Lukov, Přerov nebo Červené Poříčí. Některé z nich byly zpřístupněné nebo opravené teprve nedávno nebo leží stranou cest, případně nemají tak dobrou publicitu. Nejsou tak načančané a v některých z nich je prohlídka pořád trochu undergroundová nebo, chcete-li, punková. Některé jsou prostě nenápadné. Ale všechny jsou to památkové objekty za vstupné a s pevnou otvírací dobou (až na jednu výjimku).
Zde je pět tipů Českého výletníka na neokoukané památky.
1 Hradní samoobsluha
Hrad Lukov u Zlína mě už před časem zaujal tím, že na něj můžete jít i mimo sezonu kdykoli. Ačkoli je vstup zpoplatněn padesátikorunou, návštěvník se sám obslouží – hodí minci do pokladny v bráně a může vstoupit.
Lukov byl ještě nedávno neznámý, ale dnes už se objevuje dokonce v přehledech top českých hradů. Ikonická je fotka vstupní věže s novou střechou a nádherného obnoveného mostu přes hlubokou rokli, kterou zabírají všichni fotografové. Ještě v knize o hradech z roku 1981 je ta věž jen pahýlem, zřícenina zarostlá a na ten most bych nevlezl.
Mince cinkla a jsem uvnitř. Naproti mě stojí už docela vzrostlá hrušeň, zasazená na paměť 400. výročí smrti manželky Albrechta z Valdštejna Lukrécie, nejslavnější majitelky hradu. Hrad měl dokonce svůj kostel, který je dnes symbolicky obnoven jako svatostánek s křížem pod širým nebem. Na nejvyšším místě hradu vlaje vlajka a je odtamtud výhled na Hostýnské vrchy.
Lukov má i zajímavou novodobou historii, protože už v osmdesátých letech ho začali opravovat členové ekologického hnutí Brontosaurus. Na své internetové stránce se dokonce chlubí sloganem „Nejkrásnější zřícenina hradu na Moravě“. Možná bych to poopravil na „nejsympatičtější“.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz