Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Za rok se arcivévoda naučil italsky a vybudoval poklad na Konopišti

Konopišťská zbrojnice je srovnatelná s vídeňskou. Pro milovníky historických zbraní je tedy Konopiště něco jako český Louvre. Jaké radosti tu na vás čekají?

Zbrojnice. Zvláště cenným exponátem v této místnosti je pancíř pro koně, který pochází ze severní Itálie ze 16. století. | foto: Národní památkový ústavProfimedia.cz

Meče, brnění, přilbice, píky a spousta dalších součástí výzbroje zdobí sály zámku už od dob jeho nejznámějšího majitele, arcivévody Františka Ferdinanda d‘Este. Rezavé haraburdí a pomačkané hrudní pláty by tady návštěvník hledal těžko. Sbírka nabízí jen exponáty nevyčíslitelné hodnoty v perfektním stavu.

„Sbírka je cenná proto, že je početná a navíc patřila nejvýznamnějším mužům své doby a ti si samozřejmě dali záležet, aby měli nejcennější kusy. Celkově je srovnatelná se sbírkou v Madridu nebo ve Vídni,“ vysvětluje Jana Sedláčková, kastelánka zámku Konopiště.

Sama říká, že vybrat mezi artefakty ten nejcennější není lehké. Jeden z nich však návštěvník v žádném případě nepřehlédne. Jde o kompletní turnajovou zbroj z italské Brescie z roku 1540. Kromě dekorovaného brnění pro rytíře je její součástí také monumentální a citlivě zdobený pancíř pro jeho koně.

„U zbrojí se často stávalo, že se skutečně nejdříve nosily do bitev, a když už jim odzvonilo a byl to třeba vzácný kus, tak se ještě dodatečně dozdobila a upravila. Pak byla uložena jako cenný přírůstek do šlechtické sbírky,“ popisuje Sedláčková.

Váha Sluneční soustavy

Další velmi cenný exponát už by návštěvník přehlédnout mohl, byla by to ale škoda. Palcát z roku 1608 je zdobený personifikacemi sedmi planet, tedy všech, které byly na začátku 17. století objevené. Díky masivní hlavici tak mohl protivník, obrazně řečeno, pocítit i přes přilbu váhu celé Sluneční soustavy.

„Je to doba ještě před třicetiletou válkou. Samozřejmě, chladné zbraně byly tou dobou už dávno na ústupu, ale jako zbraň se palcát nepochybně použít dal. Předpokládá se, že sloužil primárně jako doplněk slavnostní zbroje třeba při průvodech,“ popisuje kastelánka.

Úctyhodná sbírka zbraní není jen ukázkou bohatství jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů evropské historie (Habsburků), ale také jedné neobvyklé nabídky konce 19. století. Cenné sbírky, ale především obrovský majetek na severu Itálie, získal František Ferdinand v roce 1875 jako dědictví po svém vzdáleném příbuzném Františku V. Modenském z rodiny d‘Este.

Podmínky starého šlechtice

Modenský vévoda na sklonku svého života věděl, že zemře bez potomků, a tedy i bez dědiců. Rozhodl se proto, že Karlu Ludvíkovi, otci Františka Ferdinanda, nabídne dědické právo pro jednoho z jeho synů. Majetku se nevzdal jen tak. Měl dvě rafinované podmínky.

Komentované prohlídky na zámku jsou mezi turisty značně populární.

Potenciální dědic obrovského bohatství se musel během roku naučit obstojně Italsky a musel přijmout přízvisko d‘Este. V úvahu připadali dva nejstarší bratři. Mladší Otto výuku italštiny striktně odmítl, starší František Ferdinand podmínky přijal a díky tomu se ve svých dvanácti letech zařadil mezi nejbohatší lidi v Rakousku.

