První letní lyžování v Mělníku

  13:00aktualizováno  13:00
Máte chuť si v první letní den v Česku 'zalyžovat'? Pak vyražte v sobotu 21. června do Mělníka na tamní "Jizerskou Padesátku". V tomto recesistickém závodě se už tradičně utkají soutěžící na lyžích nejrůznějších typů, značek a barev v zimní výstroji či - ve stále oblíbenějších - žertovných převlecích. Program je tentokrát nabitý k prasknutí!

Původně studentská akce určená pro několik lidí postupně získávala na popularitě a dnes už neodmyslitelně patří k předprázdninovému období v Mělníku.

S přibývajícími ročníky vzrůstala i úroveň celého klání, a znalce tak už nepřekvapí, když se na jindy liduprázdném náměstí sejde až 90 startujících a přibližně 2000 fanoušků této netradiční podívané.

Startuje se vždy třetí červnovou sobotu v 17 hodin. Letos si s pořadateli pohrál i kalendář, neboť 21. červen je zároveň prvním letním dnem.

Lavina a koupel v kašně
Obvod mělnického náměstí o délce 285 metrů se přibližně na dvě hodiny stává závodní dráhou, jejíž propustnost je omezena nejvíce 20 startujícími. Proto jsou aktivní účastníci klání hned při prezentaci rozděleni do několika rozběhů, ze kterých se ti nejlepší podle postupového klíče kvalifikují do velkého finále o ceny. Mezitím si pasivní účastníci rozeberou nejlukrativnější místa na trati.

Závod se jede ve dvou kategoriích – muži, ženy. Na trati čeká řada záludných překážek.Jsou to populární laviny z větví, nerovný terén kočičích hlav a v neposlední řadě také specialita podniku: startující si v každém okruhu v prostoru připravené pivní stolice vychutnají jedno 10° pivo! Pro ženy, které zpravidla jedou rovnou finále, jsou připravena piva malá.

V neděli budou na Petříně létat minikáry

Kalendář slavností - tipy na víkend - festivaly, jermarky, šermířské akce, historické vlaky, kulinářské slavnosti, slavnosti piva a vína - najdete ZDE.

Ve finále se pro některé závodníky stal doslova noční můrou divácky atraktivní dřevěný sněhulák, do jehož tlamy je nutné hodit improvizovanou sněhovou kouli, tj. tenisák.

V posledním finálovém kole se ještě často mění pořadí, protože bez regulérního zásahu není možné závod dokončit. Sami uznáte, že vyhrát tento závod není opravdu lehké. Počítejte se mnou: skoro 1500 m běhu na lyžích, dvě piva v rozběhu, tři ve finále, celkem 10 lavin a na závěr proklínaný sněhulák… Ti nejlepší zvládnou finále hluboko pod pět minut!!!

Neobyčejnou podívanou pro diváky je každoroční oslavná koupel vítězů v kašně uprostřed náměstí včetně lyžařské výzbroje a výstroje. Poprvé se takto radovali vítězové již při prvním ročníku v roce 1994, kdy bylo na slunci neuvěřitelných 42 °C! Tehdy přišla koupel určitě vhod. Od r. 1995 se vítězové veřejně "chladí" bez ohledu na počasí.

JAK A KDE SE PŘIHLÁSIT

Prezentace probíhá ve stanu přímo na náměstí od 15 hodin. Startující vyplní přihlášku a zaplatí startovné ve výši 149 Kč. V tom jsou již zahrnuta piva v závodě, sponzorské pozornosti a především originální triko s logem závodu. Uzávěrka je v 16.45 a přesně v 17.00 startuje tradičním dělobuchem první rozběh mužů.

Po rozbězích mužů následuje finále žen a celý závod zakončí pánská finálová jízda. Organizátoři hodnotí první tři místa v obou kategoriích, dále nejlepší pád roku a vzhledem k tomu, že jednotlivci se díky maskám spojují do družstev, také nejlepší družstvo a nejlepší masku roku.

Diváci mají vstup volný!!

Další informace: www.bezky.cz

 

 

Jeden z účastníků loňského ročníku Mělnické Jizerské padesátky zdolává lavinu z větví. Na své si v Mělníku přijdou i malí návštěvníci, každoročně je uprostřed náměstí postaven skákací hrad, kde se mohou děti zdarma vyřádit.

Mělnická Jizerská padesátka

Koupel v kašně na Mělnické Jizerské Padesátce

Mělnická Jizerská padesátka

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Neznámý Pražský hrad I. díl: Pětadvacet míst, která turisté míjejí

Pražský hrad

Význam Pražského hradu jako symbolu státnosti nespočívá pouze v jeho majestátnosti, ale i v detailech – turistům často...

Na co zírá mašinfíra: Východočeské derby z Pardubic do Hradce Králové

Motorový vůz M131.1228 Pardubického spolku historie železniční dopravy

Dnešní díl seriálu Na co zírá mašinfíra nám ukáže trať, která zanedlouho přestane v dosavadní podobě existovat. Čeká ji...

99 důvodů, proč je Česko nejlepší pro život. Znáte ten stý?

Pravčická brána

Česko je země, kde je radost žít. Redakce magazínu Víkend MF DNES sestavila devět a devadesát důvodů, proč je Česko...

Najdete na iDNES.cz