Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Na co zírá mašinfíra: Žehličkou z Plzně do Chebu v počasí pod psa

Seriál
Dnes vám ukážeme, že i v počasí pod psa musí strojvedoucí vyjet a hlavně bezpečně dojet. Se Žehličkou společnosti KDS – Kladenská dopravní a strojní dokončíme zkušební jízdu. Čeká nás cesta po většinou jednokolejné dráze kaňonem Mže a krásným krajem Chebské pánve.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv
Mapa tratě Plzeň – Cheb

Mapa tratě Plzeň – Cheb

Trať z Plzně do Chebu vznikla jako součást historické Dráhy císaře Františka Josefa mezi Chebem, Českými Budějovicemi a Vídní. Tento úsek byl postaven už v roce 1872. Stavba byla velmi náročná, za Stříbrem totiž dráha vede v nepřístupném údolí řeky Mže a trať museli projektanti vést skalními zářezy a několika tunely.

V roce 1884 byla dráha zestátněna a po roce 1918 se dostala pod správu Československých státních drah. Trať odjakživa patřila mezi hlavní železniční tepny, není tedy divu, že se v šedesátých letech 20. století dočkala elektrifikace.

Dráha je sice součástí III. rychlostního koridoru, většina ze 106 kilometrů je ovšem jednokolejná. Dvě koleje vedou pouze za Plzní a před Chebem.

Lokomotiva 210.072 společnosti KDS-Kladenská dopravní a strojní na první zkušební jízdě po rekonstrukci

Pokračujeme ve zkušební jízdě

Ze zkušební jízdy červené Žehličky nebo, chcete-li Jezevce, 210.072 společnosti KDS – Kladenská dopravní a strojní jsme zveřejnili její první část, ze Zdic do Plzně (zde). Dnes budeme pokračovat až do Chebu.

Cestu začínáme po pauze v Plzni, historickém městě s velkou železniční tradicí. Odtud jsme už se seriálem Na co zírá mašinfíra vyráželi už několikrát. Jednou s Hektorem do Protivína (zde), jindy zase s Mrkví do Mostu (zde). 

Stanice Plzeň-Jižní předměstí

Stanice Plzeň-Jižní předměstí

Na důkladnou prohlídku Plzně si vyhraďte den či dva, má co nabídnout. Historický střed města s katedrálou svatého Bartoloměje, Muzeum loutek, Národopisné muzeum, pivovar, Techmanii Science Center či ZOO. Pátrat můžete třeba také po zaniklé pionýrské dráze (sami jsme ji hledali zde).

Turistické cíle podél tratě 178

Vyrážíme z plzeňského hlavní nádraží, přejíždíme Radbuzu, podjíždíme trať do Klatov a míjíme zajímavou ostrovní stanici Plzeň-Jižní předměstí, která je celá postavena v hlubokém zářezu. Za ní podjíždíme trať do Stodu a Holýšova.

Ze stanice Plzeň-Křimice se vydejte k nedalekému baroknímu zámku. Ten sice přístupný není, navštívit ovšem můžete rozsáhlý zámecký park.

Zastávka Plešnice zase láká k výletu ke zřícenině hradu Buben (2,5 kilometru po modré značce) nebo k přehradě Hracholusky. Dojít můžete až do Újezdu nade Mží k tamnímu zámku a zámeckému statku, kde si můžete prohlédnou takzvanou Farmářovu stezku.

Ve stanici Pňovany doporučujeme přestoupit do výletního vláčku směr Bezdružice. Projedete se po monumentálním viaduktu přes Hracholuskou přehradu. Po mostě, kde se nedávno náročně vyměňovala ocelová mostní pole. 

A už je tu starobylé Stříbro. Název města napovídá, že se tady v minulosti těžily drahé kovy. Pokud vás zajímá montánní minulost, tak neváhejte navštívit Hornický skanzen se štolou Prokop. Můžete se podívat také do Městského muzea v areálu Minoritského kláštera, vystoupat můžete také na věž kostela Všech svatých.

