Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Excelentní správa majetku. Vydejte se po stopách Pernštejnů na Pardubicku

Tento rok Pardubicko slaví výročí pět set let východočeské renesance a zároveň si připomíná pětisté výročí úmrtí Viléma II. z Pernštejna, významného českého velmože. Pernštejnové vlastnili v tomto kraji i tři významné lokality. Ty jsou dnes atraktivními turistickými cíli a podílejí se na letošních oslavách.

Výhled z dřevěné pozorovací věže na hladinu rybníka | foto: Destinační společnost Východní Čechy

Vilém II. z Pernštejna získal východočeská panství v roce 1491 a svoje peníze se rozhodl investovat do velmi výnosného odvětví tehdejší doby, do rybníkářství. Nechal vybudovat přes dvě stě padesát rybníků o výměře přes sedm tisíc sedm set hektarů a zavedl třístupňový chov pernštejnského kapra, jež trvá dodnes.

Rybníkářství tehdy tvořilo pro Pernštejny více než sedmdesát procent jejich příjmů a použili je i na obnovu dvakrát vyhořelých Pardubic, jejich nového sídelního města. V 15. a 16. století byli u nás Pernštejnové v rybníkářství nejlepší, dokonce se od nich učili Rožmberkové, kteří pak vybudovali rybniční systém v jižních Čechách.

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník byla vyhlášena v roce 1951.

Z původní pernštejnské soustavy se zachoval rybník Matka a Bohdanečský rybník. Ten je součástí národní přírodní rezervace a vede kolem něj naučná stezka se třemi větvemi (západní, severní a východní), přičemž výchozí bod začíná u silnice Lázní Bohdaneč – Chlumec nad Cidlinou, nedaleko výpusti rybníka.

Na trasách turisté poznají dějiny rybníkářství, slatinné louky, mokřady, rozsáhlé rákosiny s hnízdištěm bahenního a vodního ptactva. Mohou také navštívit dřevěnou pozorovací věž, odkud mají výhled na hladinu rybníka a místo na pozorování vodních ptáků.

Zakladatel národního pokladu

Další lokalitou, kterou Pernštejnové výrazně ovlivnili, jsou Kladruby nad Labem. Vilém II. z Pernštejna zde zakoupil zpustlý poddanský dvorec s okolní vsí v roce 1494 a na pozemcích nechal vybudovat „voboru koňskou“. V ní choval stovky koní pro reprezentativní, válečné a hospodářské účely.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem vděčí za svůj vznik Pernštejnům.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem vděčí za svůj vznik Pernštejnům.

Hřebčín se postupně rozrůstal, byl vybaven maštalemi a budovami pro personál. Lichokopytníci byli chováni volně v přírodě, jen s přístřešky umožňujícími ochranu před nepříznivým počasím. V té době přišli do Kladrub díky příbuzenství Pernštejnů s významnými španělskými rody, první starošpanělští koně, předchůdci dnešních starokladrubáků. 

Vilém II. z Pernštejna (1438–1521)

Příslušník moravského rodu pánů z Pernštejna byl jedním z nejvýznamnějších českých velmožů.

Zastával řadu vysokých úřadů, byl například nejvyšším českým maršálkem a nejvyšším královským hofmistrem.

Podporoval řemesla, živnosti, obchod, rozvoj zemědělství a hornictví. 

Pardubický zámek nechat vystavět podle návrhu slavného malíře Albrechta Dürera.

Pernštejnové vlastnili „voboru koňskou“ šedesát šest let, než ji získala Česká komora. Kladrubský hřebčín pak až do pádu rakousko-uherské monarchie zajišťoval koně pro císařský dvůr v Praze a ve Vídni.

Dnes je starokladrubský kůň národním pokladem. Dokonce byl v roce 1995 prohlášen za kulturní památku a je jediným živým tvorem na této planetě pod památkářskou ochranou.

Krajina v okolí hřebčína, složená z luk, pastvin, starobylých alejí, zbytků lužních lesů, remízů a slepých ramen Labe, pak byla před dvěma lety zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Areál hřebčína je otevřený veřejnosti a pořádá spoustu akcí pro milovníky koní.

Středomořská kuchyně

Vilém II. z Pernštejna zastával řadu vysokých úřadů a za výkonem svých funkcí často dojížděl z Moravy do Prahy. Když pak získal panství ve východních Čechách, nechal hrad v Pardubicích přestavět na skvostný opevněný zámek, který se stal jeho rezidenčním sídlem.

