Pražská Eiffelovka, to je 299 schodů

  13:37
Když vzlíná mlžný opar nad pražský vrch Petřín, město i kopec nad ním se najednou navzájem vzdalují. Rozhledna se ztrácí v mlze. Praha dole, viděno shora, vypadá jako miska rozlité mléčné kaše. Vrch i město k sobě nerozlučně patří. Petřín určitě znamená víc než jen pouhou další ikonu pražského panoramatu. Nechce být jen nenápadným společníkem v pozadí. Ale ani nežárlí na mnohem slavnější pražské vyvýšeniny. Je rád, když si ho někdo všimne.

Tak jako třeba třída základní školy u dolního vstupu lanovky na Újezdě. Paní učitelka odráží dotěrně zvídavé dotazy. Vysvobodí ji vagon, děti už se pěchují dovnitř. Málokoho přitom napadne, jaká senzace byla ta dráha před sto lety. "Výstavba probíhala obdivuhodnou rychlostí," napsal o hektickém tempu stavbařů, mířícím k termínu Světové výstavy 1891, Karel Zeithammer, odborník na inženýrské stavby z Národního technického muzea.

V červnu 1890 se dokončilo trasování, v lednu 1891 započala stavba a již 25. července téhož roku ve tři hodiny odpoledne byl zahájen provoz. Na svou dobu to byla nejdelší pozemní lanová dráha v Rakousko-Uhersku. Dosahovala téměř 300 metrů. "Do vozu se tehdy vešlo 50 osob a ode dne zahájení provozu do konce roku 1891 se lanovkou svezlo 82 404 platících pasažérů. Pohodlí se cenilo, stejně jako dnes. Navíc to byla atrakce!

Stojí však za to projít si Petřín krok za krokem. "Málo měst evropských dostalo při svém zrodu do vínku krásný terén jako Praha," liboval si znalec pražských reálií Zdeněk Wirth. A opravdu: Petřín potvrzuje, jak je půda historické Prahy neskutečně plastická. Příroda ji mění na každém kroku. "Veliké útvary, které městu poskytla, jsou základem monumentality," tvrdil Wirth. Už u první sochy Jana Nerudy cítíte, že to nebude jen tak laciná procházka. Jste pár kroků nad Újezdem a už rychleji dýcháte. Literáta, jehož podobu tu ztvárnil sochař Jan Simota, to pramálo zajímá. Přemýšlí patrně o svém slavném fejetonu, ve kterém opěvoval turistické možnosti pražské kotliny. "Snad žádné jiné město Evropy není tak bohaté na procházky," pochvaloval si v předminulém století.

Pohledem se po chvilce rozloučíte se slavnou osobností a kráčíte dál. Kolem běhají rozjásaná děcka, občas projde zamilovaný pár držící se za ruce. A semtam nějaký turista. Ti však raději jezdí lanovkou. Její dráhu stále míjíte. Sledujete prudký sklon svahu a je vám jasné, jak lehce tady mohlo dojít v 60. letech k sesuvu. "Svahové uloženiny s převahou jílovitých komponentů způsobují, zvláště při silném zavodnění, snížení smykové pevnosti, a tím nebezpečí sesuvů," vysvětluje Karel Zeithammer.

Drážní těleso probíhalo v délce celých 170 metrů přes místo sesuvu, proto byla jeho obnova počátkem 80. let skutečně složitým úkolem. Kritický úsek pod restaurací Nebozízek nakonec překlenula nákladná železobetonová monolitická mostní konstrukce. Obdivujete technické řešení, jinak se vás trochu zmocňuje pocit, že to bývalo pestřejší místo. Je to chvíle, pár let, kdy zástupy rockerů a studentů bloudily mezi strahovským klubem (vyhořel) a úpatím Petřína (dnes jedna neosobní restaurace vedle druhé). Nevymizeli jen milovníci bigbítu. Také poustevníkům odzvonilo. Kdysi si tu podávali ruku s prezidentem a prali si šaty ve studánce.

