Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Poklady z hradů a zámků: v Březně najdete nejstarší portrétní fotku

Seriál
V jednom z našich nejmladších zámků se ukrývá černobílý poklad. Portrétní snímek rodiny Chotků uchovávaný ve Velkém Březně patří mezi nejstarší fotografie na světě.
Zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno | foto: Profimedia.cz

V době, kdy fotí každý, kdo má mobilní telefon, je těžké si představit, jaká to 4. listopadu 1839 v bavorském Mnichově musela být událost. Před objektivem stanula rodina hraběte Karla Chotka, nejvyššího purkrabího pražského a taky nejdůležitějšího úředníka v zemi.

Na černobílém, nepříliš ostrém snímku zachytil umělec hraběte, jak se sklání ke své manželce Marii, po jeho pravici stojí jejich nejstarší syn Antonín, na levé straně vidíme dalšího syna Emanuela a před nimi, bokem k fotografovi, sedí nejmladší syn Bohuslav. Pozdější elitní rakouský diplomat se ale více než svou úspěšnou kariérou proslavil jako otec Žofie, manželky Františka Ferdinanda d’Este.

Portrétování rodiny domluvil mladý Emanuel, který se tehdy o tuto technickou novinku velmi zajímal. Ostatně většina velkobřezenských Chotků byla nadšenými fotografy a ve sbírkách zámku se řada jejich zajímavých snímků i dochovala.

Pozor a teď se nehýbat!

Expozice snímku tehdy trvala několik dlouhých sekund, všechno muselo být důkladně připraveno a naaranžováno, přesto portrét působí podle odborníků neobyčejně živým dojmem. Celá společnost byla zachycena v živém rozhovoru. Pro Chotkovy tehdy bylo fotografování nejspíš zábavou, vítaným rozptýlení na cestě po Evropě, kuriózní technickou novinkou.

Snímek je neostrý, protože se pohnul sám nejvyšší purkrabí, když se naklonil ke své manželce. Bez hnutí nevydržela ani malá dcerka, která si strkala prst do pusy.

Nejstarší snímky

Daguerrotypie je první v praxi používaná fotografická technika s obrazem vytvořeným amalgamem stříbra. Byl to velký pokrok: místo dlouhého pózování u portrétisty stačilo chvilku postát u fotografa.

Byla nazvána na počest svého tvůrce Louise Jacquesa Daguerra, který svůj objev poprvé zveřejnil 19. srpna 1839 v Paříži. Snímek uchovávaný na březenském zámku tak patří mezi nejstarší dochované portrétní fotografie na světě.

Jedna z nejstarších portrétních fotografií na světě je uložena na zámku Velké...

Jde o naprostý unikát. Vystaven bývá pouze výjimečně a je uložen v trezoru. Na zámku běžně vystavují pouze jeho kopii.

Ve sbírkách českých zámků je ještě jedna starší daguerrotypie, pochází z kynžvartského zámku a nyní je uložena v Národním technickém muzeu. Zachycuje vynálezcův ateliér a sám vynálezce ji měl knížeti Metternichovi věnovat ještě před oficiálním ohlášením vynálezu, v průběhu roku 1839.

Neznámé Velké Březno

Velké Březno leží nedaleko Ústí nad Labem a rozhodně nepatří k nejznámějším zámkům. Jeden z nejmladších, nejmenších a zároveň nejkrásnějších zámků si nechal postavit hrabě Karel Chotek v letech 1842 až 1845. Nejvyšší purkrabí si ho vybudoval na svém panství jako pohodlné sídlo, kam se uchýlil na zasloužený důchod.

Poklady hradů a zámků

SERIÁL

Poklady hradů a zámků

Původní zámek byl postaven ve stylu pozdního rakouského empíru a zlí jazykové říkají, že víc než jako zámek vypadal jako nádraží. Dnešní podobu získal na přelomu století, kdy ho Chotkův stejnojmenný vnuk přestavěl ve stylu romantické novorenesance.

Zámek obklopuje pětihektarový anglický park s jezírkem. Samotný nevelký zámek nabízí návštěvníkům hned čtyři okruhy. Zavedou je do reprezentačních místností prvního patra, do dětských pokojů v podkroví, vydat se mohou s průvodcem i do parku nebo na vyhlídkovou věž.

V dalším díle seriálu Poklady z hradů a zámků, který vyjde v rubrice Cestování v pátek 24. července, zavítáme na hrad Bítov, kde si prohlédneme kuriózní sbírku vycpaných zvířat.

Rezidence slavného šlechtického rodu

  • Prvním reprezentačním sídlem Chotků byl barokní zámek Veltrusy. Postupně rostl od počátku 18. století kousek od Prahy, na břehu Vltavy. Obklopen jedním z největších parků byl nachystán, aby přivítal samotnou císařovnu Marii Terezii. Ta ho navštívila v roce 1754 při inspekční cestě po českém království. Zámek je přístupný veřejnosti.
  • Postupem času se ale změnil vkus panstva. Další generace Chotků si vybudovaly na počátku 19.století nové sídlo na jiném panství. Zámek Kačina vyrostl nedaleko Kutné Hory. Největší a nejkrásnější český empírový zámek je dnes sídlem Národního zemědělského muzea. V levém křídle je překrásná knihovna se 40 tisíci svazky.

Zámek Kačina u Kutné Hory

Autor:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Turisté objevili v Austrálii tajemný zářivý tunel. A hned ho začali ničit

Když se obklopeni temnotou zadíváte do záplavy drobných modrozelených světýlek na stropě Metropolitního tunelu v...

Stačí zapnout Tinder a o dívky nemáte nouzi. Ani v arabském světě, říká cestovatel

Premium V Africe ho předloni několikrát zatkli, opakovaně po něm stříleli, v Súdánu zažil převrat, ale teď se tam vrací....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte slavné hrady v Česku jen podle jejich siluet?

Patří k nejoblíbenějším turistickým cílům České republiky a jejich jména a historii zná téměř každý. Poznáte ovšem...

Kde je hranice mezi Evropou a Asií? Stovka důvodů, proč to nikdy nezjistíte

Z hlediska zeměpisu je to zajímavá otázka. Kde se vlastně nachází hranice mezi Evropou a Asií? A co vlastně ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Hlavně buďte v klidu. Jak přežít masáž krajtami na Filipínách

Na Filipínách si můžete vyzkoušet opravdu netradiční zážitek. K hluboké relaxaci a masáži svalů začali v jedné...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Dokud tu jste sami. Údolí Zbirožského potoka ukrývá poklad Křivoklátska

Zbirožský potok je přibližně 30 kilometrů dlouhý přítok Berounky, který vytváří romantické údolí plné starých vodních...

Očima šotouše: Nejkrásnější fotka železničního přejezdu má dojemný příběh

Únorové kolo naší fotografické výzvy pro milovníky železnice mělo tentokrát jednoduché zadání – tématem byly železniční...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky. Tady je jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme...

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Modřan vedla tunelem i Krčským lesem

Seriál Šedesátý pátý díl seriálu Zaniklé tratě zůstane tentokrát v Praze. Podíváme se na 12 kilometrů dlouhou trať z roku...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...