Poklady hradů a zámků

SERIÁL

Poklady hradů a zámků

„Podmínka naučit se italsky je pochopitelná, součástí dědictví byla i díla, která byla italsky popsaná, šlo třeba i o knihy psané v italštině. Arcivévoda se snažil italštinu naučit, nicméně nikdy se nedostal na takovou úroveň, aby byl schopen tímto jazykem plynně hovořit,“ říká Sedláčková. Na splnění podmínek stárnoucího šlechtice to však stačilo.

Přestavba Konopiště

Peníze se Františku Ferdinandovi mimo jiné hodily na koupi a přestavbu zámku Konopiště. Arcivévoda se také jako majitel nejvíce podepsal na jeho současném vzhledu a stavba je vevnitř vybavená všemi vymoženostmi, které panstvo v tehdejší době potřebovalo k pohodlnému bydlení včetně elektrických rozvodů a výtahů. Pravdou je, že objekt je daleko starší a Habsburkové ho vlastnili jen chvíli mezi lety 1887 a 1921.

Zámek Konopiště

Konopiště bylo založeno pravděpodobně někdy okolo roku 1294 pražským biskupem Tobiášem z Benešova jako středověký hrad. Svým vzhledem se hodně vymyká běžným českým zříceninám, které často kopírují nepřístupné skalní terény. Konopiště vzniklo naopak jako zcela symetrická stavba se čtyřmi věžemi propojenými zdí. Takové typy hradů byly v té době k vidění především ve Francii.

I když během staletí prošla stavba celou řadou úprav, svůj neobvyklý středověký charakter si zachovala dodnes. Ještě před Habsburky, kteří byli posledními soukromými majiteli panství, se na Konopišti vystřídalo několik různých vlastníků, včetně Albrechta z Valdštejna.

Kam na výlet v okolí

Součástí areálu Konopiště není jen zámek, ale i růžová zahrada se skleníkem a také medvědárium, ve kterém aktuálně žije vzácný medvěd ušatý.

Hora Blaník je od zámku vzdálená asi čtyřicet minut jízdy autem. Památný vrch obklopuje nejmenší chráněná krajinná oblast v Česku.

Historie města Benešova sahá až do hlubokého středověku. Mezi nejstarší památky patří zbytky gotického klášterního kostela minoritů.

  • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Pěšky až do nebe. Resort chystá visutou lávku, jednu z nejdelších na světě

Premium Před deseti lety byla Dolní Morava zapomenutou vískou na kraji světa uprostřed nedotčené přírody. Teď je z ní jedno z...

Na peruánské planině Nazca odkryli archeologové obří obrazec kočky

Archeologové objevili na slavné jihoperuánské planině Nazca nový obrazec. K takzvaným geoglyfům kolibříka, opice,...

Bezpečná exotika v této zvláštní době. Užijte si zimní dovolenou v Karibiku

V aktuální situaci, kdy restrikce proti čínskému koronaviru komplikují život na všech frontách, mají cestovatelé těžkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Stráží kopce, dobré lidi chrání, zlé trestají. Poznejte patrony českých hor

Sezona velkých dovolených je fuč, země se barví do podzimní palety. Nastává nejlepší období plánovat víkendové výlety a...

Tajemná místa v Česku: Zakleté skály na Ohři přitahují turisty jako magnet

V údolí řeky Ohře mezi Loktem a Karlovými Vary se ukrývá zkamenělé svatební procesí. Bizarní žulové skály jsou...

Na co zírá mašinfíra: Trať z Rakovníka do Mostu se vyhýbá tajemné lokalitě

Seriál Dnešní Mašinfíra se vypraví na více než 70 kilometrů dlouhou cestu ze Středočeského do Ústeckého kraje. Regiosprinterem...

České tmářství v akci. Muzeum úspěšného lékaře, který měl smlouvu s ďáblem

Jen půl hodiny od Liberce, v osadě Krásná v Pěnčíně u Jablonce, stojí Kittelův dům. Legendami opředená budova, v níž v...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...