Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Výlet za největšími žulovými balvany v Česku. Dědek a Bába vás pobaví

Náš dnešní výlet rozzáří duši i během totálně pošmourné zimy. A je úplně jedno, jestli se krajina topí v blátě nebo ji pocukroval sněhový poprašek či zrovna udeřily holomrazy. Naopak trocha mlhy spolehlivě dodá úchvatným žulovým útvarům, které se ukrývají uvnitř lesů poblíž obce Žihle, výjimečnou atmosféru.
Pozdní odpoledne u Báby

Pozdní odpoledne u Báby | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Ohlazené balvany odolného granitu výrazně přispěly k autentické tváři České Kanady. Masivní žulová věž i obří kameny okolo vrcholu Klepce u Přišimas zase poskytly v předminulém století sugestivní kulisu vlasteneckým táborům lidu. Avšak seskupení balvanů situovaná severozápadně od Žihle lámou rekordy. Tady se pod klenbou dřevin tyčí největší žulový balvan naší republiky.

Nevýhodu zimních výšlapů představuje krátký den. Proto volíme jednodušší variantu výletu a ze silnice mezi Žihlí a Rabštejnem nad Střelou odbočujeme na cestu směřující k rekreačnímu středisku Sklárna. Parkujeme poblíž křížení silničky se žlutou značkou, pak už po svých hvězdicově zamíříme na nejatraktivnější místa.

Oblast s žulovými giganty u Žihle tvoří součást přírodního parku Horní Střela.

Za pár minut nás přivítal první útvar, hned u cesty si v mladé smrčině hověl přerostlý kamenný hříbek. Přestože tudy nevede značka, tak na Hřib upozorňuje standardní tabulka, jakou známe z turistických rozcestníků.

Skalní město s viklany

My se ovšem od Hřibu vracíme kousek zpátky a po žluté putujeme k severozápadu. Prakticky hned od začátku nás doprovázejí kamenná stáda balvanů obrostlých mechem. Vzápětí se před námi vynořili majestátní žuloví obři. Ledabyle poházené balvany granitu tu zformovaly miniaturní skalní město. Skalní město evidentně patří k oblíbeným cílům, z ohniště vedle balvanů stoupal dým a partička výletníků si nad plameny opékala buřty.

Skalní město poskytlo kulisu záběrům z pohádky Zdeňka Trošky Zakleté pírko.

Nynější skalní útvary jsou zbytky pevného žulového jádra obnaženého po odplavení zvětralin.

Povrch skal navenek působil, jako by ho precizně opracovaly nástroje sochaře. Boční stěny skal postrádaly jedinou trhlinu nebo žlábek, ovšem dole u kořenů borovic zela klasická skalní mísa naplněná vodou. Dva kameny posazené na temenech jednotlivých balvanů lze považovat za viklany. Proto se skalnímu městu také říká U viklanů, respektive Viklan.

Další dvě malá skalní města se schovávají mimo značené stezky. První se rozprostírá nedaleko žluté značky západně až severozápadně od viklanů. Druhé zajímavé seskupení zase leží poblíž Uhlířské louky, kousek od červené značky. Pasáže ozdobené giganty granitu udávají internetové zdroje rovněž na území okolo kóty Nad myslivnou.

K Bábě a Dědkovi

Dobrodružné pátrání necháváme stranou a raději se držíme prověřených cest. Vracíme se z odskoku k viklanům zpět a šlapeme po žluté směrem k Žihli. Každou chvíli se podél stezky objeví izolovaný žulový solitér, menší kamenné stádo nebo malebná skaliska. Ta nejhezčí kupodivu nezobrazuje ani mapa, přitom jsou nádhernou ukázkou bochníkového zvětrávání žuly.

Bába je široká 12 metrů a dosahuje poloviční výšky.

Občas míjíme kameny s nápadně ostrými hranami, případně poškozené roztříštěné bloky. Místní kvalitní žula samozřejmě neunikla pozornosti tamních obyvatel, znamenala pro ně cennou surovinu. Zpočátku se granit dobýval výhradně ručně a těžba se soustředila na rozbíjení jednotlivých kamenů. Později tu vznikly drobné lomy, které nyní již splynuly s přírodou. Nástup trhavin sem přinesl vážnou hrozbu. Tehdy málem zanikly i dva největší kolosy. První se jmenuje Bába.

Procházíme hustou bariéru smrků, když se najednou před námi objeví ohromný žulový gigant. Proti Bábě jsou všechny ostatní dnešní útvary drobečci! Zhruba o pět minut chůze dál prosvítá mezi kmeny borovic její druh – Dědek.

Dědek je vysoký zhruba pět metrů, na šířku pak měří dvojnásobek.

Také on nás uchvátil gigantickými rozměry, zejména při porovnání s menšími „vnoučaty“ rozkutálenými kolem něj po lese. Hladké balvany působí na krajinu v Česku dost nezvykle a exoticky.

