Žádné nezřízené hody. Šlechta jedla střídmě, ukazují na zámku Sychrov

  16:05aktualizováno  16:05
Od července se mohou návštěvníci Sychrova těšit na nové prohlídkové trasy. Dozvědí se, jak se jedlo a stolovalo na šlechtických sídlech či kteří Rohanové se stali předlohou postav ve Třech mušketýrech.

Největším lákadlem je hrad ze 40 kilogramů marcipánu. | foto: ČTK

Několikametrové stoly prohýbající se pod zlatými a stříbrnými mísami přeplněnými kilogramy masa, hektolitry vína a nezřízení říhající strávníci, kteří si utírají mastné ruce do kadeří posluhovačů.

Stop! Takováhle zažitá představa o divokých bakchanáliích šlechty na hradech a zámcích je pouhým výtvorem spisovatelů. Skutečnost je trochu jiná a bude na ni od července upozorňovat nová prohlídková trasa na zámku Sychrov. Ta je zaměřena na stolničení.

Fotogalerie

"Pořád existuje klišé, že šlechta strašně hodovala, že se nezřízeně přejídala, ale to není pravda," říká kastelán Sychrova Miloš Kadlec. Upozorňuje na 192 postních dnů v roce a i na tehdejší způsob rodinného stravování.

"Dnes jsme zvyklí, že rodina spolu obědvá, večeří. To bylo na šlechtických sídlech zvykem až v 19. století. Předtím zámecký pán nebo paní stolovali osamoceni ve svém apartmánu, který na to byl přizpůsoben. Třeba rakouský císař stoloval vždy sám a byl v jídle velice střídmý a skromný," vysvětluje Kadlec.

Největším lákadlem některých nově přestavěných pokojů bývalého šlechtického zázemí je jistě dekorace ze 40 kilogramů marcipánu. Jde o veliký hrad. Každý kamenný (marcipánový) kvádr je zdoben bourbonskou lilií, z věže střeží okolí sladký páv a kolem hradu jsou kytice a ovoce.

Na zámku z ujídání marcipánu strach nemají

"Marcipán je velice starou tradicí na šlechtických sídlech. Nám se podařilo sehnat paní Kučerovou, která je velice zdatná a vytvořila nám tyto dekorace na základě starých knih," dodává kastelán.

A nebojí se na zámku, že jim návštěvníci budou marcipán z expozice olupovat? "Obavy nemáme, ale máme tam pro jistotu od hradu odstup ohraničený provazem. Navíc uvažujeme i o nějaké impregnaci. Ale říkali jsme si, že bychom udělali několik menších jedlých kytek, aby návštěvníci skutečně věřili, že je to z marcipánu. Z odstupu několika metrů to tak nevypadá," upozorňuje Kadlec.

Kromě sladkého hradu zaujme na Sychrově také banketní stůl, na němž je obrovská dekorace - devítimetrový had poskládaný z ubrousků.

Na stoly si šlechta ráda kladla především zvěřinu, oblíbené byly i paštiky a polévky, třeba zeleninové. "Máme tu dochované staré jídelní lístky. Jsou samozřejmě ve francouzštině. Způsob stolování se totiž přebíral z Francie," doplňuje kastelán.

Nejen jídlem bude od července živ sychrovský zámek. Jiná bude i hlavní prohlídková trasa nejnavštěvovanější památky v Libereckém kraji. Součástí bude výstava zaměřená na spojení francouzské šlechty a divadla a literatury.

Osobnosti z řad Rohanů, majitelů Sychrova, se totiž staly například předlohami pro několik postav slavných Dumasových Tří mušketýrů. "Například Marie de Rohan dokonce Dumase inspirovala k vytvoření dvou postav - v románu vystupuje jako milenka d’Artagnana i jako proradná Mylady," uzavírá Kadlec.

Autor:
  • Nejčtenější

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Tak vypadala minulost. Dnes se do Krušných hor vrací krása i zašlá sláva

Krušné hory už dávno nejsou zkroušené. Ba naopak. Jsou tajemné, báječné a tak trochu neobjevené. Těžce zkoušené přírodě...

Šanghaj není jako Brno. Netradiční pohled na život v čínské metropoli

Navštívit Šanghaj je něco jako jet na seznamovací kurz na škole. Probudí ve vás zvědavost, poznáte plno nového a...

Dokonalé letiště pro milovníky létání. Do Curychu můžete vyrazit i bez kufru

Mezinárodní letiště Curych-Kloten spojuje Švýcarsko se 170 destinacemi ve více jak šedesáti zemích světa. Za špičkový...

Braniborskem po zchátralých sanatoriích. Sovětská vojska nahradila zkáza

Ve starých vojenských městech a nemocnicích sovětské armády v Braniborsku je všechno, co hledáte. Tedy pokud hledáte...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Zaniklé tratě: Úzkokolejka na Bruntálsku čelila závějím i chudobě

Další díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na severní Moravu, do chudého kraje, kterému úřady ani nepovolily postavit...

Kam vzít rodinku na výlet. Poděbrady potěší zámkem i zmrzlinou za odměnu

Je to malé, leč velmi přívětivé městečko. Poděbrady se proslavily jako lázně, najdete tu také spoustu parků a zeleně....

Český výletník: Kde mají pomníky tranzistor, rezistor a integrovaný obvod

Znám pomník kostky cukru v Dačicích. Pamatuji pražskou pamětní desku Mejlovi Hlavsovi, která hrála Muchomůrky bílé. Ale...

Vodákům v Česku sebevědomí nechybí. Často ale neumí základy, tvrdí expert

Vodáctví má v Česku dlouholetou tradici a tuzemské řeky hlavně během prázdnin praskají ve švech. Některým vodákům,...

Najdete na iDNES.cz