Na snímku samota Březník nedaleko Modravy, cesta na bývalý přechod Modrý sloup a v pozadí vrchol Luzný (1375 m.n.m.). Letecký pohled. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Přes Modrý sloup poprvé po 17 letech. Šumava otevírá tři přechody

  • 6
Turisté na Šumavě se dočkali. Po letech vyjednávání se už tuto středu dostanou přes česko-německou hranici díky přechodu Modrý sloup nedaleko Modravy. Spolu s ním se otevřou ještě další dva přechody - Pod Poledníkem a Siebensteinkopf.

Všechny hraniční přechody jsou v oblasti malebných Modravských slatí, po jejich otevření roky volali čeští návštěvníci parku i obyvatelé obcí na obou stranách hranice. Neustále však naráželi na zákaz kvůli ochraně tetřeva.

"Trasa Modrý sloup se otevřela mimořádně před třemi roky, ale lidé po ní mohli chodit pouze ve skupinkách a s průvodcem. Teď se budou moci pohybovat sami a bez průvodce," zdůrazňuje Lada Janů z informačního centra v Modravě.

Naposledy byl Modrý sloup, ke kterému vede cesta Luzenským údolím, pro veřejnost otevřený v letech 1989-1991. Po vyhlášení NP Šumava v roce 1992 se zase uzavřel.

"Další z nově přístupných přechodů - Siebensteinkopf - bude otevřen celoročně pouze pro pěší. Kvůli výskytu tetřeva se nebudou v zimě zřizovat ani udržovat trasy pro běžkaře," konstatuje Josef Zollpriester z Národního parku Šumava.

Modrý sloup a Poledník budou otevřené od poloviny července do půlky listopadu. Ani zde nebude možné jezdit na kole ani vzít s sebou psy.

Propojení nejcennějších a nejpřísněji chráněných zón obou národních parků je výsledkem dohody, kterou loni v září uzavřel tehdejší český ministr životního prostředí Martin Bursík se svým bavorským kolegou Otmarem Bernardem.

Turisté se poprvé budou moci vydat na Luzný

Šumava, Modrý sloupTuristé se už nemohou dočkat, až vstoupí do končin, jež pro ně zatím byly tabu. "Dosud jsme mohli na Luzný jen koukat. Z německé strany se smělo až k hranici, ale z české to kvůli ochraně tetřeva nešlo. O víkendech tam vyrazí určitě mnoho lidí," prohlašuje Jan Franěk z Klubu českých turistů .

Trasa Modrý sloup povede z Březníku po úbočí Špičníku na státní hranici a na Luzný. Stezka přes úbočí Špičníku je ale jen dočasným řešením, pravděpodobně na dva roky. Pak slibuje správa parku, že otevře trasu Luzenským údolím, kudy vede původní cesta. Tu je ale třeba upravit.

"Jsem rád, že můžeme po létech diskusí pozvat návštěvníky parku i na Luzný. Vytvoření těchto stezek nechápu jen jako další rozvoj turistiky, ale hlavně jako vytvoření nových možností pro poznání přírodních procesů," říká ředitel správy parku František Krejčí.

Celoročně budou pro pěší, cyklisty i lyžaře na Šumavě otevřené již fungující přechody Debrník - Ferdinandstahl, Prášily - Gsenget a Bučina - Finsterau.

Nové přechody na Šumavě

Modrý sloup u Modravy
Hraniční přechod, ke kterému vede cesta Luzenským údolím. Šedesát let sem lidé nesmí, nejprve jej uzavřeli po válce komunisté, pak v roce 1992 po vzniku NP Šumava ochranáři. Nyní bude otevřen od 15. července do 15. listopadu. Cesta sem povede přes úbočí Špičníku a po hraně Luzenského údolí.

Poledník nedaleko Prášil

Nový hraniční přechod u rozhledny na vrchu Poledník. Původně zde byla radarová stanice chránící stát proti imperialismu, dnes je z ní rozhledna. Otevřen bude od 15. července do 15. listopadu a umožní přechod z Modravy do Buchenau.

Sedmiskalí

Tento hraniční přechod bude otevřen celoročně. Vede k němu cesta od Bučiny.