Pohled na Znojmo a jeho okolí nabízí místní radniční věž. Návštěvník nicméně musí zdolat po strmých schodech výšku bezmála osmdesáti metrů. Znojemská radniční věž byla postavena v polovině 15. století stavitelem Mikulášem ze Sedlešovic a patří k dominantám města.
Pravým opakem radniční věže je znojemské podzemí. Podle historických dokumentů byly první chodby vyhloubeny na přelomu 14. a 15. století. Současná prohlídková trasa je zpestřena ochutnávkou vín ze Znojemské vinařské oblasti.
Dalším zajímavým objektem je znojemský hrad z první poloviny 11. století. Jeho zdi chrání stálé expozice slohového nábytku, zaniklých řemesel, vranovské a místní keramiky, a především přehled výzkumů v národní kulturní památce rotundě Panny Marie a svaté Kateřiny, jež leží nedaleko hradu. Jedná se o románskou stavbu z 11. století s freskami proslulého přemyslovského cyklu. Počet návštěvníků tohoto objektu je ovšem omezen - klima uvnitř objektu je neustále pečlivě sledováno a vyhodnocováno, aby fresky nebyly ohroženy nepříznivými klimatickými vlivy.
Za prohlídku stojí i řada sakrálních památek, jako je třeba Minoritský klášter, vystavěný v polovině 13. století. Dnes v něm sídlí Jihomoravské muzeum. Pozornost zaslouží dále kostel svatého Mikuláše a Svatováclavskou kapli na Mikulášském náměstí. Při toulkách Znojmem narazí turista také na dominikánský klášter (původně gotický klášter založený ve 13. století, barokních úprav se dočkal po roce 1723), kapucínský klášter a klášter křížovníků s červenou hvězdou ve Znojmě-Hradišti, který byl vybudován ve 13. století na místě velkomoravského hradiště a dnes slouží jako Charitní domov pro sestry řádu svatého Karla Boromejského.
Za skutečně monumentální stavbu lze považovat premonstrátský klášter ve Znojmě-Louce. Založili jej roku 1190 kníže Konrád Ota a jeho matka Marie. Klášter sloužil více než 150 let vojsku a dnes je ve správě Okresního úřadu Znojmo. Jeho areál je pronajímán například k uchovávání vinného pokladu Znovínu Znojmo ve sklepeních.