Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Cesta do středověku. Spluli jsme šumavskou řeku, která nemá vlastní pramen

aktualizováno 
Otava je jednou z našich nejkrásnějších řek. Na horním toku stéká divoce ze šumavských hvozdů a teprve pod Sušicí se trochu uklidní a začne meandrovat jihočeskými loukami směrem k Písku. Kromě přírodních krás potěší tato nádherná řeka i milovníky středověkých hradů.

Purpurové květy devětsilů lemují břehy. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Hradů potkáte na cestě po Otavě víc než dost. Nejprve proteče nedaleko Kašperku, pak se obtočí pod Rabím, ošplouchne zdi hradu ve Strakonicích, aby nakonec splynula s Vltavou u Zvíkova.

Konec vodáků v Česku? Sucho mění zavedené zvyky na řekách

Zvláštností Otavy je to, že nemá pramen – rodí se na Čeňkově pile soutokem Vydry a Křemelné a rovněž vydatnější Vydra vzniká spojením Modravského a Roklanského potoka.

Jedna z našich vodácky nejoblíbenějších řek a také její zdrojnice Vydra nabízejí rozličné terény pro pádlery všech kategorií. Zatímco horní Vydra z Modravy do Antýglu potěší sportovní a zkušené vodáky, úsek z Antýglu na Čeňkovu pilu je jen pro experty. První kilometry Otavy z Čeňkovy pily do Radešova pak patří mezi oblíbené jarní úseky s kontinuálními peřejemi.

Jaro na horní Otavě

My jsme na vodu vyrazili z Radešova, odkud až do Sušice má Otava obtížnost WWI, tedy lehké peřeje vhodné i pro otevřené lodě. 14 kilometrů z Radešova do Sušice se dá díky rychlé vodě ujet za 2-3 hodiny a následujících 20 kilometrů do Horažďovic za další asi 3-4 hodiny. Dá se říci, že úsek Radešov – Horažďovice je nejhezčí jedno až dvoudenní turistický úsek Otavy.

Fotogalerie

Nejlepší období pro splutí horního úseku nad Sušicí nastává právě na jaře, kdy tají sněhy ze šumavských plání a sytí koryto řeky sice studenou, ale zato čistou vodou.

V létě se tu moc nesvezete, protože kvůli kůrovcové kalamitě Šumava vysychá a voda z prudších dešťů rychle odteče.

V půlce dubna hlásí vodočet v Sušici 62 cm a průtok 18m3. V podstatě ideální stav. Krásně čistá voda má ovšem teplotu jen 4°C, takže ke slovu přicházejí neoprenové boty, kraťasy a nepromokavé vodácké bundy. Sluníčko sice hřeje a nafouknutí kanoí na tábořišti v Radešově nás také zahřívá do správné provozní teploty, přesto je dobré být dobře vodácky zateplen pro případ větších šplíchanců v peřejích nebo, nedej bože, převržení.

Obavy ze zvrhnutí jsou však přehnané, řeka sice rychle uhání kamenitým korytem, ale peřeje nejsou záludné, jen je potřeba vyhýbat se větším kamenům. Obdivujeme tlusté purpurové květy devětsilů, které vyrůstají z mělké vody podél břehů, jejichž barva kontrastuje s rašelinově zabarvenou vodou Otavy. Za necelou hodinku jsme v Anníně, restaurace v kempu má dnes otevřeno první den v sezoně, takže chvilku posedíme na terase a posilňujeme se polévkou.

Pod Annínem se peřeje trochu zmírňují, kdo se tedy necítí úplně pevný v kramflecích, může vyplout až odtud. U Dlouhé Vsi přenášíme vakový jez, pod kterým spatříme zlatokopy. Rýžování zlata na Otavě má svou tradici, nicméně kvůli malému množství zlatinek jde spíše o zábavu než o způsob jak zbohatnout. Druhý jez Páteček sjíždíme při levém břehu a to už se blížíme k Sušici, kde nás čekají dva nesjízdné jezy.

Ze Sušice kolem Rabí do Horažďovic

Město Sušice, původně rýžovnická osada, tvoří bránu Šumavy, kterou tady vlastně Otava opouští a jako podstatně klidnější tok pokračuje šumavským podhůřím k Horažďovicím a Strakonicím. Určitě doporučujeme se tu zastavit a projít se po náměstí s renesanční radnicí nebo navštívit muzeum Šumavy. Aktivnější mohou vystoupat na horu Svatobor s rozhlednou nebo na protilehlý a nižší vrch s Kaplí sv. Anděla Strážce, odkud se také otevírá hezký pohled na město a jeho okolí.

Jako vodáci pokračujeme druhý den ze Sušice a plánujeme doplout do 20 kilometrů vzdálených Horažďovic. Kdo chce výlet pojmout sportovně, zvládne na jaře celý úsek Radešov – Horažďovice za jeden dlouhý den.

Otava už je pod Sušicí širší, pořád ale rychle teče, takže o zábavu máme postaráno. Jakmile řeka opustí město, je tu vodácké tábořiště (na jaře prázdné) a pod ním první dnešní jez, který splouváme vlevo. Vzápětí se noříme do hezkého údolí, nad kterým vystupuje zalesněný vrch Čepičná. V obci Čepice podplouváme most, který zdobí největší skleněná socha svatého Jana Nepomuckého na světě. Obdivujeme také rozkvetlé narcisy, které porůstají ostrůvek kolem mostního pilíře.

