Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Na co zírá mašinfíra: Po atomové lokálce kolem chladicích věží Temelína

Mašinfíra dnes zamíří na jihočeskou trať, která prožila velmi turbulentní časy. Nejprve po ní jezdily těžké nákladní vlaky na stavbu jaderné elektrárny Temelín, v roce 2013 se ale osobní doprava zastavila. Po šesti letech se tratě z Týna nad Vltavou do Číčenic ujala společnosti KPT Rail a rozjela alespoň prázdninové spoje.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv
Mapa tratě 193 z Číčenic do Týna nad Vltavou

Mapa tratě 193 z Číčenic do Týna nad Vltavou

Dráha mezi Číčenicemi a Týnem nad Vltavou měla být původně součástí jižní transverzálky, která měla vzniknout mezi Vodňany, Táborem a Kutnou Horou. Tato trať ale nakonec nevznikla, zůstalo jenom u úvah.

V roce 1894 se alespoň podařilo prosadit propojení Týna nad Vltavou se stanicí Vodňany-Číčenice na Dráze Františka Josefa. Císař vydal o rok později koncesi a v roce 1897 začala stavba. Na tehdejší poměry nebyla úplně levná, náklady byly vyčísleny na jeden milion zlatých, 75 procent hradil stát.

Vlaky se z Týna nad Vltavou do Číčenic poprvé podívaly 23. října 1898. První, 21kilometrová cesta jim trvala zhruba hodinu a půl, v Týně pak následovaly slavnostní projevy a bohoslužba.

V prvních letech pendlovaly po trati plus mínus tři páry smíšených vlaků denně. Dráhu vlastnila akciová společnost, provoz zajišťovaly státní dráhy. Teprve v roce 1925 byla trať definitivně zestátněna.

Ve třicátých letech vystřídaly parní vlaky v osobní dopravě motorové vozy. Podařilo se tak radikálně snížit jízdní dobu, motorák ji na konci třicátých let ujel za necelé tři čtvrtě hodiny.

V 80. letech 20. století prošla Týnka velkou rekonstrukcí. Kvůli výstavbě jaderné elektrárny Temelín musela být trať upravena a přeložena tak, aby po ní mohly projíždět těžké nákladní vlaky. Přechodnost tak získala řada 751 (Bardotky) a 781 (Sergeje).

Až do stanice Temelín se trať stala součástí celostátní dráhy, z Temelína do Týna nad Vltavou je dráha stále regionální. Do elektrárny vede vlečka, délka jejího kolejiště dosahuje čtrnáct a půl kilometru.

Na rok 2014 Jihočeský krajský úřad neobjednal na Týnce veřejnou osobní dopravu, 13. prosince 2013 projel po trati poslední vlak. Teprve po šesti letech, od června 2019, se na lokálku vrátily pravidelné spoje. Společnost KPT Rail vyjela se sezonními víkendovými vlaky.

Zajímavý je provoz motorových vozů slovenské řady 811, které jsou na našich kolejích poměrně vzácné.

Po lokálce z Týna nad Vltavou do Číčenic se můžete projet za pouhé 4 minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Od Vltavy Temelínu na dosah

Dvacet jedna kilometrů dlouhou cestu začínáme ve stanici Týn nad Vltavou. Historické město na soutoku s Lužnicí nabízí mnoho turistických lákadel. Můžete navštívit třeba Městské muzeum v tamním zámku, labyrint středověkých chodeb, otáčivé hlediště místního divadelního spolku nebo nedaleké Přírodovědné muzeum Semenec.

V sezoně můžete také využít vyhlídkové plavby po Vltavě a po Lužnici. A pokud máte rádi industriální výlety, rozhodně navštivte vltavské přehrady Kořensko (po proudu) nebo Hněvkovice (proti proudu).

Abychom se dostali z údolí Vltavy, musí náš motorák překonat stoupání až 20 promile. Hned za zastávkou Bohunice už můžeme pozorovat obří chladicí věže jaderné elektrárny.

Turistické cíle podél trati 193

Před stanicí Temelín se k naší trati připojuje vlečka, po které proudil materiál na stavbu elektrárny a poté také kontejnery s radioaktivním materiálem. Z nádraží Temelín můžete dojít k zámku Vysoký Hrádek, kde je informační centrum JETE.

Mezi zastávkami Lhota pod Horami a Chvalešovice motoráček KPT Rail projíždí typickou jihočeskou krajinou, proplétá se mezi rybníky. Ve Chvalešovicích stojí za vidění původní tvrz z 16. století, bohužel nepřístupná.

Ze stanice Záboří u Číčenic dojdete za půl hodiny do stejnojmenné obce. Tamní dobrovolní hasiči tam mají svoje minimuzeum a za vsí na vrchu Na Vrchu dokonce vybudovali takzvanou Hasičskou vyhlídku. Pokud je hezky, dohlédnete odtamtud až na Šumavu.

Z Újezdce u Číčenic můžete zase navštívit místo bitvy u Záblatí. Za třicetileté války tam bylo v roce 1619 poraženo stavovské vojsko.

A to se už blížíme do Číčenic, konce naší cesty. V této stanici můžete přestoupit na vlaky třeba do Protivína (Krokodýlí ZOO, Zoologické muzeum, pivovar) nebo do Vodňan (zbytky hradeb, Městské muzeum, Rybářské muzeum) a Prachatic a Volar. Ostatně virtuálně se projet po trati 197 z Číčenic do Nového Údolí můžete zde.

Vlaky KPT Rail jezdí v roce 2020 po Týnce až do 28. září. Letos tedy máte poslední šanci. Ale při nejhorším se na trať mezi Číčenicemi a Týnem nad Vltavou můžete vypravit napřesrok.

Autor:
  • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Pěšky až do nebe. Resort chystá visutou lávku, jednu z nejdelších na světě

Premium Před deseti lety byla Dolní Morava zapomenutou vískou na kraji světa uprostřed nedotčené přírody. Teď je z ní jedno z...

Na peruánské planině Nazca odkryli archeologové obří obrazec kočky

Archeologové objevili na slavné jihoperuánské planině Nazca nový obrazec. K takzvaným geoglyfům kolibříka, opice,...

Bezpečná exotika v této zvláštní době. Užijte si zimní dovolenou v Karibiku

V aktuální situaci, kdy restrikce proti čínskému koronaviru komplikují život na všech frontách, mají cestovatelé těžkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Tajemná místa v Česku: Zakleté skály na Ohři přitahují turisty jako magnet

V údolí řeky Ohře mezi Loktem a Karlovými Vary se ukrývá zkamenělé svatební procesí. Bizarní žulové skály jsou...

Stráží kopce, dobré lidi chrání, zlé trestají. Poznejte patrony českých hor

Sezona velkých dovolených je fuč, země se barví do podzimní palety. Nastává nejlepší období plánovat víkendové výlety a...

SLEPÁ MAPA: Tachov není Sokolov. Poznáte okresy Česka a jejich města?

Kromě území Prahy můžete na mapě České republiky najít celkem 76 okresů. Jejich podobu na rozdíl od krajů příliš mnoho...

Na co zírá mašinfíra: Trať z Rakovníka do Mostu se vyhýbá tajemné lokalitě

Seriál Dnešní Mašinfíra se vypraví na více než 70 kilometrů dlouhou cestu ze Středočeského do Ústeckého kraje. Regiosprinterem...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...