a bezpečně sejít – se vám určitě bude hodit.
Autor: ČTK
Na malebném Karlově náměstí v Náchodě leží podkova, kterou tu po neslavné bitvě u Bílé hory utrousil kůň prchajícího Fridricha Falckého. Štěstí ztratil. Vy ho ale můžete najít. Kde přesně podkova leží? To vám neukážeme, ať se o to štěstíčko musíte sami trochu zasloužit.
Autor: Profimedia.cz
V Mariánských lázních se přemnožili Krakonošové. První, vedle hotelu U Krakonoše, vám splní přání za dotek jeho kamenného opasku a to, že jej třikrát po jedné noze obskáčete. Druhý je v parku, a tomu prý stačí políbit berlu. Jiným zarostlým mužům s holemi se tu raději vyhýbejte.
Autor: Lubor Ferenc, Creative Commons
Prstem pohladit pět hvězd, pak dotek dlaní levé ruky a tiše vyslovená přání? Kdyby to jen bylo tak snadné. Receptů, jak a kam přesně je třeba sáhnout, aby vám socha světce Jana Nepomuckého na Karlově mostě v Praze přinesla štěstí, existuje přemnoho. Vyzkoušejte sami, které fungují.
Autor: Profimedia.cz