"Vyjde to na devadesát procent. Těším se, jak letos s prknem vyjedu nahoru a poprvé v životě si sjedu dlouhou širokou sjezdovku," uvedl Václav Vítek, který organizuje petici za puštění snowboardistů na Lysou horu.
Už má asi tisícovku podpisů. Podle něj totiž dochází k diskriminaci, pokud park povolí vjezd na kopec lyžařům, ale snowboardistům ne.
"Z naší strany je ochota problém řešit a snaží se také provozovatel areálu, který chce chránit přírodu a vyhovět turistům," konstatoval mluvčí správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Představitelé areálu a správy parku se už definitivně dohodli na podmínkách. "Pokud je splníme, povolení dostaneme," uvedl ředitel areálu Petr Ceé.
Na neukázněné jezdce dohlédnou skipatroly
Ochranáři chtějí, aby vrchní partie sjezdovky hlídaly skipatroly, aby na okrajích byly zábrany, jež snowboardistům nedovolí vyjet mimo upravenou trasu. "Také musíme zahájit kampaň, aby turisté nejezdili mimo cesty," dodal Ceé.
"Pokud podmínky splní, povolíme snowboardistům vyjet lanovkou až nahoru," dodal Drahný.
Právě ježdění mimo trasy, které je trnem v oku ochranářů, se věnuje část vyznavačů snowboardingu. Kvůli ničení přírody kolem sjezdovek nechtěli ochranáři dlouho snowboardisty na Lysou horu pustit. Vrchní část lanovky totiž leží v prvním, nejvíce chráněném pásmu hor.
Podle snowboardisty Vítka však bude mimo trasy jezdit málokdo. "Procházel jsem si okolí v létě i v zimě. Na prkně se tam nedá jezdit. Hlavně nahoře je terén plný stromků a nerovností," tvrdí Vítek.
Hlavním úkolem provozovatele bude zabránit snowboardistům, aby jezdili volným terénem. "Skipatroly musí být proškolené, aby měly pravomoc pokutovat neposlušné lidi," řekl Ceé.
Ale jak? Pokuta není dost účinná a všechny neodradí. "Patrola bude moci okamžitě zničit turistům permanentku," upozornil ředitel.
Snowboardisté |