Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. září 2023 Jaromír

Na co zírá mašinfíra: Svezeme vás Hurvínkem z Kroměříže až pod Chřiby

Po čase se opět vydáváme do Hanáckých Atén, tedy do Kroměříže. Historickým Hurvínkem spolku Kroměřížská dráha vyrazíme po trati 305 do Zborovic. Vyjížďka po podzimní Hané nás zavede až na pod úbočí Chřibů.

Mapa trati 305 mezi Kroměříží a Zborovicemi

Kroměříž se napojila na železniční síť v prosinci 1880, kdy soukromá společnost Kroměřížská dráha zahájila provoz na trati do Hulína. Tam se napojila na koleje společnosti Severní dráha císaře Ferdinanda. 

Jak bylo obvyklé v té době, místní dráha se stavěla především kvůli lepší dopravě zboží od lokálních výrobců. V případě Kroměřížské dráhy to byly ve velké míře tamní cukrovary.

Ostatně cukrovar ve Zborovicích stál také za stavbou další, téměř 17 kilometrů dlouhé odbočky. Projekt byl bezesporu velmi dobře připravený, vždyť Kroměřížská dráha koncesi pro novou trať získala 4. srpna 1881 a už 23. října téhož roku se do Zborovic rozjely první nákladní vlaky. Osobní jen o týden později. 

Vlaky mezi Kroměříží a Zborovicemi jezdily většinou smíšené, není proto divu, že jízdní doba byla zhruba hodinová. Teprve zavedení motorových vozů cestování značně urychlilo.

Hulínské zhlaví stanice Kroměříž. Vpravo odbočuje trať 305 do Zborovic.

Kroměřížská dráha byla velmi brzy (v roce 1887) odkoupena Severní dráhou císaře Ferdinanda, po zestátnění této společnosti se v roce 1906 zborovická lokálka dostala do státních rukou. Nejprve pod správu rakouských státních drah kkStB, později ČSD. 

Svého času existovaly i plány na prodloužení tratě do sousedních  Morkovic, kde končila trať z Nezamyslic (Zaniklé tratě o této lokálce najdete zde). Přestože obě stanice od sebe dělilo pouhých pět kilometrů, koleje se nikdy nespojily.

Vlaky na kolejích

V současné době po trati jezdí pravidelné spoje ve dvouhodinovém taktu. V sezoně se k nim navíc připojuje i Hurvínek M131.1454 spolku Kroměřížská dráha, který vozí cestující jako za starých časů. A jednu takovou jízdu jsme na podzim absolvovali s kamerou. 

Hurvínkem z Kroměříže do Zborovic se můžete projet za tři a půl minuty:

Po kolejích podzimní Hanou

Naši cestu začínáme v Kroměříži, tady jsme naopak před několika lety končili jízdu z Tovačova (projeďte se zde). Už tehdy jsme Hanácké Atény, jak se městu přezdívá, chválili. Kam se tedy vydat?

Kam v Kroměříži

Hned vedle výpravní budovy můžeme v bývalém depu navštívit Muzeum Kroměřížské dráhy. A to je jenom začátek. Za prohlédnutí rozhodně stojí Arcibiskupský zámek s rozsáhlou Podzámeckou a nedalekou Květnou zahradou. Tento soubor je od roku 1998 zapsán na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Kroměříž však nabízí také Arcidiecézní muzeum nebo expozici svého slavného rodáka, zpěváka Karla Kryla. Po předchozí objednávce je možné si prohlédnout i protiatomový kryt z doby studené války pod dnešní Knihovnou Kroměřížska. 

Náš Hurvínek vyráží z kroměřížského nádraží, na hulínském zhlaví však hlavní trať opouštíme a obloukem se stáčíme vpravo. Po chvíli přejíždíme ocelový most přes řeku Moravu. Přímo pod ním je přístaviště, odkud se můžete vydat na okružní plavbu do Kvasic.

Nedaleko od zastávky Kroměříž-Oskol se v létě můžete zchladit v rybníku Hráza. Pláže jsou tam travnaté, občerstvení také není daleko.

