Zimní toulky kouzelnými Chřiby nás vedly cestou necestou ke skalám

Městys Osvětimany platí za východisko a závěrečnou tečku pro výlety i vícedenní přechody podmanivého pohoří Chřiby na západním okraji dlouhého oblouku Karpat. Severně od Osvětiman se ale zároveň uvnitř lesů ukrývají dva řetězy půvabných pískovcových skalek, které leží mimo značené trasy. A byla by řádná chyba jejich návštěvu vynechat.
Mezi útesy Osvětimanských skal (Čertovek) se schovává také malé tábořiště.

Mezi útesy Osvětimanských skal (Čertovek) se schovává také malé tábořiště. | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Tady si rozhodně užijete pohyb ve volném terénu a objevitelské nadšení. Současně ale budete tvrdě konfrontováni s náročnou orientací, zejména když čerstvý sníh pokryje nevýrazné lesácké cesty a neprošlapané stezky, které úplně splynou s okolím. Ostatně pro nás test orientace skončil silně diskutabilním výsledkem. Zjistili jsme totiž, že to, co nám zobrazuje mapa, je v reálu úplně jinak. 

Kromě romantických skal tu při zimním putování natrefíte v tiché bílé pustině i na drobné památky, o nichž jste asi sotva měli tušení. A občas se se mezi kmeny stromů otevře parádní výhled.

Rozcestí pod Hroby, odkud vede snadný přístup k Osvětimanským skalám (Čertovkám).

Zkušení cestovatelé oprávněně tvrdí, že krásy Chřibů nejvíce vyniknou na podzim. Mají pravdu. Avšak i zima jim dodá osobité kouzlo. Na první lednovou výpravu se nevydáváme z Osvětiman, nýbrž od hlavní komunikace Brno – Uherské Hradiště a to z autobusové zastávky Buchlovice, Buchlov rozcestí, kde se napojujeme na Cyrilometodějskou stezku.

První krátký úsek vede po zelené značce, následně ji střídá červená. Paralelně s ní tu prochází část okruhu naučné stezky Putování s hřibem Chřibákem a rovněž cyklotrasa. Zpočátku klesáme do půvabného údolí. U rozcestí Na Pile se nachází prostorný přístřešek s vnitřním ohništěm, kde se dá pohodlně zabivakovat.

Od Čertovek ke Dvěma hlavám

Z údolí nás dlouhé táhlé stoupání přivedlo ke křižovatce pod Hroby, kterou zdobí lidový obrázek Panny Marie Sněžné. Sem jsme symbolicky dorazili v husté chumelenici, odtud už pokračujeme bez značení přímo k jihu. Podle mapy by zde měla být jedna lesní cesta, avšak v reálu jsou dvě.

Osvětimanské skály (Čertovky) vábí trampy i horolezce.

Nejdříve se držíme té vrchní, která ovšem končí u posedu. Měníme ji za její blízkou sousedku a pozorně sledujeme temeno kopce po pravici. Brzy mezi bukovými kmeny spatřujeme obrysy pískovcových útesů. Tady orientace klapla na jedničku. S přehledem identifikujeme i zasněženou pěšinu a po pár minutách stojíme pod buclatými věžemi Osvětimanských skal. Místní jim říkají Čertovky. To proto, že tady se podle pověstí nacházela brána pekel, ze které rohaté nestvůry vycházely na zemský povrch provozovat své nekalé rejdy. Nicméně existuje i pozitivní varianta pověsti. Podle ní tam čerti opékali darebáky a chamtivce.

Teď, v mlze a za pošmourného počasí, má miniaturní skalní město Čertovek tajuplný temný ráz. Ani se nedivíme, že naši předkové k ponurým skalám uprostřed kopců daleko od vesnice vzhlíželi s bázlivým respektem. Čerstvý sníh ještě více zvýraznil všechny prohlubně, misky i voštiny a zbrázděný povrch skal proměnil na abstraktní výtvarné dílo.

Severní brána Trpasličího města

Od Čertovek pěšinka neomylně směřuje k sousednímu Trpasličímu městu. To se prvně ohlásí bizarně modelovanou skalkou, která vypadá jako kus děravého ementálu. Samotné Trpasličí město se nachází opodál.

Najednou spatříme plochý blok pískovce, který zdálky připomíná vcelku pravidelný kvádr. Z blízka je ovšem vidět, jak je provrtaný soustavou dutin, které se podobají zmenšeným krasovým jeskyním. A právě ty vzbuzují dojem miniaturního podzemního města ukrytého uvnitř kvádru pískovce.

Z lesa se najednou vynořila skupina výletníků. „Už jsme byli na Zikmundově skále, ta je tady nejlepší,“ povídají.

Trpasličí město. Uvnitř bloku pískovce se schovává tajemný svět.

