Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Podyjí: národní park s vinicemi

  10:41
Lákavé spojení návštěvy nejmenšího tuzemského národního parku s ochutnávkou nejkvalitnějších jihomoravských vín nabízí výlet na jih Znojemska. Při toulkách přírodou Národního parku Podyjí lze podat fyzický výkon hodný špičkového sportovce, ale i líného turisty. Milovníky historie pak jistě nezklame prohlídka památek královského města Znojma, vstupní brány do Podyjí.

To je hlavní výčet turistických atrakcí, které na slunný jih Moravy lákají stále větší počet návštěvníků.

Nejmenší národní park
Podyjí je náš nejmenší národní park. Rozkládá se na pouhých 63 kilometrech čtverečných a byl vyhlášen v červenci roku 1991. Počátek velkoplošné územní ochrany středního toku Dyje však spadá již do roku 1978, kdy byla vyhlášena chráněná krajinná oblast.

Její větší část byla tehdy součástí hraničního pásma, a byla proto turistické veřejnosti nepřístupná. Komunistickým režimem vydaný zákaz vstupu však paradoxně zachoval značnou část území od Znojma až k Vranovu nad Dyjí při státní hranici s Rakouskem prakticky nedotčenou. Na počátku roku 2000 byl navíc vyhlášen Národní park Thayatal i na pravém rakouském břehu Dyje.

A výhodou dovolené v oblasti je, že se do Podyjí ještě nehrnou davy turistů. Návštěvník může spíše očekávat romantické osamocení zpestřené setkáním s vyznavači klasické turistiky.

Na svoje si přijdou turisté i cyklisté
Poznávat českou i rakouskou stranu Podyjí lze buď pěšky, nebo v sedle nejlépe horského kola. K tomu jsou v oblasti určeny čtyři cyklistické okruhy. Moravský břeh Dyje lze pak poznávat na osmačtyřiceti kilometrech nově vyznačených cest.

Pěším návštěvníkům se přímo v parku nabízí celkem 76 km značených turistických tras. Ty jsou voleny tak, aby turisté mohli navštívit všechny přírodní zajímavosti parku.

Ochutnávky na vinici Šobes
Příjemnou chvilku pro zastavení a obnovu sil nabízí přímo uprostřed parku vinice Šobes. Podle znalců je to nejpůvabnější, nejmalebnější a nejkvalitnější prostředí pro pěstování vinné révy v tuzemsku, která je dokonce někdy řazena mezi nejlepší v celé Evropě.

Právě zde mohou milovníci vín ochutnávat to nejlepší u prodejního stánku. Dvě z nabízených odrůd vyrůstají přímo na svahu. Víno v té chvíli chutná o to víc, že se k němu musíte dostat jen pomocí vlastní síly. Šobes je totiž přístupný pouze pěšky nebo na kole z obcí Hnanice či Podmolí.

Koupání na českém Jadranu
Dovolená se v Podyjí dá strávit buď na kole, v pohorkách, nebo u vody. Možností koupání se v teplejších měsících nabízí hned několik, od Vranovské přehrady přes Výrovickou až po nově otevřené koupaliště s řadou vodních atrakcí včetně toboganu, vodních hřibů či patnáctimetrové klouzačky v obci Únanov. Leží asi pět kilometrů od Znojma.

Vranovská přehrada je někdy dokonce nazývána českým Jadranem. Lze zde provozovat vodní sporty včetně windsurfingu nebo využít mohutný tobogan s bazénem.

Hrady a zámky
Pokud počasí nepřeje koupání, v bezprostředním okolí přehrady bez najít střechu nad hlavou a ještě se pokocháte a poučíte. Ve Vranově je barokní zámek, který patří mezi nejnavštěvovanější stavby svého druhu, nad vodou se pak tyčí i hrad Bítov. Mezi chráněné památky byl nedávno zařazen i hrad Uherčice.

Další tipy na výlety

* Méně zdatní turisté nebo senioři mohou navštívit poměrně neznámou, zato unikátní památku renesanční vodní mlýn ve Slupi. Mlýn, stojící na návsi vesničky vzdálené jen asi šestnáct kilometrů od Znojma, pochází z šestnáctého století. Technická památka leží na náhonu zvaném Mlýnská strouha, napájeném řekou Dyjí, který byl budován již od třináctého století. Součástí mlýna je mlýnice s funkčními stroji a pohonem čtyř vodních kol.

* Kromě zmíněné vinice Šobes, k níž se lze dostat jen pěšky nebo na kole, patří mezi nejvyhledávanější místa Podyjí vyhlídka nad vzdutou hladinou Znojemské přehrady - Králův stolec. Podle pověsti odtud sledoval polský král Jan III. Sobieski v roce 1683 přechod svých vojsk přes Dyji, když táhl na pomoc Turky obležené Vídni. Roku 1892 byl na tomto místě vybudován dřevěný pavilon, který sloužil až do konce první světové války. Roku 1922 zřídil Spolek německých turistů ve spolupráci s Klubem českých turistů nedaleko místa původního pavilonu nový altán.

* Pro náročnější je trasa od Devíti mlýnů po zelené značce z Podmolí na Nový Hrádek. Areál zříceniny ze 14. století je tvořen dvěma hrady - starší stavbou s dvojitým oválným prstencem hradebních zdí a takzvaným předním hradem, který vznikal od 15. století z původního předsunutého opevnění. Na plošině zříceniny je vyhlídka na Dyji mohutně meandrující kolem našeho Ostrohu a rakouského Umlaufu.

Informace najdete:

* Turistické centrum Znojmo tel.: 0624/261 668, 222 552
* Návštěvnické a informační středisko Správy Národního parku Podyjí - Čížov, tel:    0606/710300
* Informační centrum Vranov nad Dyjí tel.: 0624/296 285

nebo na webových stránkách: http://www.nppodyji.cz/

Autoři: ,
  • Nejčtenější

V Pompejích odkryli pozůstatky dvou mužů. Zřejmě boháče a jeho otroka

Archeologové ve starořímském městě Pompeje našli lidské kosterní pozůstatky. Mohly by patřit zámožnému muži a jeho...

Český výletník: Návštěva v nejbohémštější a nejpunkovější čtvrti v zemi

Brněnská Kamenná kolonie je v současnosti jediná opravdová bohémská umělecká čtvrť v Česku. Díky tomu se stala i...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Blíží se vodní apokalypsa. Kdy to přijde a na co se máme těšit?

Premium Ledovce tají daleko rychleji, než se na první pohled zdá. Hrozí prudké stoupání hladin moří a oceánů. Jak blízko je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stát řeší covidový režim na sjezdovkách, fronty u vleků bude nutné řídit

Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu se shodli s provozovateli lyžařských areálů na nutnosti nastavit funkční...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Srdcaři českých hor. Kdo jsou lidé v pozadí zimních radovánek?

Premium Známe jejich práci, nikoli tváře. A přitom právě díky nim si užíváme ty nejlepší zimní lyžovačky. Magazín Víkend...

VIDEO: Nejdelší zipline v Česku má přes dva kilometry

V horském středisku na Klínech nedaleko Litvínova otevírají pro milovníky adrenalinových sportů novou atrakci. Delší...

KVÍZ: Poznejte zaniklé železniční tratě. Nejlepší čtenáři vyhráli knihu

Železnice nám přinesla nejen revoluci v dopravě osob a zboží, ale také nové architektonické prvky přetvářející ráz...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...