Za další zatáčkou u okraje obce Žichovice už se před námi vynoří mohutná věž hradu Rabí. Prohlídku ale tentokrát vynecháváme, přeci jen to je k hradu od řeky kilometr a také nechceme u břehu nechávat lodě bez dozoru. Tento středověký hrad, kde Žižka přišel o své druhé oko, je nejrozsáhlejší hradní zříceninou v Čechách.

Suché jezy na Otavě

Řeka nám postupně nabízí pohled na hrad z několika úhlů, naposledy jej spatříme z jezu u Podrabského mlýna, který bez problémů sjíždíme. Vody pod tímto jezem teče pořád dost, přestože hodně vody odvádí náhon elektrárny. Suchá koryta pod jezy jsou bohužel častým problémem Otavy v letním období, kdy se vody v řece nedostává. Holt zelená energie nepřináší jen samá pozitiva.

Podle mapy bychom měli u Bojanovic proplouvat kolem sejpů po rýžování zlata z doby keltské, ale z lodi se nám toto pradávné rýžoviště objevit nepodařilo. Míjíme obrovskou vápenku ve Velkých Hydčicích a pohled se nám také otevírá na rozlehlé lomy bílého vápence.

To už nám kilometráž napovídá, že se blížíme do Horažďovic, nejprve splouváme jez Prácheň, nad kterým se tyčí zřícenina stejnojmenného hradu s kostelem sv. Klimenta, a poslední jez Rosenauer v Horažďovicích přetahujeme po jeho pravé straně. Lodě vytahujeme a balíme pod horažďovickým zámkem u ústí Mlýnského potoka a jdeme na vlak. Kdo má více času, může po Otavě pokračovat delším puťákem do Strakonic a dále do Putimi nebo až do Písku.

Může se hodit

Délka a obtížnost sjížděného úseku
Radešov - Sušice 14 km, 2-3 hod. WWI (lehký tok s občasnými peřejemi, vhodné vesty a helmy).

Sušice – Horažďovice 20 km, 3-4 hod. ZWC (mírně proudící tok).

Informace o aktuálním stavu vody a sjízdnosti
Horní Otava je sjízdná většinou jen na jaře nebo po deštích, dolní úsek ze Sušice většinou celoročně. Směrodatný je vodočet v Sušici – pro úsek z Radešova je třeba minimálně 50 cm pro kanoe a kajaky a 65 pro rafty, pro plavbu ze Sušice minimálně 30 cm pro kanoe a kajaky a 40 cm pro rafty.

Online vodočet
http://www.pvl.cz/portal/SaP/cz/PC/Mereni.aspx?id=OTSU&oid=1

Vodácká kilometráž
https://www.raft.cz/cechy/otava.aspx?ID_reky=13&kilo=kilom

Ubytování
Podél řeky je dostatečný počet vodáckých kempů a tábořišť.

Půjčovny lodí
Na Otavě operuje několik půjčoven lodí, většinou plastových kanoí a nafukovacích raftů. Mezi největší patří Samba, Otavatour a Lodní servis Strakonice.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

V Českém Švýcarsku shořely historické chaty, z památky zbyly jen komíny

V Národním parku České Švýcarsko shořely dvě historické chaty Na Tokání, které jsou zařazené mezi cenné kulturní...

SLEPÁ MAPA: Co bychom si bez nich počali. Znáte největší přehrady v Česku?

Chrání nás před povodněmi, zásobují vodou, vyrábí elektřinu. Strategický význam českých a moravských přehrad značně...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Orlické hory pro pohodáře. Rokole urovná i vaše rodinné vztahy

V malebné krajině Orlických hor, nedaleko od Nového Města nad Metují, se nachází nenápadné, přesto krásné poutní místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Cyklovlakem po zapomenuté trati v srdci Českého lesa

Seriál Seriál Na co zírá mašinfíra dnes nabízí vyslovenou lahůdku. Jízdu po trati, kam se osobní soupravy podívají jen několik...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Český výletník: Je krásnější Nebe, nebo Peklo? Peklo zřejmě Češi milují víc

Je to hezčí v Nebi, nebo Pekle? Vždycky mě překvapovalo, že naši zbožní a pověrčiví předkové zaplnili mapu Čech...

Orlické hory pro pohodáře. Rokole urovná i vaše rodinné vztahy

V malebné krajině Orlických hor, nedaleko od Nového Města nad Metují, se nachází nenápadné, přesto krásné poutní místo...

Opuštěné a nádherné Česko. Tachovské pohraničí pohltila dokonalá samota

Torza základů budov, zplanělé ovocné sady a občasné tabule s informacemi o zaniklých osadách: mnoho jiných připomínek...

Právě teď. Léto bez zahraničních turistů nabízí Čechům jedinečné šance

Premium Turistická lákadla jsou poprvé od 90. let bez návalů turistů ze zahraničí. Je šance odpočinout si jinak. K moři se tak...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...