Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Poklady z hradů a zámků: v Březně najdete nejstarší portrétní fotku

Seriál aktualizováno 
V jednom z našich nejmladších zámků se ukrývá černobílý poklad. Portrétní snímek rodiny Chotků uchovávaný ve Velkém Březně patří mezi nejstarší fotografie na světě.

Zámek Velké Březno | foto: Profimedia.cz

V době, kdy fotí každý, kdo má mobilní telefon, je těžké si představit, jaká to 4. listopadu 1839 v bavorském Mnichově musela být událost. Před objektivem stanula rodina hraběte Karla Chotka, nejvyššího purkrabího pražského a taky nejdůležitějšího úředníka v zemi.

Na černobílém, nepříliš ostrém snímku zachytil umělec hraběte, jak se sklání ke své manželce Marii, po jeho pravici stojí jejich nejstarší syn Antonín, na levé straně vidíme dalšího syna Emanuela a před nimi, bokem k fotografovi, sedí nejmladší syn Bohuslav. Pozdější elitní rakouský diplomat se ale více než svou úspěšnou kariérou proslavil jako otec Žofie, manželky Františka Ferdinanda d’Este.

Portrétování rodiny domluvil mladý Emanuel, který se tehdy o tuto technickou novinku velmi zajímal. Ostatně většina velkobřezenských Chotků byla nadšenými fotografy a ve sbírkách zámku se řada jejich zajímavých snímků i dochovala.

Pozor a teď se nehýbat!

Expozice snímku tehdy trvala několik dlouhých sekund, všechno muselo být důkladně připraveno a naaranžováno, přesto portrét působí podle odborníků neobyčejně živým dojmem. Celá společnost byla zachycena v živém rozhovoru. Pro Chotkovy tehdy bylo fotografování nejspíš zábavou, vítaným rozptýlení na cestě po Evropě, kuriózní technickou novinkou.

Snímek je neostrý, protože se pohnul sám nejvyšší purkrabí, když se naklonil ke své manželce. Bez hnutí nevydržela ani malá dcerka, která si strkala prst do pusy.

Nejstarší snímky

Daguerrotypie je první v praxi používaná fotografická technika s obrazem vytvořeným amalgamem stříbra. Byl to velký pokrok: místo dlouhého pózování u portrétisty stačilo chvilku postát u fotografa.

Byla nazvána na počest svého tvůrce Louise Jacquesa Daguerra, který svůj objev poprvé zveřejnil 19. srpna 1839 v Paříži. Snímek uchovávaný na březenském zámku tak patří mezi nejstarší dochované portrétní fotografie na světě.

Jedna z nejstarších portrétních fotografií na světě je uložena na zámku Velké...

Jde o naprostý unikát. Vystaven bývá pouze výjimečně a je uložen v trezoru. Na zámku běžně vystavují pouze jeho kopii.

Ve sbírkách českých zámků je ještě jedna starší daguerrotypie, pochází z kynžvartského zámku a nyní je uložena v Národním technickém muzeu. Zachycuje vynálezcův ateliér a sám vynálezce ji měl knížeti Metternichovi věnovat ještě před oficiálním ohlášením vynálezu, v průběhu roku 1839.

Neznámé Velké Březno

Velké Březno leží nedaleko Ústí nad Labem a rozhodně nepatří k nejznámějším zámkům. Jeden z nejmladších, nejmenších a zároveň nejkrásnějších zámků si nechal postavit hrabě Karel Chotek v letech 1842 až 1845. Nejvyšší purkrabí si ho vybudoval na svém panství jako pohodlné sídlo, kam se uchýlil na zasloužený důchod.

Poklady hradů a zámků

SERIÁL

Poklady hradů a zámků

Původní zámek byl postaven ve stylu pozdního rakouského empíru a zlí jazykové říkají, že víc než jako zámek vypadal jako nádraží. Dnešní podobu získal na přelomu století, kdy ho Chotkův stejnojmenný vnuk přestavěl ve stylu romantické novorenesance.

Zámek obklopuje pětihektarový anglický park s jezírkem. Samotný nevelký zámek nabízí návštěvníkům hned čtyři okruhy. Zavedou je do reprezentačních místností prvního patra, do dětských pokojů v podkroví, vydat se mohou s průvodcem i do parku nebo na vyhlídkovou věž.

V dalším díle seriálu Poklady z hradů a zámků, který vyjde v rubrice Cestování v pátek 24. července, zavítáme na hrad Bítov, kde si prohlédneme kuriózní sbírku vycpaných zvířat.

Rezidence slavného šlechtického rodu

  • Prvním reprezentačním sídlem Chotků byl barokní zámek Veltrusy. Postupně rostl od počátku 18. století kousek od Prahy, na břehu Vltavy. Obklopen jedním z největších parků byl nachystán, aby přivítal samotnou císařovnu Marii Terezii. Ta ho navštívila v roce 1754 při inspekční cestě po českém království. Zámek je přístupný veřejnosti.
  • Postupem času se ale změnil vkus panstva. Další generace Chotků si vybudovaly na počátku 19.století nové sídlo na jiném panství. Zámek Kačina vyrostl nedaleko Kutné Hory. Největší a nejkrásnější český empírový zámek je dnes sídlem Národního zemědělského muzea. V levém křídle je překrásná knihovna se 40 tisíci svazky.
Zámek Kačina u Kutné Hory

Zámek Kačina u Kutné Hory

Autor:
  • Nejčtenější

Ať nás nechají žít, jsem proti omezování turistů, řekl Klaus na Sněžce

Jakákoli snaha omezovat návštěvnost Krkonoš nebo Sněžky, o jejíž extrémní vytíženosti se v poslední době často mluví,...

Ostrov Kos: Pokud máte odvahu jet za hranice, je to dovolená snů

Asi jen málokdo ještě před několika týdny pomyslel na to, že letošní dovolenou stráví u moře. Život je ale změna,...

Historie, klid, průzračné moře. Tip na chorvatské ostrovy, kde se zastavil čas

Premium Všude dobře, ale o dovolené nejlépe u moře v Chorvatsku? Pokud si to také myslíte, nečekejte ani minutu a jeďte. Třeba...

Od Vltavy k Blanici. Výlet kousek od Lipna, kde budete úplně sami

Jen pár kilometrů od frekventovaného Lipna čeká na vytrvalé výletníky docela jiný svět: putování odlehlou šumavskou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední přání zastřeleného vévody: srdce a prstýnek pro Charlottu

Na Sychrově uchovávají mramorovou dózu, ve které měla princezna srdce svého milého. Prince Luise Antoine de...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

České léto. Se speciálem ušetříte na dovolené až 6 000 korun

Cíl dovolené? Česká republika. Plán? Netradiční zážitky, adrenalin, sport, ale i památky, muzea a zábava pro děti....

Od Vltavy k Blanici. Výlet kousek od Lipna, kde budete úplně sami

Jen pár kilometrů od frekventovaného Lipna čeká na vytrvalé výletníky docela jiný svět: putování odlehlou šumavskou...

Do daleka z vysoka. Kde hledat skvělé stezky v oblacích a korunách stromů

Jak léta běží, začínají i letitá přísloví ztrácet původní smysl, či dostávat jiný. Vezměte si třeba tohle: Nemá cenu...

V neustálém stínu Kuksu. Rekordní sbírku jízdních kol turisté neznají

Jen pět kilometrů od Dvora Králové leží Žireč, půvabný historický areál. Bývalá jezuitská rezidence odhaluje noblesní...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...