

Začínáme v našich největších horách, kde na hraně Labského dolu nedaleko Labské boudy najdete Ambrožovu vyhlídku. Ze skalní hrany vysoko nad údolím se otevírá nádherná podívaná na centrální Krkonoše včetně hory Sněžky. Nedaleko také najdeme náš nejvyšší vodopád, voda Pančavského vodopádu se řítí do Labského dolu v několika kaskádách z ohromující výšky 148 metrů.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Vysoko nad Hejnicemi se tyčí skalní vyhlídka Ořešník, která spolu s Frýdlandským cimbuřím a vyhlídkou Paličník tvoří trojici monumentálních skalních vyhlídek Jizerských hor. Žulová skála byla roku 1898 zpřístupněna po odvážně vedeném vytesaném schodišti. Výstup tak může vyvolávat závratě, nicméně za odvahu budete odměněni. Od dřevěného kříže se otevírá výhled na horu Smrk, severozápadní podhůří Jizerských hor a za dobré viditelnosti až do vzdálené Lužice.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Popova skála patří k nejhezčím skalním vyhlídkám Lužických hor a tvoří jednu z dominant východní části těchto hor. Vyhlídka, kdysi dostupná jen pro horolezce, byla v roce 1907 zpřístupněna odvážně vedeným schodištěm i pro běžné turisty. Skalní ochoz nabízí kruhový rozhled na celé Lužické hory, Ještědský hřbet i rovinatý kraj Horní Lužice.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Jetřichovické stěny v Českém Švýcarsku nabízejí několik vyhlídek. Nejznámější se jmenuje Mariina a tyčí se na stejnojmenné skále vysoko nad okolní krajinou. Roku 1856 tu Kinští postavili útulek, který byl následně přestavěn do podoby dřevěného altánu. Odtud můžete kromě leteckých pohledů na Jetřichovice spatřit Růžovský vrch a další kopce Českého Švýcarska, obhlédnete i západní část Lužických hor a za hezkého počasí i České středohoří.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Turistická cesta z Děčína do Hřenska nabízí průchod podél hrany Labského kaňonu, nejhlubšího pískovcového kaňonu Evropy. Z mnoha výhledových bodů jmenujme Růžovou vyhlídku, která nabízí monumentální výhledy na Růžový hřeben, Děčínský Sněžník nebo Velký Zschirnstein. Hloubka údolí u Růžové vyhlídky dosahuje úctyhodných tří set metrů a krajinu zde zdobí četné skalní věže a útesy.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Na vrcholu Jelení hory najdete asi nejhezčí vyhlídku Krušných hor. Vulkanický masiv má neobvyklý tvar stolové hory a svahy porůstají v Krušných horách méně obvyklé bučiny. Z vrcholu se otevírají daleké výhledy víceméně na všechny strany, asi nejhezčí směrem na jihozápad, kde můžete obdivovat jezero přehradní nádrže Přísečnice a masivy Klínovce a Fichtelbergu.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Z travnatého vrcholu Svinec v Podbeskydské pahorkatině se otevírají nádherné kruhové výhledy. Z luk, na kterých na jaře rozkvétají orchideje, se otevírá úchvatné panorama Beskyd a za dobré viditelnosti uvidíte opačným směrem vzdálené vrcholy Hrubého Jeseníku.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Lysá hora bývá někdy přezdívána královnou Moravskoslezských Beskyd – jde o nejvyšší vrchol tohoto pohoří a naskýtá se z ní asi nejhezčí rozhled široko daleko. Z Lysé hory se během posledních let stal fenomén a cíl mnoha návštěvníků. Lidé se sem vydávají pěšky, na kole, v zimě na lyžích nebo na sněžnicích. Díky možnosti ubytování přímo na vrcholu si můžete vychutnat nádherné východy i západy slunce.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Svatý kopeček je nejjižnějším z vápencových bradel Pavlovských kopců. Pouhých 363 metrů vysoký vrchol nabízí pohled na okolní kraj a také na mikulovské domy obklopené vinohrady a vápencovými bradly, nad kterými se zvedá barokní zámek s věží. Tady pochopíte, proč se o Mikulovu říká, že jde o město s nejhezčí polohou u nás.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Na okraji národního parku Podyjí můžete shlédnout do hlubokého údolí Dyje, které tvoří osu parku a je víceméně prosté lidské civilizace. Skalní vyhlídka Devět mlýnů nabízí výhled na vinici Šobes a zákrut řeky, na jejímž pravém břehu tady skutečně stávalo devět vodních mlýnů, které dnes připomíná jen část jezů a sporadické ruiny.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Za tento výhled můžeme „poděkovat“ kůrovcové kalamitě, která na Šumavě otevřela daleké výhledy z nejvyšší hory na české části pohoří. Vrchol Plechého vysoký 1 378 metrů tak dnes nabízí panoramatické výhledy až k Alpám, či na Plešné jezero, nad kterým se zvedá dramatická jezerní stěna. Výhledy nabízí i nedaleká Kučerova vyhlídka nebo vyhlídka u pomníku Adalberta Stiftera.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Vyhlídka Máj nabízí asi nejhezčí a nejznámější výhled v těsné blízkosti Prahy. Nedaleko Krňan leží hladina Vltavy v hloubce dvě stě metrů a řeka navíc přímo pod vyhlídkou vytváří tvar podkovy ne nepodobný tomu, který známe z arizonského „Horseshoe Bend“. Díky popularitě místa tu bývá docela živo, za větším klidem však stačí popojít o kus dále a navštívit další méně známé vyhlídky Mařenka, Myšák nebo Bednář.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Z hrany údolí Berounky se otevírá bezpočet pěkných vyhlídek na malebnou krajinu Křivoklátska. Jedna z nich leží v rezervaci Nezabudické skály nedaleko Roztok. Zdejší divoké skalní srázy porostlé doubravami připomínají spíše velehory než mírumilovnou krajinu Středních Čech.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Žďárské vrchy nabízejí bezpočet skalních vyhlídek – jmenujme například vrcholy Devět skal, Drátník nebo Malínskou skálu. Právě poslední zmíněná vyhlídka nabízí ohromující kruhový rozhled, který ze všech skalních vyhlídek v oblasti patří k nejhezčím.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Obří skály leží po vrcholem Šeráku v Jeseníkách. Od monumentálního mrazového srubu, místy až 16 metrů vysokého, se otevírají daleké výhledy do údolí Jeseníku, na Rychlebské hory či do sousedního Polska na Otmuchowská jezera.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Velká Javořina je nejvyšší horou Bílých Karpat a devátou nejprominentnější horou v Česku. Nejhezčí panoramatické výhledy se naskýtají od paty vysílače na samém vrcholu vysokém 970 metrů. Za hezkého počasí lze obdivovat daleké pohledy na všechny světové strany – jak na moravskou stranu, tak i východním směrem, kde se zvedají Strážovské vrchy, Malá a Velká Fatra a za skvělé viditelnosti zahlédnete i Západní Tatry nebo vrchol Ďumbieru.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz