náhledy
Přinášíme fotografické tipy na místa, kam stojí za to se vydat v podzimních dnech. Přitom jsme nehledali jen obligátní barevné listí, ale i podzimní nálady, mlhy, dozrávající plody a další nádheru, kterou nám přinášejí sychravé dny v závěru roku. Takže se teple oblečte, nezapomeňte foťák a vyrazte do přírody! Přestože v krušnohorských bučinách opadala většina listí, pořád je tu co obdivovat. Mezi pokroucené kmeny stromů na hřebenech hor se vkrádá mlha, která vytváří dokonalou atmosféru – pro někoho pohádkovou, pro jiného skoro až hororovou.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Kromě listí se v přírodě barví i trávy, obzvláště některé jejich druhy. Vypravit se za nimi můžete třeba do rezervace Černohorské rašeliniště, které je největším lesním rašeliništěm na území Krkonoš. Kolem rezervace vede naučná stezka s povalovým chodníkem, která prochází kolem vyhlídkové věže.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Údolí říčky Křinice v Českém Švýcarsku leží stranou těch nejnavštěvovanějších míst národního parku, takže si tu můžete užít klid a pohodu. Přitom i tady podzim kouzlí a barví trávy, kapradiny nebo listy stromů.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Kokořínský důl se s podzimním uzavřením hradu stane klidným místem. Rybník Harasov patří k jednomu z nejhezčích míst. O oblíbenosti svědčí i kdysi honosná budova Hotelu Harasov, který zde v roce 1912 nechal postavit kníže Bedřich Lobkowicz.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Na návrší nad Žďárem nad Sázavou se tyčí zdaleka viditelný poutní kostel Jana Nepomuckého, který je památkou na seznamu světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Poutní areál Zelená hora byl postaven na počátku 18. století k oslavě Jana Nepomuckého a představuje vrcholné dílo Jana Blažeje Santiniho.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Hladina Vltavy poblíž známé vyhlídky Máj leží v hloubce dvě stě metrů a řeka přímo pod vyhlídkou vytváří tvar podkovy ne nepodobný tomu, který známe z arizonského „Horseshoe Bend.“ Na podzim vše podtrhuje okrově zbarvené listí doubrav v údolí Vltavy.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Královský hrad Bezděz založil v roce 1264 Přemysl Otakar II. a proslul mimo jiné jako místo, kde byl uvězněn král Václav II. s matkou Kunhutou. Poloha hradu je vskutku impozantní a podzimní barvy smíšených lesů všemu dodávají korunu.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Na podzim se zklidní turistický ruch v jinak přelidněných Adršpašských a Teplických skalách. Divoké soutěsky a rokle jsou někde tak hluboké, že ani v létě na některá místa nikdy nezasvítí slunce. Ranní mrazík pak vykouzlí mlhu nad jezerem Pískovna.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Podzim si bohatě užijete při putování Jižní stezkou Via Czechia v Javorníkách. Z jejich oblého hřebene se otevírají daleké výhledy na krajinu Valašska i vzdálenější obzory slovenských hor. Cesta se vlní přes horské pastviny, louky a remízky a po široké cestě tak putování rychle ubíhá.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Hrad Borotín je vzácnou a dobře ukrytou perlou Táborska. Kromě znalců a místních má málo lidí potuchy o tom, jaký klenot leží jen dva kilometry vzdušnou čarou od dálnice D3 a hlavní železniční trati Praha–Tábor. Romantická zřícenina borotínského hradu se tyčí nad hladinou dvou rybníků a otevírá se z ní nádherný pohled na krajinu České Sibiře.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Podzimní nálada v jedné z beskydských rezervací Salajka, jednoho z našich nejstarších pralesů. Kromě obrovských jedlí a buků tu můžete obdivovat nejrůznější druhy chorošů, které rostou na rozkládajících se kmenech stromů. Spadané listí šustí pod nohama a fotografům přináší vítané barevné osvěžení do jejich fotografických vzpomínek.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Zatímco šumavské vysoko položené hřebeny začínají být před nadcházející zimou nevlídné, v podhůří stále panuje přívětivý barevný podzim. Vydat se můžete třeba na Zlatou stezku a obdivovat „zlaté“ barvy podzimu u hradu Kašperk.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Sytou paletu barev nabízí také České středohoří, které se vyznačuje pestrou krajinou, smíšenými lesy a mnoha vyhlídkami. Krajina je také plná starých a opuštěných sadů, kterými můžete procházet a obdivovat barvící se koruny ovocných stromů.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Podzimní doba přináší mlhy a nízkou inverzní oblačnost. Pak můžete třeba vystoupat na naši nejvyšší stolovou horu – Děčínský Sněžník – a oddávat se výhledům na moře mraků a z něj vykukující vrcholy Lužických hor.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Podzim je také krásný ve Vsetínských vrších. Ty zdobí smíšené lesy, horské louky i typické valašské usedlosti. Vydat se můžete třeba na Centrální stezku, která v této pasáži vede ze Vsetína přes sedlo Soláň (odkud je fotografie) až na Bumbálku.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Jen několik kilometrů od jižního okraje Prahy najdeme málo známou přírodní památku, zvanou Vlčí rokle. Tento klenot dolního Posázaví představuje geologickou formaci, za kterou obvykle musíme do vysokých hor – údolí zasypané obrovskými balvany, pod kterými bublá lesní potok. Jak to tu vypadá na podzim, vidíte na fotografii.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Jizerskohorské bučiny se na konci července 2021 staly první českou přírodní památkou zařazenou na seznam UNESCO. Jedná se o jednu z největších rezervací v České republice se stromy starými přes dvě stě let. Zdejší bukové lesy jsou největšími a nejzachovalejšími bučinami u nás. Přejít je můžete po Severní stezce Via Czechia.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Mariánská skalní vyhlídka v Českém ráji nabízí pohled na pískovcové skály, zámek Hrubá Skála, zříceninu hradu Trosky a za rozbřesku i vycházející slunce. Podzimní barvy tomu dodávají až neskutečnou atmosféru. Druhé takové místo u nás opravdu nenajdete!
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Jedněmi z mála podzimních květů jsou ocúny – zachytit je můžete zejména v karpatských horách, tedy na Moravě a ve Slezsku. Při troše štěstí tak lze zachytit v jednom okamžiku barevné květy, ranní jinovatku a podzimní barvy stromů.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz
Anebo můžete vyrazit radovat se z podzimu do úplně obyčejného lesa! V Česku jich najdete bezpočet a často vám udělají větší radost než celodenní putování na krásné místo přeplněné turisty.
Autor: Jan Hocek, pro iDNES.cz