Během následujících čtyřiceti let vznikly v POdještědském muzeu obsáhlé národopisné a historické sbírky. Václav Havel získal dokonce i rozsáhlou literární pozůstalost spisovatelky Karolíny Světlé.
Od roku 1945 muzeum sídlí v Blaschkeho vile. Tento novorenesanční objekt nechal v roce 1881 pro svou dceru a jejího manžela Konráda Blaschkeho postavit významný severočeský textilní podnikatel Franz Schmidt.
Současná stálá expozice muzea se dělí na čtyři části.
Podještědí a Karolína Světlá
První expozice seznamuje s historií Českodubska. Návštěvníci si prohlédnou vzácně dochované zařízení českodubské židovské modlitebny z 18. století, podještědskou rychtu i se selskou světnicí z počátku 19. století, tehdejší vesnickou jednotřídku a také interiéry z dob původního majitele vily Blaschkeho.
V Českém Dubu pobýval u své matky také hudební skladatel Bedřich Smetana. Právě v Podještědí se odehrává děj jeho opery Hubička Tuto skutečnost připomíná další část expozice, jež znázorňuje divadelní scénou Hubičky v nastudování Národního divadla z roku 1892. |
Další část se věnuje spisovatelce Karolíně Světlé. Ta do Podještědí, kde se narodil její manžel, jezdila v polovině předminulého století pravidelně na prázdniny. Zdejší krajinu zachytila v pěti románech a třiceti povídkách. Návštěvníci muzea mohou navštívit věrnou kopii spisovatelčina bytu včetně její pracovny s původním nábytkem, knihovnou, psacím stolem, obrazy a dalším vybavením.
Gotická šablona v Čechách
V této části prohlídky návštěvníci uvidí sbírku gotického a gotizujícího nábytku severních Čech. Expozice vrcholí napodobeninou dřevěné, šablonou malované světnice z konce 15. století, kterou doplňuje unikátní pozdně gotická skříň se šablonovou malbou z věže českodubského kostela.
Výstava přibližuje techniku šablonové malby, která se poprvé ve střední Evropě objevila u dvorního malíře císaře Karla IV., mistra Theodorika. V 15. století šablonová technologie zlidověla, což dokazují právě četné exempláře této expozice.
Johanitský klášter
Na počátku 12. století vznikl z popudu Vladislava I. v místě dnešního Českého Dubu na cestě z Prahy do Žitavy hrad Vladislavice s raně románským kostelem. Po roce 1237 založil u tohoto kostela Havel z Lemberka se svou manželkou sv. Zdislavou johanitský klášter a přilehlé město. O významu tohoto kláštera svědčí fakt, že jej v roce 1357 navštívil císař Karel IV.
Dlouhá léta se zdálo, že klášter zanikl v husitských válkách. Až teprve průzkum, který provádělo Podještědské muzeum od roku 1991 ve zdejším zámku, vedl ke znovuobjevení a zpřístupnění prostor kláštera. V současné době je přístupná románská kaple sv. Jana Křtitele z doby kolem roku 1240, románsko-gotická velká síň a menší sál ze 40. let 13. století. V kryptě pod kaplí se nacházejí ostatky johanitských řeholníků.
Součástí kláštera jsou i pozdně gotické podzemní prostory s únikovou chodbou. V současnosti se provádí archeologický průzkum v dalších částech bývalého zámeckého areálu.
Kabinet Petra Dillingera
Podještědské muzeum připomíná také dílo zdejšího rodáka, malíře Petra Dillingera. Tento význačný grafik a ilustrátor meziválečné éry, který žil v letech 1899 - 1954, studoval v Praze na umělecko-průmyslové škole a na akademii výtvarných umění.
Byl žákem profesorů Maxe Pirnera, Maxe Švabinského a Františka Kupky. Vyučoval na grafickém oddělení na škole uměleckých řemesel v Brně. Po druhé světové válce přešel do Prahy na Vyšší umělecko-průmyslovou školu, kde vedl oddělení užité a knižní grafiky. Během kariéry obdržel Dillinger významná ocenění z mezinárodních výstav v Los Angeles a v Chicagu. Ilustroval knihy Jiráska, Nerudy, Němcové, Dostojevského, Dickense či Goetheho.
Může se hodit |
Podještědské muzeum v Českém Dubu Ul. Svobody 32/IV 463 43 Český Dub Tel. 048 / 514 70 90 e-mail:muzeumceskydub@volny.cz Více na: www.hyperlink.cz/muzeumceskydub Otevřeno: denně mimo pondělí 9-12, 1316 hodin Vstupné: Základní: 50 Kč, snížené 25 Kč |
Podještědské muzeum Karolíny Světlé |