Barokní skvost u Orlických hor. Unikátní schody do nebe čekají na záchranu

aktualizováno 
Městečka a vesnice v podhůří Orlických hor formovaly svoji tvář v období baroka. Vznikaly v nich unikátní stavby, které po Bílé hoře projektovali architekti nových majitelů panství. Mezi ně patřila i místa náboženského kultu, kam za zázraky směřovaly tisíce věřících. A v Homoli tomu je tak dodnes.

Průčelí kostela Panny Marie Bolestné je netradičně orientované na sever. | foto: Pavla Apostolakipro iDNES.cz

Lidé všech náboženství odjakživa chodili na posvátná místa. Pouť pro ně znamenala cestu tam, kde hledali duchovní sílu, spásu duše, činili pokání nebo prosili o uzdravení.

Stejně tomu bylo i v křesťanství, kdy věřící navštěvovali především lokality spojené se životem Ježíše Krista a se zázraky Panny Marie. Bohabojností se také koncem sedmnáctého století inspirovala hraběnka Terezie Eleonora Ugarte a na osamoceném návrší u Orlických hor nechala vybudovat poutní místo Homole (některé zdroje uvádějí název Homol).

Lokalita vzdálená jedenáct kilometrů od Kostelce nad Orlicí se tak stala centrem zbožných poutí obyvatel jejího panství a lidí ze širokého okolí. Tím energická a podnikavá šlechtična pozvedla nejen náboženskou horlivost poddaných, ale i své hospodářství, které z návštěvníků ekonomicky těžilo.

Baroko na kopci

Jádrem celého komplexu je kostel Panny Marie Bolestné, hřbitov, budova kaplanky, kostnice a zvonice, ke kterým vede unikátní schodiště. Má mimořádnou délku, měří dvě stě metrů.

Fotogalerie

Skládá se ze sto padesáti tří schodů a šestnácti odpočívadel (takové schody jsou v Evropě pouze dvoje – jedny v Itálii a druhé v Homoli), přičemž tento počet není náhodný.

Byl určen symbolickou myšlenkou, aby se poutníci při stoupání do chrámu mohli pomodlit růženec. Počet schodů přesně odpovídá počtu Zdrávasů ve Velkém růženci se třemi úvodními Zdrávasy, množství odpočívadel pak Otčenášům.

Lidé na Homoli putovali zejména za uzdravením, hledali zde energii a vnitřní sílu. Často celé schodiště vystoupali po kolenou a každý schod políbili. Poté vstoupili do kostela Panny Marie Bolestné, jehož průčelí je netradičně orientované na sever.

V božím příbytku se před svatým obrazem Panny Marie Ústecké pomodlili a doufali ve splnění svých přání. Stejně jako zázračně uzdravený muž, který se po tři dny a noci modlil, aby mu bylo odpuštěno, že se opilý posmíval soše sv. Jana, a zchroml. Jeho berle jsou dodnes zachovány na památku v kostele.

Kostel Panny Marie Bolestné se nachází na vrcholu Homoli (390 m n. m.), mezi...
Lidé často celé schodiště vystoupali po kolenou a každý schod políbili.

Poutní místo Homole je tak východočeským skvostem a díky svatým schodům Scala sancta se řadí k unikátním památkám nejen v České republice, ale i v Evropě.

Čekání na mecenáše

Schodiště zhotovené z kvádrů pískovce a opuky původně zdobilo deset velkých soch, čtrnáct andílků (s krumpáči a lopatami) a dvacet váz v rokokovém stylu. Dnes zbylo z výzdoby nevyčíslitelné hodnoty jen minimum. Sochy podlehly zubu času, vandalismu nebo se staly kořistí zlodějů, kteří po otevření hranic na počátku devadesátých letech minulého století vykrádali české památky.

