Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

Na co zírá mašinfíra: Horním Pacifikem podél Sázavy z Kácova do Čerčan

Seriál
Dnes zamíříme na další romantickou trať ve středních Čechách a projedeme se z Kácova do Čerčan podél řeky Sázavy po takzvaném horním Posázavském Pacifiku. Na zážitkový vlak společnosti Kladenská dopravní a strojní čeká několik tunelů, jízda po skalních náspech a výhledy na přírodu i historické památky.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Trať se současným značením 212 vlastně nemá s původním Posázavským Pacifikem, tedy drahou mezi pražskými Vršovicemi a Čerčany, nic moc společného. Obě tratě vznikly nezávisle na sobě, protože však vedou obě podél Sázavy, cestující jim přisoudili shodné jméno s rozlišením dolní a horní.

Horní Pacifik se začal stavět v srpnu 1899 jako dráha z Kolína do Čerčan s odbočkou do Kácova. Nejprve byl zprovozněn úsek mezi Kolínem a Novým Dvorem, dnešními Rataji nad Sázavou, a to 14. prosince 1900.

Potíže se stavbou ocelového příhradové mostu přes Sázavu v Ratajích zapříčinily, že do Čerčan a do Kácova vlaky poprvé dojely až v srpnu 1901. Kácov zůstal ještě dva roky koncovou stanicí, pak se trať prodloužila do Světlé nad Sázavou.

Fotogalerie

Trať nad řekou Sázavou vede ve velmi náročném terénu, dráha tedy musí překonávat překážky pomocí častých umělých staveb. Propustky, náspy nebo tunely na sebe často navazují. Unikátní je třeba stanice Ledečko, která je uzavřena mezi dvěma tunely.

Horní Pacifik nedávno prošel náročnou rekonstrukcí. Řada stanic, světe div se, se i po opravě obešla bez modrého zábradlí a ostrovních betonových nástupišť. Vzorem je třeba stanice Kácov, kde naše jízda zážitkovým vlakem společnosti Kladenská dopravní a strojní začíná.

Horním Posázavským Pacifikem se můžete projet i za pouhé čtyři minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Čtyřmi tunely po proudu Sázavy

Odjíždíme z Kácova, malebného starobylého městečka s několika turistickými lákadly. Můžete si prohlédnou tamní barokní zámek, i když pouze zvenku. Soukromý majitel, který ho před několika lety koupil, ho začal opravovat.

Mapa horního úseku Posázavského Pacifiku mezi Kácovem a Čerčany

Mapa horního úseku Posázavského Pacifiku mezi Kácovem a Čerčany

Navštívit však můžete třeba Malé muzeum techniky, kde jsou vystaveny desítky kusů motocyklů české i slovenské provenience. A pokud byste dostali žízeň, k dispozici je pivovar, založený už v roce 1457.

Za Kácovem náš vlak jede po pravém břehu Sázavy podél vysokých skal. Většina z nich koleje ohrožovala, a proto jsou dnes ukryté za ocelovou sítí. Po chvíli se přímo v ose kolejí objevuje monumentální středověký hrad Český Šternberk. Zdeslav z Divišova ho založil už kolem roku 1241, od té doby je trvale obydlený.

Až pojedete běžným osobním vlakem, nezapomeňte vystoupit v Ratajích nad Sázavou. Prohlédněte si tamní zámek s muzeem a podívejte se na hrad Pirkenštejn, který byl přestavěn na faru a zvonici.

Turistické cíle podél tratě 212

V Ratajích se k trati 212 připojuje dráha 014 od Kolína, hned potom přejíždíme ocelový most přes Sázavu. Se 70metrovou vzdáleností mezi nosníky se řadí mezi železniční mosty s největším rozpětím u nás.

V úseku před a za stanicí Ledečko projíždíme úsekem se čtyřmi tunely. Mineme také jednu raritu, neveřejnou zastávku určenou pro návoz pionýrů do tábora v Samopších.

