Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Za rok se arcivévoda naučil italsky a vybudoval poklad na Konopišti

Konopišťská zbrojnice je srovnatelná s vídeňskou. Pro milovníky historických zbraní je tedy Konopiště něco jako český Louvre. Jaké radosti tu na vás čekají?

Zbrojnice. Zvláště cenným exponátem v této místnosti je pancíř pro koně, který pochází ze severní Itálie ze 16. století. | foto: Národní památkový ústavProfimedia.cz

Meče, brnění, přilbice, píky a spousta dalších součástí výzbroje zdobí sály zámku už od dob jeho nejznámějšího majitele, arcivévody Františka Ferdinanda d‘Este. Rezavé haraburdí a pomačkané hrudní pláty by tady návštěvník hledal těžko. Sbírka nabízí jen exponáty nevyčíslitelné hodnoty v perfektním stavu.

„Sbírka je cenná proto, že je početná a navíc patřila nejvýznamnějším mužům své doby a ti si samozřejmě dali záležet, aby měli nejcennější kusy. Celkově je srovnatelná se sbírkou v Madridu nebo ve Vídni,“ vysvětluje Jana Sedláčková, kastelánka zámku Konopiště.

Sama říká, že vybrat mezi artefakty ten nejcennější není lehké. Jeden z nich však návštěvník v žádném případě nepřehlédne. Jde o kompletní turnajovou zbroj z italské Brescie z roku 1540. Kromě dekorovaného brnění pro rytíře je její součástí také monumentální a citlivě zdobený pancíř pro jeho koně.

„U zbrojí se často stávalo, že se skutečně nejdříve nosily do bitev, a když už jim odzvonilo a byl to třeba vzácný kus, tak se ještě dodatečně dozdobila a upravila. Pak byla uložena jako cenný přírůstek do šlechtické sbírky,“ popisuje Sedláčková.

Váha Sluneční soustavy

Další velmi cenný exponát už by návštěvník přehlédnout mohl, byla by to ale škoda. Palcát z roku 1608 je zdobený personifikacemi sedmi planet, tedy všech, které byly na začátku 17. století objevené. Díky masivní hlavici tak mohl protivník, obrazně řečeno, pocítit i přes přilbu váhu celé Sluneční soustavy.

„Je to doba ještě před třicetiletou válkou. Samozřejmě, chladné zbraně byly tou dobou už dávno na ústupu, ale jako zbraň se palcát nepochybně použít dal. Předpokládá se, že sloužil primárně jako doplněk slavnostní zbroje třeba při průvodech,“ popisuje kastelánka.

Úctyhodná sbírka zbraní není jen ukázkou bohatství jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů evropské historie (Habsburků), ale také jedné neobvyklé nabídky konce 19. století. Cenné sbírky, ale především obrovský majetek na severu Itálie, získal František Ferdinand v roce 1875 jako dědictví po svém vzdáleném příbuzném Františku V. Modenském z rodiny d‘Este.

Podmínky starého šlechtice

Modenský vévoda na sklonku svého života věděl, že zemře bez potomků, a tedy i bez dědiců. Rozhodl se proto, že Karlu Ludvíkovi, otci Františka Ferdinanda, nabídne dědické právo pro jednoho z jeho synů. Majetku se nevzdal jen tak. Měl dvě rafinované podmínky.

Komentované prohlídky na zámku jsou mezi turisty značně populární.

Potenciální dědic obrovského bohatství se musel během roku naučit obstojně Italsky a musel přijmout přízvisko d‘Este. V úvahu připadali dva nejstarší bratři. Mladší Otto výuku italštiny striktně odmítl, starší František Ferdinand podmínky přijal a díky tomu se ve svých dvanácti letech zařadil mezi nejbohatší lidi v Rakousku.

Poklady hradů a zámků

SERIÁL

Poklady hradů a zámků

„Podmínka naučit se italsky je pochopitelná, součástí dědictví byla i díla, která byla italsky popsaná, šlo třeba i o knihy psané v italštině. Arcivévoda se snažil italštinu naučit, nicméně nikdy se nedostal na takovou úroveň, aby byl schopen tímto jazykem plynně hovořit,“ říká Sedláčková. Na splnění podmínek stárnoucího šlechtice to však stačilo.

