Podještědské muzeum ukrývá pestré sbírky

Jan Mikulička
, ,
  10:35
Rozsáhlé sbírky se podařilo za více než osmdesát let shromáždit v Podještědském muzeu v Českém Dubu. Je možné zde přehlédnout široké historické období od úsvitu novodobých dějin ve 12. století až po období po druhé světové válce. Podještědské muzeum Karolíny Světlé založila skupina nadšenců v čele s mladým učitelem Václavem Havlem v roce 1919.

Během následujících čtyřiceti let vznikly v POdještědském muzeu obsáhlé národopisné a historické sbírky. Václav Havel získal dokonce i rozsáhlou literární pozůstalost spisovatelky Karolíny Světlé.

Od roku 1945 muzeum sídlí v Blaschkeho vile. Tento novorenesanční objekt nechal v roce 1881 pro svou dceru a jejího manžela Konráda Blaschkeho postavit významný severočeský textilní podnikatel Franz Schmidt.

Současná stálá expozice muzea se dělí na čtyři části.

Podještědí a Karolína Světlá
První expozice seznamuje s historií Českodubska. Návštěvníci si prohlédnou vzácně dochované zařízení českodubské židovské modlitebny z 18. století, podještědskou rychtu i se selskou světnicí z počátku 19. století, tehdejší vesnickou jednotřídku a také interiéry z dob původního majitele vily Blaschkeho.

V Českém Dubu pobýval u své matky také hudební skladatel Bedřich Smetana. Právě v Podještědí se odehrává děj jeho opery Hubička Tuto skutečnost připomíná další část expozice, jež znázorňuje divadelní scénou Hubičky v nastudování Národního divadla z roku 1892.

Další část se věnuje spisovatelce Karolíně Světlé. Ta do Podještědí, kde se narodil její manžel, jezdila v polovině předminulého století pravidelně na prázdniny. Zdejší krajinu zachytila v pěti románech a třiceti povídkách. Návštěvníci muzea mohou navštívit věrnou kopii spisovatelčina bytu včetně její pracovny s původním nábytkem, knihovnou, psacím stolem, obrazy a dalším vybavením.

Gotická šablona v Čechách
V této části prohlídky návštěvníci uvidí sbírku gotického a gotizujícího nábytku severních Čech. Expozice vrcholí napodobeninou dřevěné, šablonou malované světnice z konce 15. století, kterou doplňuje unikátní pozdně gotická skříň se šablonovou malbou z věže českodubského kostela.

Výstava přibližuje techniku šablonové malby, která se poprvé ve střední Evropě objevila u dvorního malíře císaře Karla IV., mistra Theodorika. V 15. století šablonová technologie zlidověla, což dokazují právě četné exempláře této expozice.

Johanitský klášter
Na počátku 12. století vznikl z popudu Vladislava I. v místě dnešního Českého Dubu na cestě z Prahy do Žitavy hrad Vladislavice s raně románským kostelem. Po roce 1237 založil u tohoto kostela Havel z Lemberka se svou manželkou sv. Zdislavou johanitský klášter a přilehlé město. O významu tohoto kláštera svědčí fakt, že jej v roce 1357 navštívil císař Karel IV.

Dlouhá léta se zdálo, že klášter zanikl v husitských válkách. Až teprve průzkum, který provádělo Podještědské muzeum od roku 1991 ve zdejším zámku, vedl ke znovuobjevení a zpřístupnění prostor kláštera. V současné době je přístupná románská kaple sv. Jana Křtitele z doby kolem roku 1240, románsko-gotická velká síň a menší sál ze 40. let 13. století. V kryptě pod kaplí se nacházejí ostatky johanitských řeholníků.

Součástí kláštera jsou i pozdně gotické podzemní prostory s únikovou chodbou. V současnosti se provádí archeologický průzkum v dalších částech bývalého zámeckého areálu.

Kabinet Petra Dillingera
Podještědské muzeum připomíná také dílo zdejšího rodáka, malíře Petra Dillingera. Tento význačný grafik a ilustrátor meziválečné éry, který žil v letech 1899 - 1954, studoval v Praze na umělecko-průmyslové škole a na akademii výtvarných umění.