Po pár kilometrech dojedeme do stanice Sázava. Tady máme několik možností. Můžeme navštívit jednak Sázavský klášter, jednak Centrum sklářského umění.

Ze zastávky Chocerady si můžeme prohlédnout zámek Komorní Hrádek. Ale pozor – zámek v majetku ministerstva obrany je přístupný jen jednou ročně. Za Hvězdonicemi podjedeme dálnici D1 a koleje míří ke zřícenině hradu Stará Dubá. Projedeme také lokalitou, kde do 15. století stávalo městečko Odranec.

Ze zastávky Zlenice se můžeme v létě přívozem dostat k další zřícenině, tentokrát stejnojmenného hradu, zvané též Hláska. Z nádraží je to opravdu jen kousek.

Údolí Sázavy se postupně rozšiřuje a vpravo přes řeku už můžeme zahlédnout trať z Prahy do Benešova. Projedeme kolem bývalého místního nádraží Čerčany, kde trať původně končila a zastavujeme v současné koridorizované stanici Čerčany. Tady můžete ze zážitkového vlaku Kladenské dopravní a strojní přestoupit na spoje, které směřují na dolní úsek Posázavského Pacifiku.

Mimochodem, jak dobře sledujete náš seriál? Na první 4 dny jsme do videa úmyslně zabudovali jednu „chybu“. V Ratajích nad Sázavou se k Posázavskému Pacifiku samozřejmě nepřipojuje trať z Kutné Hory, ale z Kolína. Kdo náš chyták objevil dával opravdu velký pozor. 

Autor:

Velikonoce 2021

Nejvýznamnější křesťanský svátek bude v roce 2021 v dubnu, Velký pátek připadne na 2. dubna a Velikonoční pondělí na 5. dubna. O týden dříve, v neděli 28. března začne platit letní čas.

  • Nejčtenější

Hurá jedeme na hory! Nápor neohleduplných turistů ničí českou přírodu

Premium Odpadky dávají do igelitových sáčků, které rafinovaně ukrývají v přírodě. Ve sněhu chodí v teniskách. Často bloudí....

České Švýcarsko kvůli souším zavírá další cesty, omezení potrvají roky

Turistická sezona v Národním parku České Švýcarsko začala a znovu se rozjíždějí i lodičky v hřenských soutěskách....

To nejlepší z hor Česka: Nádhernou Šumavu poznáte díky těmto místům

Podle mnohých nejhezčí české pohoří, určitě však jedno z nejrozlehlejších: Šumava se táhne v délce asi 130 kilometrů...

Zemřel poslední krkonošský nosič Helmut Hofer, ikona Velké Úpy

Ve věku 88 let zemřel potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy. Byl posledním žijícím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Albánii i cesta může být cíl. Jak se jezdí v nejpomalejší zemi Evropy

Premium Jedna z nejmenších zemí Evropy je velká jako Morava, ale poskytuje obrovské množství pestrých zážitků. Přestože je...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Krása přímo z domova. Čtenáři se pochlubili svým výhledem z okna

Obyčejný pohled z okna nás v posledním měsících provází v podstatě každý den. Zatímco někdo zahlédne pouze popelnice,...

Hurá jedeme na hory! Nápor neohleduplných turistů ničí českou přírodu

Premium Odpadky dávají do igelitových sáčků, které rafinovaně ukrývají v přírodě. Ve sněhu chodí v teniskách. Často bloudí....

OBRAZEM: Jaro na plné obrátky. Pálava a slavný sad u Hustopečí ožívají

Po vyčerpávající zimě konečně dorazilo do Česka výrazné oteplení a příroda se naplno probouzí po dlouhém spánku....

ZANIKLÉ TRATĚ: Tudy se vozilo uhlí. Po stopách vleček kladenského revíru

Seriál Další díl seriálu Zaniklé tratě bude trochu neobvyklý. Nebudeme se věnovat jenom jednomu úseku, ale hned pěti. Podíváme...

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...