Pár dobrých rad před cestou na prázdniny

  10:21aktualizováno  10:21
Kdy vyrazit na dovolenou, abyste se vyhnuli dopravním zácpám? A jakou trasu vybrat? Dáte-li na rady dopravních expertů, může se cesta k moři zkrátit i o několik hodin. Už dávno totiž neplatí pověra řidičů, že nejlepší je cestovat do ciziny v noci. Na nejvytíženějších hraničních přechodech vás totiž v prvních dnech prázdnin čekají fronty dokonce i nad ránem.

Při cestě do oblíbených letovisek na jihu Evropy vás kolony vozidel neminou hlavně v Dolním Dvořišti, Hatích a Mikulově. "Při výjezdu ze Znojma stačí zatočit doprava, dostanete se na hraniční přechod Hnanice, který je poměrně snadno průjezdný," radí Miroslav Preclík z Ústředního automobilového klubu.

Výhodou tohoto přechodu je to, že je určen pouze pro osobní automobily, cyklistické a pěší turisty. Žádné kamiony a žádná nákladní auta. Celníci tam odbavují denně od šesti hodin ráno do deseti večer.

Dalším česko-rakouským přechodem, díky němuž lze přelstít nepříjemné kolony na hlavních tazích, patří celnice Hevlín mezi Znojmem, Hatěmi a Mikulovem. "Sám tento přechod využívám, protože je v provozu nonstop a je velmi blízko Hatí," doporučuje dále Preclík. Od soboty začne fungovat nový minipřechod Šafov - Langau, na němž budou během prázdnin odbavovat především pěší turisty a osobní automobily.

Pozor na Železnou Rudu
Při cestě do Španělska či Francie bývá nápor na hranicích zpravidla menší, přesto se čekání na hlavních přechodech nevyhnete. Podle zkušeností z minulých sezon bude ucpaný Rozvadov, Folmava a Strážný. Nejkritičtější situaci lze čekat v Železné Rudě, protože se tudy projíždí do Norimberku a následně do Francie a Španělska. Proto i na západní hranici si vyberte některý z malých přechodů, které navíc ani příliš neodkloní z hlavních silničních tahů.

Aktuální informace  před jízdou získáte například na stránkách Autoklubu www.aba.cz.

Kdy se má vyrazit
Chcete-li při cestě na dovolenou v autě strávit co nejméně času, klíčovým může být rozhodnutí, kdy vyrazíte. Pokud odjezd naplánujete na páteční odpoledne, dopravnímu infarktu se nevyhnete.

"Většina lidí totiž čeká jen na to, až si jejich potomek ve škole vyzvedne vysvědčení, a potom hurá na dovolenou," poznamenává Miroslav Preclík. "Doporučuji vyrazit už ve čtvrtek a raději přespat někde na půli cesty. " Podle Preclíka se silnice budou podobat džungli ještě i během páteční noci a sobotního dopoledne. Konec víkendu by měl být už klidnější, avšak dopravní situaci mohou zkomplikovat víkendoví rekreanti, kteří se budou vracet domů.

Nejhůř se pojede z Prahy
Nejpevnějších nervů je třeba při cestě z Prahy. Jako každý rok i letos čekají policisté a dopravní odborníci dlouhé kolony na téměř všech výjezdovkách z metropole. Dnes hlavně v okolí Barrandovského mostu, na Jižní spojce v úseku mezi Záběhlickou a Bohdaleckou ulicí, protože je tady odkloněn pravý jízdní pruh. "O víkendu počítáme s větším dopravním náporem, podle prognóz by se však letošní konec školního roku a nástup prázdnin neměl p říliš odlišovat od loňských let," sdělil šéf pražské dopravní policie Zdeněk Bezouška. Slibuje, že na nejfrekventovanějších komunikacích budou dopravu usměrňovat policisté. Nad Prahou bude kroužit vrtulník, který bude okamžitě informovat o dopravních haváriích a zácpách.

UZAVŘENÁ MÍSTA NA DÁLNICÍCH

D 1 Středočeský kraj, uzavírka do: 16.7. 2002
Uzavřen je pravý jízdní pruh směrem na Brno mezi 38, a 41. kilometrem. Ve směru na Brno se jezdí ve dvou pruzích levého jízdního pásu, na Prahu jedním jízdním pruhem levého pásu.

D 1 Středočeský kraj, uzavírka do: 30.9.2002
Uzavřen je pravý jízdní pás směrem na Brno mezi 22, a 23, kilometrem, protože se v těchto místech opravuje most, Doprava je převedena do dvou jízdních pruhů levého jízdního pásu.


D 1 Vysočina, uzavírka do: 12.7.2002
Uzavřena je zpevněná krajnice, připojovací pruh a část pravého (pomalého) jízdního pruhu ve směru na Brno mezí 133, a 135: kilometrem u výjezdu na Měřín (exit 134). Uzavřena je také přilehlá větev nájezdu mimoúrovňové křižovatky. Dokončuje se zde protihluková stěna. Doprava je usměrněna do dvou zúžených jízdních pruhů. Objížďka uzavřeného nájezdu na křižovatku je vedena po silnici 11/348 a II/602 na křižovatku Velké Meziříčí západ (exit 141).

 

 

 

 . 

Zácpy a kolony aut

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Český výletník: Tady se pije laserové pivo a městu vládne jaderný fyzik

Nová sportovní hala v Břežanech z roku 2018 získala architektonickou cenu....

Když se řekne Dolní Břežany, vždycky si představím klasický film Adéla ještě nevečeřela, kde detektiv Nick Carter...

Český výletník: Jak mě Vincek Priessnitz naučil léčit a být trpělivý

Sanatorium Priessnitz je dnes nejvýznamnější stavbou a jakýmsi logem Lázní...

Když zazní jméno Priessnitz, člověk si představí cosi tajemně německého a chladného. Vincenz Priessnitz však založil...

Na co zírá mašinfíra: Úzkokolejkou partyzánským krajem z Vysočiny na jih

Lokomotiva T48 018 čeká v Obratani na jízdu do Jindřichova Hradce

V dalším dílu seriálu Na co zírá mašinfíra zamíříme na rozhraní Vysočiny a jižních Čech. Bude to vůbec poprvé, co...

Najdete na iDNES.cz