Bohužel se nájezdu lupičů nevyhnul ani kostel. V současnosti je svatostánek zabezpečen a střežen. Zbytek soch zůstal na schodišti, v depozitáři a v kostele. Přestože byl celý areál před rokem vyhlášen národní kulturní památkou a v rámci „Programu záchrany architektonického dědictví“ byly na opravu kostela poskytnuty dva miliony, na obnovu své krásy stále čeká.

Lokalita vzdálená jedenáct kilometrů od Kostelce nad Orlicí se stala centrem...

Lokalita vzdálená jedenáct kilometrů od Kostelce nad Orlicí se stala centrem zbožných poutí obyvatel jejího panství a lidí ze širokého okolí.

Schodiště se skládá ze sto padesáti tří schodů a šestnácti odpočívadel.

Schodiště se skládá ze sto padesáti tří schodů a šestnácti odpočívadel.

Výlet za klidem duše

Čím víc se k Homoli blížíte, tím víc si uvědomujete výjimečnost této stavby. Místo uchvacuje svojí polohou, je nádherně zasazené do přírody (ve výšce tři sta devadesát metrů nad mořem) a patří k nejhezčím ukázkám komponované české barokní krajiny.

„Svaté schody“ vám nabídnou výhled na okolní vesnice (Svídnice, Chleny, Borovnice, Velká a Malá Lhota), v dálce pak rozeznáte Ještěticko-vyhnanický hřbet, za nímž se rýsují Krkonoše. Homole vyzařuje silný genius loci a svoji tajuplnou atmosféru s pocity uvolnění a pokoje získává především v podvečer.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Kostel Panny Marie Bolestné patří pod správu Římskokatolické farnosti - děkanství Kostelec nad Orlicí a otevírá se o bohoslužbách (dvakrát do měsíce) a poutích. Termíny najdete na webu farnosti. Zbytek areálu je veřejnosti volně přístupný. 

Autoři:
  • Nejčtenější

Benátky postihly nejhorší záplavy za 53 let, voda stoupla ke dvěma metrům

Italské Benátky postihly nejhorší záplavy od roku 1966. Voda ve městě před půlnocí dosahovala výšky 187 centimetrů, za...

Tajemství Sovích hor. Tady nacisti vyráběli létající talíře

Hory na sever od Náchoda jsou už dlouho v hledáčku vojenských expertů z řady zemí. Ale cesta sem je hodně zajímavá i...

VIDEO: Tak to bylo těsné. Loď Braemar zdolala Korintský průplav

Je to doposud největší a nejdelší loď, která touto uměle vytvořenou úžinou proplula. A moc prostoru přitom neměla....

Premium

Tisíciletou vodu zkrotí nový přeliv. Úpravy Orlíku budou stát 1,5 miliardy

Před týdnem šest, nyní už sedm metrů vody chybí do loňské úrovně hladiny v orlické vodní nádrži. Od roku 2015, kdy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vánoční trhy 2019. Za adventní atmosférou se můžete vydat i za hranice

Podzim je v plném proudu, ale Vánoce se už blíží. Stánky s adventními pochoutkami se v Praze objeví koncem listopadu,...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Po stopách zločinu. Místa, kde se natáčí oblíbený seriál Policie Modrava

Policie Modrava je jedním z nejúspěšnějších seriálů dneška. V televizi právě běží jeho třetí řada. Chtěli byste se...

ZANIKLÉ TRATĚ: Postavila orlickou přehradu, cestujících se ale nedočkala

V dnešním díle Zaniklých tratí zůstaneme u výhradně průmyslové železnice. Vypravíme se na pomezí středních a jižních...

Barokní skvost u Orlických hor. Unikátní schody do nebe čekají na záchranu

Městečka a vesnice v podhůří Orlických hor formovaly svoji tvář v období baroka. Vznikaly v nich unikátní stavby, které...

Premium

Kde výčep můj? Výlet do hospod, které se zapsaly do dějin naší země

Hledáte tip na výlet v době, kdy je venku převážně sychravo a nevlídno? Vydejte se na (pod)zimní výpravu po hospodách,...

Najdete na iDNES.cz