Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Procházka, která nikdy neomrzí. Víkendové putování republikou Žižkov

Když se řekne Žižkov, většina z nás si vybaví zejména televizní věž. Tato městská čtvrt ovšem skýtá daleko větší a pestřejší paletu zajímavých míst. Ať už jde o památky, relaxační zóny, sakrální stavby, či noční život plný specifických hospůdek a kaváren. Takovou Prahu v jiné její části nezažijete.
Náměstí Jiřího z Poděbrad

Náměstí Jiřího z Poděbrad | foto: Marek Michalecpro iDNES.cz

Historicky tato část města byla vždy označována zejména jako dělnická a do roku 1922 je nezávislou obcí. Název byl odvozen po známém jednookém vůdci Janu Žižkovi a zanedlouho si také získal přezdívku jako „drsná městská čtvrť“.

Tato pověst se následně stala zdrojem hrdosti zdejších obyvatel, kteří jí také označovali jako „Svobodná republika Žižkov“. Když se dnes zeptáte jakéhokoliv stálého obyvatele této části města, odkud pochází, s hrdostí vám řekne, že ze Žižkova. Na to je tady každý hrdý.

Žižkov poskytuje svým rezidentům celé spektrum aktivit, včetně různorodých výletů po okolí. Kam tedy zamířit?

Naši procházku zahájíme na náměstí Jiřího z Poděbrad, které se nachází na rozhraní pražských častí Vinohrady a Žižkov. Na náměstí najdete mnoho kaváren a památek.

KVÍZ: Je Praha opravdu stověžatá? Otestujte, jak dobře znáte její věže

Jiřák, jak se tomuto místu také říká, je centrem pravidelných farmářských trhů a kulturního vyžití. Při prvním pohledu vás ohromí sakrální stavba kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, kterému v pozadí dominuje Žižkovská věž.

Kostel byl postaven v modernistickém slohu v letech 1928 až 1932 a jeho dominantou je robustní věž se skleněnými hodinami. Stavba je považována za jednu z nejzajímavějších z celé Prahy, navrhl ji slavný slovinský architekt Josip Plečnik.

Žižkovská věž

Z náměstí Jiřího z Poděbrad se vydáváme po ulici Ondříčkova do Mahlerových sadů, kde se nachází nejznámější stavba Žižkova. Žižkovský vysílač je nejvyšší pražskou stavbou, která dosahuje 216 metrů a lze ji vidět snad z každého zákoutí Prahy.

Výstavba byla ukončena v roce 1992 a tehdy nepřinesla zrovna pozitivní ohlasy nejen u místních obyvatel. Postupem času získávala na oblibě, zejména kvůli instalaci deseti obrovských miminek z bronzu od umělce Davida Černého.

Starý židovský hřbitov na Žižkově

Dalším plusem bylo vytvoření luxusní restaurace, která se nachází v 66 metrech nad zemí a řadí se mezi TOP 20 restaurací z celé České republiky. Restaurace poskytuje vysoký standard gastronomie a můžete se zde kochat nádhernými výhledy na celou Prahu.

Dobrovolná cesta na hřbitov

Jednou ze zajímavých a často opomenutých míst je starý židovský hřbitov, který se nachází v těsné blízkosti Žižkovské věže. Morové pohřebiště bylo založeno v letech 1680 a poskytuje návštěvníkům svou charakteristickou atmosféru včetně několika zachovalých náhrobních kamenů.

Další významnou zastávkou, kterou by člověk na této procházce neměl minout, jsou Olšanské hřbitovy. Na pietní místo se dostaneme po ulici Ondříčková a Olšanská. Olšanské hřbitovy se řadí mezi největší hřbitovy v České republice a můžete zde nalézt přes dva miliony pohřbených lidí. 

Jde také o místo odpočinku mnoha významných osobností, jako byl Josef Lada nebo Jan Palach. Při procházce tímto místem můžete využít poznávací trasu, kde narazíte na mnoho architektonických děl se secesními prvky.

