VIDEO: Nezapomeňte. Česká Osvětim je svědectvím hrůz nacistů

  • 14
V naší historii se nachází místa, na která by asi rádo mnoho lidí zapomenulo. Jedním z nich je likvidační tábor v Dětřichově. Některé historické prameny hovoří dokonce o české Osvětimi. Kolik žen a miminek v táboře zemřelo? Dozvíte se v reportáži iDNES.tv.

Za nacistické okupace se v odstoupeném československém pohraničí nacházely také tábory smrti, ve kterých se děly věci, z nichž vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Dodnes méně známým a polozapomenutým koncentračním táborem je ten u Dětřichova u Moravské Třebové na Svitavsku, o němž se mezi zasvěcenými mluví jako o České Osvětimi.

Dnes už o tomto místě nikdo nezjistí úplnou pravdu. Rozcházejí se totiž informace o účelu tábora a také o počtech obětí. Původně o žádný tábor nešlo, dřevěné baráky mezi lesíky měly sloužit k ubytování dělníků pracujících na dálnici, kterou chtěl Hitler propojit Vratislav s Vídní.

Symbolem zvrhlostí a lidského utrpení se tyto baráky staly v roce 1940, kdy se lágr proměnil v porodní tábor pro pracovně nasazené ženy z Ukrajiny, Polska a Běloruska, které otěhotněly.

Po válce mu někteří historici přisuzovali mnohem prozaičtější význam, likvidační tábor se zaměřením na kojence, kde lidé umírali zimou, nemocemi i hladem. Přestože táborem prošly stovky, tisíce žen, o nelidských podmínkách se v roce 1958 při návštěvě Dětřichova rozpovídala jen jediná pamětnice. Byla jí Ukrajinka Marie Chomiszáková, která v lágru strávila tři měsíce na přelomu let 1943 a 1944.

„Věděli jsme, že Němci dělali nějaké pokusy se ženami i na dětech pomocí injekcí, které byly vpichovány do rodidel obětem,“ vylíčila v té době Chomiszáková.

Jaká byla strava v táboře? A komu se zde přezdívalo nacistický Herodes? A jak v likvidačním táboře vlastně probíhaly porody? Výpověď Marie Chomiszákové a mnoho dalších informací najdete v našem hlavním článkovém videu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Porodní tábor v Dětřichově u Moravské Třebové

Areál tábora se skládal ze čtyř dřevěných jednopatrových ubikací, jedné zděné budovy, kde se nacházela jídelna, kuchyň a porodní sál. Areál byl po obvodu obehnán dřevěným plotem.

Osvobození Rudou armádou se tábor dočkal 9. května 1945. V té době žilo v táboře asi 30 dětí. Po osvobození si část matek své děti z tábora odvezla.

Do širšího povědomí se tábor dostal v květnu roku 1972, když byl otisknut v časopise Vlasta článek na základě rozhovoru s Marií Chomszákovou pod názvem Svědectví Dětřichovského lesa.

Tábor připomíná pamětní žulová deska na okraji lesa, která zde byla umístěna v roce 1985. Na druhé straně cesty se nachází původní lesní hřbitov, na jehož místě je dnes památník obětem fašismu, který byl zbudován v roce 1955, společně s několika anonymními hroby.

Každý rok se 7. května v podvečer scházejí lidé z obce a okolí u dětřichovského památníku k uctění památky obětí druhé světové války a 8. května se na tomto místě koná běžecký závod Dětřichovský memoriál.