Přestavba Konopiště

Peníze se Františku Ferdinandovi mimo jiné hodily na koupi a přestavbu zámku Konopiště. Arcivévoda se také jako majitel nejvíce podepsal na jeho současném vzhledu a stavba je vevnitř vybavená všemi vymoženostmi, které panstvo v tehdejší době potřebovalo k pohodlnému bydlení včetně elektrických rozvodů a výtahů. Pravdou je, že objekt je daleko starší a Habsburkové ho vlastnili jen chvíli mezi lety 1887 a 1921.

Zámek Konopiště

Konopiště bylo založeno pravděpodobně někdy okolo roku 1294 pražským biskupem Tobiášem z Benešova jako středověký hrad. Svým vzhledem se hodně vymyká běžným českým zříceninám, které často kopírují nepřístupné skalní terény. Konopiště vzniklo naopak jako zcela symetrická stavba se čtyřmi věžemi propojenými zdí. Takové typy hradů byly v té době k vidění především ve Francii.

I když během staletí prošla stavba celou řadou úprav, svůj neobvyklý středověký charakter si zachovala dodnes. Ještě před Habsburky, kteří byli posledními soukromými majiteli panství, se na Konopišti vystřídalo několik různých vlastníků, včetně Albrechta z Valdštejna.

Kam na výlet v okolí

Součástí areálu Konopiště není jen zámek, ale i růžová zahrada se skleníkem a také medvědárium, ve kterém aktuálně žije vzácný medvěd ušatý.

Hora Blaník je od zámku vzdálená asi čtyřicet minut jízdy autem. Památný vrch obklopuje nejmenší chráněná krajinná oblast v Česku.

Historie města Benešova sahá až do hlubokého středověku. Mezi nejstarší památky patří zbytky gotického klášterního kostela minoritů.

  • Nejčtenější

KVÍZ: Je Praha opravdu stověžatá? Otestujte, jak dobře znáte její věže

Chcete mít Prahu jako na dlani? Pak musíte vystoupat na věž. A že jich v hlavním městě je, vybírat tu pravou můžete...

Tajemství přehrad: Nejstarší zděnou hráz u nás v Mariánkách zasypali

Seriál Sedmé Tajemství přehrad nás zavede do západních Čech, do Mariánských Lázní. Jen málokdo ví, že v lesích nad městem...

Tajemná místa v Česku. Král českých hradů legendy doslova přitahuje

Nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou leží slavné tajemné místo jižních Čech. Zvíkov s největší...

Náročný výlet pro milovníky samoty. Přejeďte si Český les na kole

Přibližně osmdesát kilometrů dlouhý masiv Českého lesa tvoří přirozenou hranici mezi Českou kotlinou a Bavorskem. Jedná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mnohem horší, než si představujeme. V lesích právě probíhá válka s broukem

Premium Naše lesy tuze trpí, smrková kalamita v posledních extrémně suchých letech přerostla do apokalyptických rozměrů....

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Tajemná místa v Česku. Král českých hradů legendy doslova přitahuje

Nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou leží slavné tajemné místo jižních Čech. Zvíkov s největší...

Na co zírá mašinfíra: Hvozdnickým expresem z Opavy do kraje větrných mlýnů

Seriál Tentokrát nás Mašinfíra zaveze až do Slezska, na trať, o níž jsme mluvili v seriálu Zaniklé tratě. Měla namále,...

Mnohem horší, než si představujeme. V lesích právě probíhá válka s broukem

Premium Naše lesy tuze trpí, smrková kalamita v posledních extrémně suchých letech přerostla do apokalyptických rozměrů....

OBRAZEM: Unikátní řetězový most překlenul Vltavu i Lužnici. Čeká ho oprava

Dubová mostovka Stádleckého řetězového mostu je napadena dřevokaznou houbou, a proto nyní projde opravou. Prohlédněte...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...