Město však zjistilo, že je nepotřebuje. Odjeli tedy jinam, do lepších končin. Proto dnes na vrchu kralují turisté. Není jich málo. Podle letošních údajů se stalo bludiště na Petříně bezkonkurenčně nejnavštěvovanější pražskou památkou. Jen za jediný měsíc červenec tam zavítalo skoro čtyřicet tisíc návštěvníků. Jeskyňky poustevníků jsou většinou zamřížované, zbyly jen skály. (Nejsou k lezení, jsou chráněné). Od nich patrně název vrchu vznikl. Název kronikáře Kosmase se odvíjel od slova skála (tedy petra). Je to však jen domněnka.

Kdysi býval vrch zalesněn, psal Poche. Býval tu pohanský háj. Naši předkové sem přicházeli očistit své duše. To je minulost. Občas, máte-li štěstí, můžete zahlédnout úlomek středověké keramiky - připomínku starých časů. Dnes míjíte přísně udržované sady, s volným prostorem kolem. Krásná je též pečlivě udržovaná Růžová zahrada na samém vrcholku. Než k ní dojdeme, zbývá ještě kus cesty.

Lanovka sbírá svou prestiž mimo jiné z faktu, že má mezistanici. Kus od pomníku Karla Hynka Máchy. Kouzlo místa oslovilo písničkáře a literáta Vlastu Třešňáka, stejně jako celé zástupy jeho předchůdců. Stěží by však někdo z nich usedl na zahrádce před restaurací Nebozízek, nanejvýše by si dal cibulačku za čtyřicet korun a pokračoval by dál. Do míst, kde už se dětem začíná tajit dech. Kdy už přijde bludiště? Když už je na dohled, převládá zprvu zklamání: to že je ta mýty opředená budova, o které pořád dokola mluvili rodiče? Uvnitř už jsou děti spokojenější. Paní, které hlídají ta pokřivená zrcadla, nejasné tajemno jen zvyšují. Jsou přísné, jinak to nejde. Netlačit se!

Když zmizí jedna nezbedná tlupa, je načase se porozhlédnout, kde to vlastně jsme. Budovu nechal postavit Klub českých turistů jako napodobeninu středověké Táborské brány na Vyšehradě. Velký panoramatický obraz zpodobňuje dobývání Prahy Švédy v roce 1648. Diorama poutá trojrozměrným popředím, znázorňuje výjev z bitvy na Karlově mostě. Vskutku jako živé! V člověku se mísí obdiv a mimoděčné srovnání s možnostmi dnešní techniky. Děti však přemýšlejí jinak. To snad není možné! zní těsným prostorem. Potvrzuje se zvláštní věc: v době stále dokonalejších videí a počítačových her se dovedou malí návštěvníci odvázat z obyčejného zrcadla.

Teď už zbývá tedy jen jediné: vystoupat až k samému vrcholu, tedy na šedesát metrů vysokou rozhlednu. Stojí sice pár metrů pod vrcholem, i tak můžete obdivovat Prahu z úctyhodné výšky 198 metrů nad hladinou Vltavy. Konstrukce je dílem Františka Prášila a Julia Součka. Postavena byla na jaře a v létě 1891 během pouhých pár týdnů. "Její lehká osmiboká příhradová konstrukce s osovým tubusem obíhaným dvěma šroubovitými schodišti vrcholí vyhlídkovou kabinou, jejíž podlaha je ve výši 53 metrů," píše o ní historik Jindřich Noll a chválí letos probíhající rekonstrukci: "Záslužný to počin."

Takže vzhůru. To znamená zdolat celkem 299 schodů. To je hračka, říkáte si. Zprvu to tak i vypadá. Lehce vás možná znervózní, jak se obvod věže zužuje. Když už se váš pocit bezpečí vytrácí, jste vysvobozeni. Vrchol! Odměna stojí za to. Na jedné z pražských věží stojíte, všechny ostatní máte okolo sebe.

UŽITEČNÉ INFORMACE

Může se hodit

Lanovka na Petřín by měla po třech týdnech rekonstrukce obnovit provoz k datu 3. 11. 2001 provozní doba: 9.15 až 20.45 hod., platí jízdenky pražské MHD za 12 Kč

Co si přečíst

Jan Zavřel a kol.: Pražský vrch Petřín, Paseka 2001 (v edičním plánu je na druhou polovinu letošního roku) Emanuel Poche: Prahou krok za krokem

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...