Žádné nezřízené hody. Šlechta jedla střídmě, ukazují na zámku Sychrov

  16:05aktualizováno  16:05
Od července se mohou návštěvníci Sychrova těšit na nové prohlídkové trasy. Dozvědí se, jak se jedlo a stolovalo na šlechtických sídlech či kteří Rohanové se stali předlohou postav ve Třech mušketýrech.

Největším lákadlem je hrad ze 40 kilogramů marcipánu. | foto: ČTK

Několikametrové stoly prohýbající se pod zlatými a stříbrnými mísami přeplněnými kilogramy masa, hektolitry vína a nezřízení říhající strávníci, kteří si utírají mastné ruce do kadeří posluhovačů.

Stop! Takováhle zažitá představa o divokých bakchanáliích šlechty na hradech a zámcích je pouhým výtvorem spisovatelů. Skutečnost je trochu jiná a bude na ni od července upozorňovat nová prohlídková trasa na zámku Sychrov. Ta je zaměřena na stolničení.

Fotogalerie

"Pořád existuje klišé, že šlechta strašně hodovala, že se nezřízeně přejídala, ale to není pravda," říká kastelán Sychrova Miloš Kadlec. Upozorňuje na 192 postních dnů v roce a i na tehdejší způsob rodinného stravování.

"Dnes jsme zvyklí, že rodina spolu obědvá, večeří. To bylo na šlechtických sídlech zvykem až v 19. století. Předtím zámecký pán nebo paní stolovali osamoceni ve svém apartmánu, který na to byl přizpůsoben. Třeba rakouský císař stoloval vždy sám a byl v jídle velice střídmý a skromný," vysvětluje Kadlec.

Největším lákadlem některých nově přestavěných pokojů bývalého šlechtického zázemí je jistě dekorace ze 40 kilogramů marcipánu. Jde o veliký hrad. Každý kamenný (marcipánový) kvádr je zdoben bourbonskou lilií, z věže střeží okolí sladký páv a kolem hradu jsou kytice a ovoce.

Na zámku z ujídání marcipánu strach nemají

"Marcipán je velice starou tradicí na šlechtických sídlech. Nám se podařilo sehnat paní Kučerovou, která je velice zdatná a vytvořila nám tyto dekorace na základě starých knih," dodává kastelán.

A nebojí se na zámku, že jim návštěvníci budou marcipán z expozice olupovat? "Obavy nemáme, ale máme tam pro jistotu od hradu odstup ohraničený provazem. Navíc uvažujeme i o nějaké impregnaci. Ale říkali jsme si, že bychom udělali několik menších jedlých kytek, aby návštěvníci skutečně věřili, že je to z marcipánu. Z odstupu několika metrů to tak nevypadá," upozorňuje Kadlec.

Kromě sladkého hradu zaujme na Sychrově také banketní stůl, na němž je obrovská dekorace - devítimetrový had poskládaný z ubrousků.

Na stoly si šlechta ráda kladla především zvěřinu, oblíbené byly i paštiky a polévky, třeba zeleninové. "Máme tu dochované staré jídelní lístky. Jsou samozřejmě ve francouzštině. Způsob stolování se totiž přebíral z Francie," doplňuje kastelán.

Nejen jídlem bude od července živ sychrovský zámek. Jiná bude i hlavní prohlídková trasa nejnavštěvovanější památky v Libereckém kraji. Součástí bude výstava zaměřená na spojení francouzské šlechty a divadla a literatury.

Osobnosti z řad Rohanů, majitelů Sychrova, se totiž staly například předlohami pro několik postav slavných Dumasových Tří mušketýrů. "Například Marie de Rohan dokonce Dumase inspirovala k vytvoření dvou postav - v románu vystupuje jako milenka d’Artagnana i jako proradná Mylady," uzavírá Kadlec.

Autor:

Nejčtenější

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Moře i nejkrásnější jezero Evropy. Kde hledat skvělé destinace na podzim

Pláž Pearl Beach v Eilatu

S koncem letních prázdnin se pomalu vylidňují pláže i horská střediska a nastává ideální čas pro kratší dovolenou bez...

KVÍZ: Poznáte města, která po pádu komunismu změnila název?

Komunistická propaganda slibovala mnohé. Plakáty lákaly například na rekreaci v...

Po rozpadu východního bloku a Sovětského svazu probíhaly ve střední a východní Evropě obrovské změny. V některých...

Deset nejlukrativnějších linek, které na nebi vydělávají stovky milionů

Na letištích trávíme při přestupech i hodiny. Některá letiště dokážou dlouhou...

Letecká doprava se neustále zhušťuje a nad hlavami nám prolétá stále více letadel. Některé destinace aerolinky...

Elektrokola v Alpách budí vášně. Začíná boj o budoucnost cykloturistiky

Elektrokola jsou v Alpách tuto sezonu absolutním hitem.

Němci si jen za loňský rok pořídili téměř milion elektrokol. A nic nenasvědčuje tomu, že by tento trend měl upadat. V...

Další z rubriky

Zaniklé tratě: Úzkokolejka na Bruntálsku čelila závějím i chudobě

Poslední vlak, který po trati projel. Rok 1936 foto: Johann Theimer sbírka:...

Další díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na severní Moravu, do chudého kraje, kterému úřady ani nepovolily postavit...

Na co zírá mašinfíra: Trať z roku 1895 vás doveze až do Hanáckých Atén

Na padesát jízd historických vlaků přijelo v uplynulých letech po opuštěné...

Mašinfíra iDNES.tv se v tomto díle po dlouhé době vydá na Moravu. Motorovým vozem M286.1032, zvaným Krokodýl, projede...

Turistické peklo na Radhošti. Utrpěli jsme výlet po přírodním Václaváku

Davy na Pustevnách

Přechod západní části Moravskoslezských Beskyd přes Radhošť nabídne krásné scenérie i dost odlehlých zákoutí, v okolí...

Najdete na iDNES.cz