Z Trpasličího města ještě sestupujeme kousek dolů, kde se schovává poslední z útvarů – Dvě hlavy. I u něj je jasné, jak přišel ke svému jménu. Stačí se správně podívat a lehce nechat pracovat fantazii. My se potom vracíme zpět na Cyrilometodějskou stezku

Ve stopách poutníků

Zikmundova skála se stala naší další inspirací. Tentokrát vyrážíme z Osvětiman, máme v plánu zhruba desetikilometrový okruh. První rozehřívací půlhodinu absolvujeme po žluté. Necháváme za sebou malebnou louku a kousek od zatáčky zabočujeme doprava na lesní komunikaci s pevným povrchem. Tady už leží sněhová pokrývka bez jediné lidské stopy.

Za další čtvrthodinu bychom měli narazit na skálu Pilařku. „Tak skálu jsme před chvílí minuli,“ zahlásila parťačka, která si právě načetla mapu v telefonu. Jsem stará konzerva a zapřisáhlý odpůrce všech chytrých přístrojů, přesto se potupně nechávám vést mobilem.

Pilařka se schovává v hustém stinném porostu jehličnanů.

Pátrání je úspěšné. Za okamžik se před námi vynořila pitoreskní skalka pokrytá bílou čepicí. Taková jednohubka připomínající přerostlý květák. Z cesty nemohla být vidět, protože tam typickou prosvětlenou bučinu Chřibů nahradil hustý porost mladých smrků. Poloha v mapě ale seděla.

Vytrvale stoupáme lesní komunikací. Zanedlouho po levé straně míjíme památník, který nám připomíná, že putujeme starou poutní cestou, kudy se ubírali věřící k hradišti svatého Klimenta. Komolý jehlan památníku zdobí kovová kotva, boční stěny jsou ozdobené reliéfy, kde se duchovní témata prolínají s odkazem Velké Moravy. Místu se rovněž říká U Bolavého dubu. Rozhlížím se kolem sebe, vzrostlé duby zde na opačné straně vidím dokonce dva, ale oba jsou evidentně zdravé. Nicméně ještě nedávno se zde košatil starý pokroucený deformovaný strom, podle něhož místo získalo neobvyklé pojmenování.

Mrazivá zimní idylka u cesty k památníku leteckého neštěstí

Začalo pořádně foukat a návětrnou stranu kmenů stromů ozdobily pruhy sněhu. Pár minut od památníku dosáhne poutní cesta předělu. Doprava odbočuje nevýrazná lesní cesta, kterou zobrazuje i mapa. Po ní bychom měli pokračovat dál. Po pár krocích se objevují další zaváté lesní cesty, a díky sněhu nejde poznat, jestli už zarůstají, nebo jsou stále využívány. Raději nechávám parťačku kontrolovat mobil.

Správný směr nám potvrdil až památník leteckého neštěstí. V zimě roku 1947 zde zahynuli dva piloti, když jejich stroj v mlze narazil do stromů. Oficiálně se příčinou tragédie stala nekázeň, přesněji neuposlechnutí rozkazu. Šeptanda tvrdí, že se piloti záměrně odchýlili z trasy, aby se mohli zastavit na svatbě.

Na obzoru Bílé Karpaty

I za památníkem chvílemi tápeme. Těch širších lesních cest je tady na malém prostoru mnohem více, než ukazuje náš nejsledovanější mapový portál. Znenadání se uprostřed lesa vynořila skupina jezdců na koních.

„Jestli jdete k Čertovce, tak se dejte přímo úžlabinou. Tam ji najdete,“ poradili nám. „Je to skalní stěna, shora není vidět,“ upřesnili. Ano, přesně k Čertově skále, alias Čertovce, máme namířeno. Jak vidno, kolem Osvětiman se to v minulosti opravdu bohatě hemžilo svatými i rohatými. 

Horní partie Čertovy skály

Kamenné moře skalního útvaru Vrtalky

Dáváme na rady koňáků a prudkým žlebem, kde občas protéká potok, se spouštíme dolů a brzy stojíme u paty vysoké skalní stěny. Impozantní stěně Čertovy skály sekunduje z protilehlé strany další půvabné seskupení obřích pískovcových balvanů pojmenované Vrtalka, která evokuje kamenné moře nebo balvanitý proud. Vysoko nad Čertovou skálou ještě matně registrujeme obrysy jiného útvaru.

Vracíme se zpět nahoru nad žleb, abychom se přesunuli k legendární Zikmundově skále. Krátce obdivujeme balvany pískovce rozházené po blízkém lese.

Po chvíli samozřejmě zjišťujeme, že jsme na úplně jiné cestě, než chceme být. Opět tedy přichází na řadu mobil. Zikmundovka se nakonec vynořuje úplně z druhé strany. Oproti starším snímkům se to tady hodně změnilo. Průsek, kde se tyčil Buchlov, trochu zarostl. Naopak z části východní půle stromy zmizely. Tím pádem se otevřel vynikající výhled do podhůří k Buchlovicím, Starému Městu a na protilehlé Bílé Karpaty.

Chaos na mapách i v terénu

Zikmundovu skálu tvoří masívní věž a sousední plochý balvan se slují, kde se dá nouzově zabivakovat. Portál sluje zdobí nápis, který nese dataci 7. listopadu 1821. A pravděpodobně připomíná majitele zdejšího panství hraběte Zikmunda I. Berchtolda. Ten mimochodem už roku 1848 zpřístupnil hrad Buchlov veřejnosti.