Informace o přesných rozměrech se mírně liší, podle většiny Bába o fous překonala Dědka a přísluší jí primát největšího žulového balvanu České republiky. Menší část podkladů naopak favorizuje Dědka, který se prý dočkal zápisu do encyklopedie rekordů naší neživé přírody.

Zarostlé trosky zámku a raritní smírčí kříž

Kamenní obři u Žihle přitahují také vyznavače adrenalinu. Nicméně Dědek, Bába i skalní město s viklany patří mezi chráněná území. Takže na klasické lezení s lanem zapomeňte.

Lovecký zámeček Nový Dvůr vyhořel na sklonku druhé světové války.

Hlavní magnetem výletu pro nás byla příroda, hezkým doplňkem byly drobné kulturní památky. První objevujeme hned na začátku, odbočce ke Sklárně dominuje barokní sousoší s motivem ukřižovaného Krista, před kterým v mnišské kutně klečí svatý Peregrin Laziosi. Sousoší zde nechal instalovat majitel rabštejnského panství jako výraz poděkování za vyléčení zlomené nohy po pádu z koně.

Opodál objevujeme zarostlé trosky loveckého zámečku Nového Dvora. Obec Žihle pro změnu zaujme dvěma barokními kostely. My se tu krátce zastavili kvůli prostému smírčímu kříži umístěnému několik kroků od náměstí. Jedná se vzácný druh křížových kamenů, takzvanou kruhovou stélu. Ty se u nás vyskytují pouze v západní půli Čech, především na Plzeňsku. Odborníci dávají kruhové stély do souvislosti s cisterciáckým klášterem v Plasích. A zřejmě plnily roli hranečníků.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Od železniční stanice v Žihli, kde i během víkendu staví dostatek spojů, to jsou k Dědkovi pouhé dva kilometry chůze. Motoristé mohou využít odstavné parkoviště na západním okraji Žihle, odtud se k Dědkovi dostanete do dvaceti minut. Cyklotrasy se největším balvanům vyhýbají, navíc místní terén není moc vhodný pro bezpečnou jízdu, zejména s dětmi.

Region rekordů
Největší žulový balvan České republiky není jediným primátem, kterým se pyšní zdejší region. Nedaleko od Žihle leží Rabštejn nad Střelou. Toto pitoreskní sídlo nabízí výjimečný koktejl historických památek: trosky dvou hradů, zámek, rázovité chalupy i středověký kamenný most. A především se jedná o nejmenší město u nás, neboť během první půle čtrnáctého století Rabštejn obdržel příslušná privilegia. V osmdesátých letech minulého století však svoji samostatnost pozbyl a teď tvoří součást Manětína. Přečtěte si: Poznejte genius loci nejmenšího města v Čechách.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Turisté objevili v Austrálii tajemný zářivý tunel. A hned ho začali ničit

Když se obklopeni temnotou zadíváte do záplavy drobných modrozelených světýlek na stropě Metropolitního tunelu v...

Stačí zapnout Tinder a o dívky nemáte nouzi. Ani v arabském světě, říká cestovatel

Premium V Africe ho předloni několikrát zatkli, opakovaně po něm stříleli, v Súdánu zažil převrat, ale teď se tam vrací....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kam na dovolenou v Česku? Túry v přírodě a města, která nesmíte vynechat

Nechce se vám letos k moři, ani vás nelákají světové památky? V Česku najdete bezpočet míst, kde se dá strávit skvělá...

KVÍZ: Poznáte Prahu na historických snímcích?

Některá místa Prahy se za poslední století změnila jen minimálně, jiná za pár let k nepoznání. Otestujte si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Země, které neexistují. Některou ovládá utopie, jinde šéfuje pochybná firma

Nemají křeslo na Valném shromáždění OSN a často ani skutečné území, které by s nimi sousedící státy respektovaly....

Hradčanské stěny u Mácháče zejí prázdnotou. Přijďte, než tu budou davy

Poblíž severovýchodních břehů Máchova jezera dříve začínala zakázaná oblast vojenského prostoru. Tam se zvedá...

Na co zírá mašinfíra: Kozí dráhou za krásami východního Krušnohoří

Seriál S Kozí dráhou jsme měli dlouhá léta problém, nevěděli jsme, zda ji nezařadit do seriálu Zaniklé tratě. Naštěstí jsme to...

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Modřan vedla tunelem i Krčským lesem

Seriál Šedesátý pátý díl seriálu Zaniklé tratě zůstane tentokrát v Praze. Podíváme se na 12 kilometrů dlouhou trať z roku...

Očima šotouše: Pošlete fotky vlaku Českých drah a vyhrajte vouchery

Milujete železnici a rádi fotíte vlaky, nádraží, lokomotivy? Pak je naše fotografická soutěž Očima šotouše určená právě...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...