Pokud vystoupíte v zastávce Kotojedy, máte několik možností, kam vyrazit. Na dohled od trati je muzeum filmových legend, kde můžete potkat modely postav z těch největších holywoodských trháků. O něco dál, nad nedalekými Těšnovicemi, je vidět původní budova větrného mlýna. 

Trať 305 mezi Kroměříží a Zborovicemi se klikatí úrodným krajem na úbočí Chřibů

Pokud vás zajímá dávná historie, vystupte v Jarohněvicích. V lese jen pár metrů od nádraží archeologové odhalili mohylové pohřebiště z 9. století. Některé mohyly jsou patrné dodnes.

Turistické cíle podél tratě 305

Další zastávka, další větrný mlýn, tentokrát veřejnosti přístupný. Ze Šelešovic ujdete mezi úrodnými poli Hané jen pět a půl kilometru a dorazíte do Velkých Těšan. Tamní větrný mlýn německého typu je od roku 2014 zapsán na seznamu kulturních památek. 

To okolí Zdounek je zase rájem rozhleden. Zdeničku a Lebedov najdete nad nedalekými Těšánkami. Do Kostelan si budete muset přišlápnout zhruba sedm kilometrů, ke kamenné věži na hoře Brdu je to ještě o dva kilometry dál. Když ale budete mít štěstí, uvidíte nejenom okolní Chřiby, ale třeba i Malou Fatru a dokonce i Alpy. Navíc pod rozhlednou leží zbytky rozestavěné protektorátní dálnice.

Ze Zdounek vláček spolku Kroměřížská dráha svižně sviští ke konci dnešní jízdy, do Zborovic. V obci si můžete prohlédnout hned dva zámky, starý barokní a nový novogotický, postavený podle projektu známých vídeňských architektů Hellnera a Fellnera. Po domluvě je možné si budovu prohlédnout. Zajímavá stavba je také hrobka rodiny Friessů, někdejších majitelů zborovického panství. 

Na vlastí oči se můžete přesvědčit, že morkovická trať byla od té zborovické opravdu kousek. V Morkovicích-Slížanech pak můžete rovnou navštívit unikátní Košíkářské muzeum. Zborovická lokálka je na Hané poměrně raritou. Jiné místní dráhy v okolí zanikly nebo byly degradovány na vlečky, trať z Kroměříže do Zborovic ovšem vytrvala. A to je dobře. 

Autor:
  • Nejčtenější

OBRAZEM: Největší černá stavba v Polsku. V přírodní rezervaci roste hrad

Pokud jednou bude dokončen, stane se naprostým unikátem. Půjde totiž o největší moderní repliku středověkého hradu v...

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádherné památky a relax u vody. Vyzkoušejte pět cyklovýletů podél řek

Řeky a jejich údolí vytvářejí v krajině zelené koridory prostupující přes hustě osídlené vnitrozemí České republiky....

KVÍZ: Pro experty. Poznáte ostrovy Středozemního moře podle slepých map?

Ostrovy Středozemního moře patří mezi oblíbené dovolenkové destinace a velice dobře znají i Češi. Poznáte nejznámější z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co husiti zničili. Skvostné historické památky, které už nikdy neuvidíte

Premium Hrad pobořili husité, klášter vypálili sirotci, kostel zničil Jan Žižka. Tyto nebo podobné věty často zazní při...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Na co zírá mašinfíra: Hurvínek nás odveze do srdce Železných hor

Seriál S dnešním Mašinfírou se vydáme do Železných hor a projedeme si trať, která měla původně dva konce. Úsek do Vápenného...

Na co zírá mašinfíra: S Brejlovcem po bludovské spojce vstříc Jeseníkům

Seriál S dnešním Mašinfírou se budeme toulat po Moravě. Z frekventované koridorové tratě vyrazíme na sever, Jeseníkům vstříc....

Co husiti zničili. Skvostné historické památky, které už nikdy neuvidíte

Premium Hrad pobořili husité, klášter vypálili sirotci, kostel zničil Jan Žižka. Tyto nebo podobné věty často zazní při...

OBRAZEM: Sbalte si věci a objevte nejhezčí přírodní vyhlídky v Česku

Protentokrát jsme se vyhnuli rozhlednám a přinášíme tipy na nejhezčí vyhlídky, které jsou všechny přírodního původu....

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...