Vilémovi potomci udržovali po čtyři generace status jednoho z nejvýznamnějších rodů Evropy. Byli vzdělaní, bohatí a ostatní šlechtici vyhledávali jejich dcery jako nevěsty. Někteří Pernštejnové se ženili i s cizinkami a díky tomu měl rod příbuzné třeba ve Španělsku a v Itálii. Prostřednictvím těchto vazeb pronikaly do Čech zahraniční kulturní vlivy, ale i věci každodenního života.

Vilém II. z Pernštejna nechal původní hrad v Pardubicích přestavět na skvostný...

Vilém II. z Pernštejna nechal původní hrad v Pardubicích přestavět na skvostný renesanční zámek, který se stal jeho rezidenčním sídlem.

„Pernštejnky“ nechaly do Čech dovážet potraviny (například fíky, olivy, pomeranče, salámy, parmazán), které byly v domácí kuchyni neznámé. Propagovaly středomořskou gastronomii, její recepty a pořádaly hostiny. Rovněž zavedly španělskou módu a postaraly se o dovoz šatů a módních doplňků do Čech.

Zároveň podporovaly vývoz českého zboží (granáty, hodiny, tažní koně, lovečtí psi) do ciziny. Jejich aktivity byly bohaté a vypovídá o nich výstava „Pernštejnské ženy a Evropa“ (trvá do 12. 10.) na zámku v Pardubicích. Expozice vás také interaktivně zavede do doby renesance, kdy si vyzkoušíte zapeklitosti oblékání tehdejší módy, psaní brkem dobovým písmem nebo výrobu parfému.

Může se hodit

Výlet za Pernštejny se dá autem absolvovat za jeden den (místa nejsou od sebe příliš vzdálená) nebo můžete dané lokality navštívit jednotlivě.

Areál hřebčína v Kladrubech nad Labem má poměrně velkou rozlohu, proto si na prohlídku rezervujte alespoň čtyři hodiny. Kromě stájí rozhodně stojí za vidění i zámek, kočárovna, postrojovna, muzeum, rozhledna a lesovna. Na kole si můžete projet krajinu v okolí hřebčína zapsanou na seznam UNESCO.

S výročím 500 let východočeské renesance je v Pardubicích spojena spousta podzimních akcí (přednášky, prohlídky, trhy, výstavy). Jejich přehled najdete zde.

Autor: pro iDNES.cz

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Svoboda v obytné dodávce. Tříčlenná rodina sedmý měsíc křižuje Evropu

Když je nevlídno, jeď na jih. Když je na jihu moc horko, zamiř na sever. Takové je nomádské pravidlo. Na jaře jsme...

Ze safari v Keni se stává bezohledný masový hon na divoká zvířata

Safari v Africe patří bezesporu k jednomu z největších lákadel masového turismu v Africe. Návštěvníci přírodní...

Nejzajímavější mosty světa. Na tyto stavby nikdy nezapomenete

Premium Silniční, železniční i pěší. Lanové, kamenné i skleněné. Ve světě stojí tisíce mostů, které slouží nejen jako klíčové...

Stal jsem se zajatcem Kavkazu. Gruzie si získá každého upřímného tuláka

Volnost, hory, batoh na zádech a spousta krásného vína. Gruzie nabízí silné zážitky, které důkladně otřesou duší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový mrakodrap v New Yorku láká na vyhlídku se skleněnými podlahami

Nový mrakodrap One Vanderbilt v New Yorku chce lákat i na vyhlídku se skleněnými podlahami a zrcadly, která má u...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Na co zírá mašinfíra: Sbohem a šáteček. Rozlučte se s mochovskou lokálkou

Seriál Dnešní Mašinfíra míří do středních Čech, jen kousek za Prahu. Motorákem společnosti KŽC Doprava se naposledy projedeme...

Filmová místa: oblíbený Třetí princ se natáčel na Křivoklátu a v Adršpachu

Seriál Libuše Šafránková a Pavel Trávníček zazářili v pohádce Tři oříšky pro Popelku. O necelých deset let později se setkali...

Finsko v Česku. Rašeliniště kolem Kladské jsou nejkrásnější na podzim

Obyvatelé Kladské říkají, že zdejší krajina je nejkrásnější v říjnu. V té době se všechny stromy barví do žluta a...

Netradiční výlet. V muzeu Dinosauria zažijete opravdovou cestu do pravěku

Unikátní výlet do historie naší planety nabízí návštěvníkům nová turistická atrakce v Praze. Dinosauria Museum Prague...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...