Byl žákem profesorů Maxe Pirnera, Maxe Švabinského a Františka Kupky. Vyučoval na grafickém oddělení na škole uměleckých řemesel v Brně. Po druhé světové válce přešel do Prahy na Vyšší umělecko-průmyslovou školu, kde vedl oddělení užité a knižní grafiky. Během kariéry obdržel Dillinger významná ocenění z mezinárodních výstav v Los Angeles a v Chicagu. Ilustroval knihy Jiráska, Nerudy, Němcové, Dostojevského, Dickense či Goetheho.

Může se hodit


Podještědské muzeum v Českém Dubu

Ul. Svobody 32/IV
463 43 Český Dub
Tel. 048 / 514 70 90
e-mail:muzeumceskydub@volny.cz
Více na: www.hyperlink.cz/muzeumceskydub

Otevřeno: denně mimo pondělí 9-12, 1316 hodin

Vstupné: Základní: 50 Kč, snížené 25 Kč

Podještědské muzeum Karolíny Světlé

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly kazachstánské úřady. Tento vývoj, označovaný za vzácný ekologický úspěch, kontrastuje s minulostí, kdy...

Život na hraně. Domky uctívačů Matky Země mohou zmizet každou sekundou

Ačkoliv El Alto, druhé největší město Bolívie, leží v nadmořské výšce čtyři tisíce metrů, závratě vás tu nemusí jímat jen kvůli řídkému vzduchu a tomu, že se do centra musíte dopravit lanovkou....

Turisté odjedou, oblečení zůstane. U polárního kruhu se vrší haldy bund

Město Rovaniemi, které je metropolí finského Laponska, se potýká s netradičním problémem. Turisté nechávají v místních ubytovacích zařízeních haldy teplého zimního oblečení, které se jim zřejmě už...

Kdysi přes led jezdily vlaky. Jenže tuto zimu Bajkal ne a ne zamrznout

Premium

Nejhlubší jezero světa tuto zimu možná nezamrzne. Leduprostý Bajkal je dalším projevem anomálně teplé zimy, která obyvatele Moskvy připravila o bílé Vánoce a mnoha Rusům připomíná spíš chladné jaro.

Ráj lyžařů a smetánky? Ve Svatém Mořici mají i šikmou věž a pomalý rychlík

Premium

Není divu, že je oblast tak vyhledávaná. První hotel tam byl už v půlce 19. století a od té doby se Svatý Mořic rychle stával oblíbeným zimním rekreačním střediskem. Slunce, luxus, adrenalin i...

16. ledna 2025

Nejvíce intuitivně reagují při problémech piloti v USA, říká exkapitán Boeingu 747

Rozstřel

Jako dopravní pilot začínal u ČSA, působil u Katar Airways, přes dvacet let byl kapitánem Boeingu 747 u Korejských aerolinií. Svoje zážitky popisuje v knize Slavomír Pískatý 20 let kapitánem Jumbo...

16. ledna 2025

Cennější než zlato a drahokamy. Poznejte příběhy největších pokladů světa

Blyštivé zlaté pruty, stříbrné mince i šperky nezměrné hodnoty se skrývají v pokladech světa. Ovšem ještě větší cenu než drahé kovy a kameny mají jejich příběhy. Ty nejzajímavější vám přiblíží...

16. ledna 2025

Kdysi přes led jezdily vlaky. Jenže tuto zimu Bajkal ne a ne zamrznout

Premium

Nejhlubší jezero světa tuto zimu možná nezamrzne. Leduprostý Bajkal je dalším projevem anomálně teplé zimy, která obyvatele Moskvy připravila o bílé Vánoce a mnoha Rusům připomíná spíš chladné jaro.

15. ledna 2025

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...

Sebevraždu jsem měl naplánovanou do detailů, líčí lékař Tomáš Šebek

Premium Kdyby nešel na medicínu, možná by letěl chirurg Tomáš Šebek na Mars. Tvrdí, že si umí zorganizovat čas, baví ho...