Silvestr na horách se ještě dá sehnat, ale těžko

  12:32aktualizováno  12:32
Zařizovat na poslední chvíli ubytování na Silvestra se příliš nevyplatí. Většina hotelů a penzionů na atraktivních místech totiž suše oznamuje: vyprodáno. S trochou štěstí ale ještě nyní můžete sehnat pokoj v západní část Šumavy, Beskydech nebo i menších krkonošských střediscích.

"Na Silvestra jsme plní," uvedla například majitelka špindlerovského hotelu Lomnice Soňa Cejnarová. Podobná situace je v celých Krkonoších, i když ceny nejsou zrovna lidové - noc v hotelu i po 30procentní slevě stojí zhruba 1200 korun na osobu i se snídaní.

Lyžaři, kteří chtějí strávit Silvestr na horách, ale ještě mají šanci sehnat ubytování hlavně v méně turisticky známých skiareálech.

Silvestrovský večer pro deset lidí v rodinném penzionu Martinice poblíž Jilemnice vyjde na 2890 korun, každý z nich tedy zaplatí necelé tři stovky. Pro náročnější lze ale ještě nyní sehnat Silvestrovskou noc s novoroční snídaní v hotelu Palas ve Špindlerově Mlýně za 1400 za osobu.

I v nejznámějším turistickém středisku se dají ještě teď narychlo sehnat místa. Před začátkem silvestrovského týdne, který začal 26. prosince hoteliéři strategicky nabízeli jen týdenní pobyty většinou pro zahraniční turisty.

"Pokud měl někdo zájem o kratší pobyty, odkazovali jsme ho právě až na tuto dobu během svátků, kdy je možné přijet, nebo si pobyty předem telefonicky zarezervovat," vysvětluje Ilona Matějková, vedoucí infocenter Pavilón a Michlův Mlýn ve Špinlerově Mlýně.

Uvolňují se totiž pokoje, které si lidi objednali, ale mezitím onenocněli nebo nedorazili z jiných důvodů. Podmínka týdenního pobytu už nyní neplatí. "Každý den se ještě nějaká místa vyskytnou a my je okamžitě během dne prodáme lidem, kteří přijedou do Špindlu bez rezervace. O krátkodobé pobyty na horách má zájem především tuzemská klientela," říká Matějková.

Řadu míst v hlavním městě a na horách obsadí cizinci, třetina z nich bude ze sousedního Německa. Celkem by mohlo strávit Silvestr a Nový rok v Česku až 220.000 turistů.

Obsazeno mají i lázeňská střediska, ve větších městech je však ještě možné pokoj sehnat.

Volná místa ve větších hotelech se dají najít v západočeské části Šumavy nebo v Beskydech. Naproti tomu v jihočeské části Šumavy jsou hotely a penziony beznadějně obsazeny. Pro opozdilce je jedinou šancí, že někdo pobyt na poslední chvíli odřekne.

Několik posledních volných míst nabízí známý hotel Javor v Železné Rudě. "Stále ještě k nám mohou lidé přijíždět, je však dobré se předem telefonicky domluvit, neboť kapacita se plní," říká recepční hotelu Iva Coufalová.

Podobná situace je v železnorudském hotelu Ostrý. Také tady mohou návštěvníci strávit povánoční týden a Silvestra. "Přijímáme stále objednávky na ubytování, ale také na silvestrovský večer," dává naději opozdilcům zástupkyně hotelu Milena Šemberková.

Ve většině ubytoven, penzionů a hotelů je pro tento sváteční týden už plno. Kdo se ale nevzdá a obtelefonuje více hotelů, může uspět. I proto, že někteří lidé na poslední chvíli rezervaci stáhnou. "Bývá to třeba tak, že se na lyže nakonec nevypraví rodina kvůli nemoci dítěte," vysvětluje Radovan Lyer z penzionu Modrava.

Lidé, kteří nechali shánění volné chaty či hotelu na poslední chvíli, se mohou obrátit i na informační centra. "Dostali jsme hlášení z několika hotelů, že mají ještě ubytování na Silvestra, protože lidé odřekli rezervaci. Když někdo bude chtít, jednotlivě ubytování sežene. Velké problémy může mít třeba početnější parta lidí, která by chtěla bydlet pohromadě," prohlašuje Ivana Vilišová z informačního centra v Železné Rudě.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Český výletník: Záludná otázka. Která dvě česká města jsou stejná?

Hlavní náměstí v Terezíně. Je pravda, že Josefov obě budovy po stranách kostela...

Existují v Česku nějaká dvě stejná města? Odpověď bude pro leckoho překvapivá: Ano. Tedy skoro ano. Josefov u Hradce...

Na co zírá mašinfíra: Úzkokolejkou partyzánským krajem z Vysočiny na jih

Lokomotiva T48 018 čeká v Obratani na jízdu do Jindřichova Hradce

V dalším dílu seriálu Na co zírá mašinfíra zamíříme na rozhraní Vysočiny a jižních Čech. Bude to vůbec poprvé, co...

99 důvodů, proč je Česko nejlepší pro život. Znáte ten stý?

Pravčická brána

Česko je země, kde je radost žít. Redakce magazínu Víkend MF DNES sestavila devět a devadesát důvodů, proč je Česko...

Najdete na iDNES.cz