Masivní věž Zikmundovy skály

Od Zikmundovy skály bychom rádi stihli ještě poslední z tamních útvarů – Kulatinu. Ale tíží nás čas. Navíc preferované snímky na fotomapě nepůsobily příliš atraktivně. Byla to kardinální chyba, protože ve skutečnosti je to krásná skalní věž.

A zjistili jsme také, že Kulatině se říká i Čertova hlava i Bába. Přitom vždy jde o stejný útvar položený východně od nejvyššího bodu nad stěnami Čertovy skály. Mapové, cestovatelské a fotografické portály v tomto místě obsahují spoustu chyb. Dokonce sem mylně přiřadily i snímky Pilařky. Stejný chaos panuje i v terénu, kde se kříží řada lesních cest. Nejsrozumitelnější výcuc informací přináší portál pro keškaře (GC8RKY3).

Úchvatný výhled ze Zikmundovy skály

Finální sestup dolů do údolí Hruškovice se nese v podobném módu. Avšak směr je jasný, a nakonec přímo naproti osvětimanskému skiareálu dosahujeme dna údolí. Toto lokální centrum zimních radovánek potěší nenáročné sportovce příjemnou sjezdovkou i mírnými cenami. Počet lidí na svahu je ale přiměřený, vleky jedou naplno a rovněž milovníci lyžování zde si užívají svoji sezonu.

Může se hodit

Návštěvu všech útvarů lze dobře zakomponovat do okružního výletu či celodenního putování. Osvětimany jsou i o víkendu vcelku slušně pokryty autobusovou linkou do Starého Města. Podobná je také obslužnost z Kyjova. Tato linka patří do IDS JMK. Některé dálkové spoje rovněž zastavují přímo uprostřed Chřibů na zastávce Buchlovice, Buchlov rozcestí.

Internet
https://chriby.page.tl

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní radovánky v Československé socialistické republice značně ovlivnily tragické služby a nedostatek peněz. Ale...

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

V Česku lze objevit i kost dinosaura. Probádali jsme s odborníkem útes u Koněprus

Premium

Vydali jsme se do prvohor. S paleontologem Lukášem Laiblem jsme nepluli po řece času jako filmoví hrdinové, ale vyrazili jsme pěšky na korálový útes u Koněprus. „Je tam jeden z nejlépe zachovaných...

13. června 2025

Báječná víkendová únikovka: víme, jak si užít Innsbruck na maximum

Zastávka na svačinu s olympijským výhledem? Kdepak, Innsbruck je mnohem víc, než rakouská pauza na cestě do Itálie. Alpský klenot nabízí mnoho wow, ať už milujete hory, kulturu, města s mladistvou...

13. června 2025

Krkonoše pro začátečníky. Kde hledat krásná místa a kam určitě vyrazit

Krkonoše patří k našim nejznámějším horám, a těžko proto v Česku najdeme někoho, kdo o nich neslyšel, alespoň jednou v nich nebyl nebo se sem nechystal. Nejvyšší pohoří Česka tvoří jedinečný ostrov...

13. června 2025

Bubláte jako vodní dýmka. Horolezec o projevech otoku plic i nástrahách Pamíru

Premium

Střední Asie se pro něj stala srdcovou záležitostí. Jezdí tam už dvacet let, během nichž zorganizoval desítky výprav, vysokohorských expedic a zajišťoval i horské záchranné akce. Michal Kleslo,...

12. června 2025

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

12. června 2025  10:41

Cyklobusy v Plzeňském kraji už vyjely. Podívejte se, kam vás zavezou

Kde se potkávají nejoblíbenější cyklostezky s trasami cyklobusů Plzeňského kraje? Z kola nejlépe poznáte Plzeň a její okolí.

12. června 2025

Interrail, Balkan Pass i další. Vlakem po Evropě to jde levně a snadno

Nebaví vás trávit dovolenou na jednom místě? Pak vás určitě bude zajímat, jak se dá po Evropě cestovat bez auta. Oproti autu levné cestování umožní několikadenní jízdenky na vlak. Koupit si je můžete...

12. června 2025

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

12. června 2025

Na Sněžce bují nelegální pikniky, trávníky před turisty tak opět chrání sítě

Bez ochranných sítí si vrchol krkonošské Sněžky v létě už nejde představit. Ochranáři je ve středu natáhli nejen tam, ale také v Obřím sedle. Návštěvníky mají odradit před vstupem a pikniky na...

11. června 2025  14:31

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

11. června 2025  9:24

Levně na Maltu či Kypr? Polská letiště jsou s RegioJetem nově na dosah ruky

Advertorial

Díky novým spojům RegioJet, které od června jezdí mezi Ostravou a dvěma blízkými polskými letišti, se pro Čechy staly tamní letecké akce mimořádně dostupnými. Autobusy totiž míří přímo na letiště v...

11. června 2025

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

11. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.