Pro jednodenní výlet jsem zvolil úsek Soumarský Most – Pěkná, který protéká přírodní rezervací a podléhá přísné regulaci počtu lodí. Díky tomu jsme měli jistotu, že na řece bude minimum lodí.
Pár dní před plánovaným výletem sleduji bedlivě internetovou stránku NP Šumava s informacemi o stavu vody. Aby vodáci mohli řeku splout, musí mít totiž Vltava dostatek vody, minimum je 50 cm na vodočtu v Soumarském Mostu. Důvodem je především ochrana písečného říčního dna s výskytem vzácných perlorodek. Po letošním suchém létě to tedy byly trochu "nervy", ale třídenní deště nakonec hladinu zvedly, takže jsme jednoho dne ke konci prázdnin mohli vyplout.
Na Soumarském Mostě se registrujeme v budce národního parku a dostáváme nálepku na loď s číslem 1988. Jsme tedy tisící devítistá osmdesátá osmá loď, která letos vypluje směrem Nová Pec.
Lodě a potřebné vybavení si najímáme v dobře vybavené půjčovně hned vedle. Mají tu klasické dvoumístné kanoe "Vydry" i větší třímístné "Vltavy". Bereme větší loď (na její prostřední sedačku se vejdou obě naše děti), pár loďáků, pádla a pro děti vesty.
S pracovníkem půjčovny ještě domlouváme odvoz zpět na Soumarský Most a vyrážíme.
V ráji ledňáčků
Proplouváme tábořištěm, které v minulosti doslova praskalo ve švech. Dnes na romantických loukách stojí stany, které bych spočítal na prstech jedné ruky. S regulací plavby pochopitelně dramaticky ubylo vodáků, kteří tvořili hlavní osazenstvo zdejšího kempu.
Vltava svižně teče směrem k Lipenské přehradě, ke které jí od Soumarského Mostu chybí 24 kilometrů. Na splutí tohoto úseku bychom potřebovali minimálně pět hodin pádlování. Náš cíl leží o něco blíž: je jím most u Pěkné, kam to máme přibližně čtyři hodiny plavby.
Naše modrá kánoe tiše pluje otevřenou krajinou s podmáčenými loukami a jen občas se řeka přimkne k smrkovému lesu. Vltava tu vytváří bezpočet zákrut, občas se hladina začeří vlnkami, tu a tam hledáme průjezd mezi kameny a mělčinami. Jinak je však plavba snadná a i s dětmi bezpečná.
Obdivujeme čistou vodu a nádherné písečné dno, prorostlé ostrůvky zelených řas. Občas zahlédneme rybky, spatříme kroužícího dravce nad námi nebo vyrušíme divoké kachny veslující podél travnatých břehů. Častým obyvatelem je tu také konipas horský, jehož žluté tělo před námi často poletuje svým legračním houpavým letem.
Třikrát dokonce zahlédneme ledňáčky, jejichž tyrkysově modrá těla vždy rychle zmizí za nejbližším zákrutem řeky. Ledňáčci tu díky vysokým písčitým břehům, v nichž si budují svá hnízda, nacházejí ideální podmínky pro život.
Sami ve Vltavském luhu
Po hodině a půl zastavujeme u železničního mostu u Dobré, kde najdeme malou pláž vhodnou pro krátkou pauzu na břehu. Je to první a jedno ze tří míst, kde lze vystoupit na břeh. Jinde je to z důvodu ochrany přírody zakázáno. Využíváme skromný nadhled mostu a kocháme se pohledem na placaté podmáčené louky Mrtvého a Malého luhu. Jsme tu úplně sami: jelikož jsme vyjeli ve dvě hodiny odpoledne, nemuseli jsme plout s průvodcem, který je povinný pro všechny lodě vyplouvající dopoledne.
Může se hoditVypůjčení lodi: kdo nemá vlastní loď, ocení možnost vypůjčení na místě s možností dopravy zpět k místu startu. Přímo u registračního místa funguje spolehlivá půjčovna AMK Volary. Cena lodi s vybavením na den je 550 Kč. Loď můžete po doplutí zanechat u Pěkné nebo v Nové Peci. Nejbližší ubytování: Soumarský Most (kemp a penzion), Nová Pec, Bělá. Doporučit můžeme například penzion Mauritz v Bělé, www.penzion-mauritz.cz. Další info o ubytování zde. Stravování: restaurace "U Maxů" na Soumarském Mostě, Nová Pec. Výňatek z pravidel splouvání Vltavy v úseku Soumarský Most – most u Pěkné: možnost plutí od 1.5. do 31.10., maximálně 7 lodí každou hodinu, dopolední vyplutí a skupiny nad 5 lodí musí mít průvodce, minimální stav vody 50 cm, vystoupit na břeh lze jen na 3 určených místech. Další informace a registrace jsou zde: Kolik to stojí: 300 Kč/loď (platba po internetu), resp. 500 Kč (platba na místě). |
Jediní lidé, které nakonec během naší plavby spatříme, jsou dva rybáři, které míjíme kousek pod mostem u Dobré. Můžeme si tak po celou dobu užívat klidu, šplouchání vody a občasných hlasů ptáků. Jediný civilizační zvuk, který k nám občas doléhá, je houkání motoráku, který údolím projíždí.
Další pauzu volíme na soutoku Teplé a Studené Vltavy. Mnohem menší Studená Vltava je pro splouvání uzavřena; těžko říct, jestli je její voda studenější, rozhodně je však mnohem oranžovější od příměsi taninu z rašelinišť.
Po čtyřech hodinách naposledy vybíráme zatáčku a před námi se objevuje most u Pěkné, kde naše plavba končí. Do Nové Pece bychom to sice měli pouhé dvě hodiny pádlování, ale vhledem k pokročilé večerní době vytahujeme loď na břeh a voláme na dispečink půjčovny. Ujeli jsme 16,5 km po jedné z nejpřísněji regulovaných českých řek a za čtyři hodiny jsme viděli víc ledňáčků než lidí.