Kostel sv. Prokopa

Za necelých devět minut procházky po ulici Seifertova se dostáváme k další zajímavé novogotické sakrální stavbě. Základní kámen kostela sv. Prokopa byl položen roku 1898 a dodnes je tato stavba jednou z nejznámějších dominant na Žižkově.

Bez smogu. Projeďte si velký okruh kolem Prahy na kole, začínáme na západě

Kostel byl postaven k příležitosti 50. výročí panování císaře Františka Josefa I. a každého ohromí svou architekturou a zejména pak věží, která sahá do výšky 73 metrů. I na tomto místě můžeme narazit na mnoho specifických hospůdek, bister a kaváren, které svým způsobem zapadají do této městské části.

Naši procházku po Žižkově zakončíme u památníku na Vítkově. K tomuto funkcionalistickému místu lze dojít příjemnou procházkou po ulici Milíčova a následně Chlumova. Stavba byla dokončena v roce 1933 a hlavním účelem bylo uctění památky československých legionářů a československého odboje během první světové války.

Národní památník na Vítkově

Dominantou místa je jezdecká socha Jana Žižky, která shlíží na celou Prahu. Památník však nenabízí pouze jen jeden z nejlepších výhledů do okolí, ale také různé expozice z naší historie.

Žižkov nabízí k návštěvě mnoho dalších zajímavých míst. Za zmínku stojí zejména park Parukářka, Armádní muzeum Žižkov, palác Akropolis či Betlémská kaple. Je pouze na vás, které místa do svého výletu zahrnete a jakou trasu zvolíte. Možností je mnoho. Máte zde i vy nějaké oblíbené místo? Podělte se o svůj tip se čtenáři v diskuzi pod článkem.

Třešnička na dortu

I když Třešňový vrch nebo lidově řečeno Třešňovka spadá do městské části Hrdlořezy, patří toto místo mezi velmi oblíbené i mezi „Žižkováky“. V roce 2015 vyvýšenina prošla kompletní rekonstrukcí a bylo zde vysázeno přes 410 třešní.

Třešňový vrch

Dnes Třešňovka skýtá krásný výchozí bod k rekreačním procházkám a výhledům na Prahu. Najdete zde mnoho míst k posezení, cestiček či rozcestník.

Od roku 2016 zde můžete narazit na smíšené stádo koz a ovcí, které zde byly vypasené pro specifickou formu údržby. Vrch se nachází v těsné blízkosti konečné zastávky Spojovací, kde se pohodlně dostanete tramvají číslo 9.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

KVÍZ: Poznáte turistické památky a atrakce jen podle obrysů?

Patří mezi nejnavštěvovanější místa této planety a podle fotografií je pozná snad každý. Dokážete však populární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co husiti zničili. Skvostné historické památky, které už nikdy neuvidíte

Premium Hrad pobořili husité, klášter vypálili sirotci, kostel zničil Jan Žižka. Tyto nebo podobné věty často zazní při...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Očima šotouše: Pošlete fotku na téma Ženy a železnice a vyhrajte vouchery

Zářijové kolo naší fotografické soutěže pro všechny milovníky železnice je tentokrát určené ženám. Svět kolejí, vlaků a...

Muzea vonící párou: Mladějov je rájem pro milovníky parních lokomotiv

Seriál Čtrnáctý díl seriálu Muzea vonící párou nás zavede do Mladějova na Moravě. Bývalý areál lupkových dolů a šamotky láká...

Co husiti zničili. Skvostné historické památky, které už nikdy neuvidíte

Premium Hrad pobořili husité, klášter vypálili sirotci, kostel zničil Jan Žižka. Tyto nebo podobné věty často zazní při...

Nádherné památky a relax u vody. Vyzkoušejte pět cyklovýletů podél řek

Řeky a jejich údolí vytvářejí v krajině zelené koridory prostupující přes hustě osídlené vnitrozemí České republiky....

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...