Objevte zapomenutý klenot Benešovska - rozhlednu a zlatý důl

aktualizováno 
V České republice je v současnosti něco kolem 250 rozhleden. Většina z nich je známých, krásných, turisticky velmi frekventovaných a také s parádním výhledem. Neštětická hora v těsném okolí Konopiště je utajená, zapomenutá, a přesto má v sobě zajímavé kouzlo, které naši předci uměli náležitě ocenit.

Pokud čekáte nějakou nádhernou stavbu, budete zklamáni, protože tato rozhledna je sice architektonicky zajímavá, ale do krásy jí chybí hodně. Také vás zde nečeká parádní výhled do krajiny, protože vrchol je značně zarostlý stromy a výhled je velmi omezený.

Pobyty v Čechách

Vydejte se objevovat krásy české vlasti. Server Raketa.cz nabízí nejnovější slevy na pobyty na jednom místě.

Přesto však rozhledna na Neštětické hoře rozhodně stojí za návštěvu, protože je nejen zajímavá, ale má i bohatou historii a stojí stranou od známých a turisticky frekventovaných míst. Na tomto neznámém místě najdete jen kousek od Konopiště krásný klid.

Dříve však Neštětická hora tak neznámá nebyla. Z dávných dob se o ní dokonce dochovala pověst o zázračné Zlaté studánce. Podle této pověsti byla v lesích pod Neštětickou horou malá, nenápadná a zarostlá studánka a křoví a vrbičky kolem studánky se třpytily ryzím zlatem. Z proutků pak pasáčci pletli košíky, které vlastně byly z ryzího zlata. Kolem se také občas pásly slepice z vesnice Malý Chvojínek, v jejichž žaludcích se pak také sem tam nacházelo zlato.

Kostelík ve Chvojínku a Neštětická hora

Kostelík ve Chvojínku a Neštětická hora

Kde je studánka dnes, se již neví, nicméně pověst má reálný základ, protože kdysi se tu opravdu dolovalo zlato. Dokladem důlní činnosti je takzvaná Kubova jáma, která se nachází nedaleko vrcholu. Je ovšem obtížně přístupná, protože okolí je velmi zarostlé.

V roce 1627 pak došlo na Neveklovsku k velkému selskému povstání proti Pavlu Michnovi z Vacínova, který zdejší sedláky silně utiskoval. Panské vojsko ovšem mělo značnou převahu a povstání bylo tvrdě potlačeno. Poslední zbytky sedláckého povstaleckého vojska pak byly dopadeny a definitivně rozprášeny právě na Neštětické hoře.

Když se pak blížilo třistaleté výročí potlačení povstání, tak se začalo uvažovat o stavbě dřevěné rozhledny. Nakonec však byla postavena rozhledna zděná, realizovaná stavitelem Maříkem, který se pak docela zajímavým způsobem také stal majitelem rozhledny. Výbor pro výstavbu rozhledny se totiž záhy rozpadl, a stavitel tak nikdy za stavbu nedostal zaplaceno. Slavnostní otevření rozhledny/památníku pak proběhlo právě v roce třistaletého výročí potlačení selského povstání 18. srpna 1927.

Rozhledna Neštětická hora

Rozhledna Neštětická hora

Přestože od dob povstání utekly tři staletí, tak se slavnostní otevření rozhledny setkalo s obrovským zájmem veřejnosti a zúčastnilo se ho neuvěřitelných dvacet tisíc lidí. Postupem času však bohužel lidé zapomínali a rozhledna postupně pomalu chátrala a také zarůstala. Dnes vypadá opravdu žalostně, ale přesto se na ni stále dá pohodlně a bezpečně vystoupat. Stavitel Mařík totiž odvedl opravdu dobrou práci.

Fotogalerie

Nyní však již probíhají přípravné projekty na obnovu rozhledny. Z rozhledny již nebylo nic vidět, a tak se v prvé řadě uvažovalo o prořezání vrcholu Neštětické hory, proti čemuž se však postavili ochranáři. Ale pak však zasáhla vichřice, a z rozhledny je tak nyní alespoň omezený výhled na sever.

Obec Neveklov nyní zakoupila pozemek pod rozhlednou a pracuje na plánech obnovy. Problém se stromy se plánuje vyřešit dřevěnou nadstavbou, která by podstatně zvýšila výšku celé stavby. V turistickém infocentru v Neveklově je nyní již k dispozici pamětní razítko rozhledny a také turistická známka KČT č. 1048. Budeme tedy místním držet palce, aby se rekonstrukce památné rozhledny vydařila.

Neštětickou horu najdeme u silnice z Neveklova do Benešova a s výškou 536 metrů jde o nejvyšší kopec na Benešovsku. Dostanete se sem snadno, buď autobusem do zastávky Neštětice, nebo autem. Přímo naproti zastávce je dostatečně velký prostor k zaparkování i několika automobilů.

Autobusová zastávka Neštětice

Autobusová zastávka Neštětice

Cesta pod vrcholem Neštětické hory

Cesta pod vrcholem Neštětické hory

Odsud vystoupáte na vrchol k rozhledně po žluté turistické značce. Je to zhruba jeden kilometr a převýšení jen asi 140 metrů. Samotná rozhledna je celoročně volně přístupná a také dostatečně bezpečná. Dávejte pozor jen na vyhlídkovém ochozu, kde rozpadlé zábradlí nahradilo pouhé pletivo.

Když už tu budete, doporučuji také navštívit nedalekou obec Chvojínek, kde je krásný kostelík sv. Václava ze 13. století. Výlet případně můžete spojit i s návštěvou nedalekého a velmi známého zámku Konopiště.

Pro příznivce geocachingu je zde také tematická cache: GCYC4F

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Český výletník: Jak mě Vincek Priessnitz naučil léčit a být trpělivý

Sanatorium Priessnitz je dnes nejvýznamnější stavbou a jakýmsi logem Lázní...

Když zazní jméno Priessnitz, člověk si představí cosi tajemně německého a chladného. Vincenz Priessnitz však založil...

Na co zírá mašinfíra: Východočeské derby z Pardubic do Hradce Králové

Motorový vůz M131.1228 Pardubického spolku historie železniční dopravy

Dnešní díl seriálu Na co zírá mašinfíra nám ukáže trať, která zanedlouho přestane v dosavadní podobě existovat. Čeká ji...

Neznámý Pražský hrad II. díl: Pětadvacet míst, která turisté míjejí

Pražský hrad

Pětadvacet míst, která turisté míjejí - Význam Pražského hradu jako symbolu státnosti nespočívá pouze v jeho...

Najdete na iDNES.cz