Z nádraží ve Stříbře se můžete vydat také na druhou stranu, k bývalému benediktinskému klášteru Kladruby. Ten založil už před 900 lety kníže Vladislav I., kostel Nanebevzetí Panny Marie přestavěl slavný architekt Jan Blažej Santini. Využijte modrou turistickou značku, cesta měří necelých šest kilometrů. 

Se stanicí Svojšín už jsme se jednou setkali, a to v díle o cestě do Bělé nad Radbuzou (najdete ho zde). V obci můžete navštívit například barokní zámek.

Trať mezi Plzní a Chebem si můžete projet za 5 minut: 

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Kaňonem Mže

Za Svojšínem se dostáváme k nejromantičtějšímu, ale zároveň stavebně nejnáročnějšímu úseku tratě. Vlak se pohybuje vysoko nad řekou Mží, kterou několikrát přejíždí, projet musí také několika tunely. 

Před Planou u Mariánských Lázní se zprava připojuje trať od Tachova. Planá je dalším hornickým městem, kterým Dráha Františka Josefa prochází. Navštívit můžete Hornické muzeum se štolou Ondřej Šlik. Na Bohušově vrchu na kraji města zase najdete rozhlednu z roku 1909.

Turistické cíle podél tratě 178

Chodová Planá je známá především svým pivovarem. Prohlídky začínají denně ve 14 hodin. Podívat se můžete i na dva místní zámky, Nový, kde probíhá rekonstrukce a Starý, který je přestavěný na kulturní dům.

Dalším pozoruhodným turistickým cílem jsou Mariánské Lázně. Samozřejmě nesmíte vynechat světoznámé lázně s kolonádami a léčivými prameny. Zajděte si i do Památníku Fryderyka Chopina nebo do Městského muzea. Rodinám s dětmi doporučujeme jízdu unikátní pulzační gondolovou lanovkou Koliba – Krakonoš či návštěvu Parku Boheminium s desítkami českých pamětihodností v měřítku 1:25.

Pokud si chcete udělat výlet o něco delší, zajděte se podívat k přehradě nad lázněmi. Uvidíte nejstarší zděnou hráz na našem území. Můžete se na ni podívat také v jednom z dílů seriálu Tajemství přehrad. Mariánské Lázně budete mít pak jako na dlani z rozhledny s téměř pohádkovým jménem Hamelika.

Na chebském zhlaví se od hlavní tratě odpojuje dráha do Bečova nad Teplou a Karlových Varů. Mluví se o ní jako o jedné z nejkrásnějších tratí v Evropě (projeli jsme ji zde).

Výhled z lokomotivy 210.072 společnosti KDS – Kladenská dopravní a strojní na...

Výhled z lokomotivy 210.072 společnosti KDS-Kladenská dopravní a strojní na kolejiště stanice Cheb

Z nádraží v Lázních Kynžvart podnikněte vycházku k tamnímu zámku. Koncem 17. století ho nechal vystavět hrabě Philipp Emmerich Metternich a později ho užíval také známý státní kancléř Klemens Metternich. Zámek v době své největší slávy sloužil významným kulturním a diplomatickým setkáním. Na Zámeckém vrchu nad městem dosud stojí zřícenina hradu Kynžvart ze 13. století.

A to se už dostáváme do úrodné Chebské pánve. Za zastávkou Stebnice přejíždíme vodní nádrž Jesenice se zpola zatopeným silničním mostem, mineme zastávku Cheb-Všeboř a těsně před chebským nádražím také odbočku zrušené trati do německého Waldsassenu (Zaniklé tratě o ní najdete zde).

Na plzeňském zhlaví stanice Cheb se k nám připojuje ještě dráha z německého Schirndingu. Po 106 kilometrech naše zkušební jízda v Chebu končí. Lokomotiva 210.072 společnosti KDS – Kladenská dopravní a strojní ji absolvovala bez jediné závady.

Nádraží v Chebu na fotografii z roku 1912. Budova byla v roce 1945 zničena...

Nádraží v Chebu na fotografii z roku 1912. Budova byla v roce 1945 zničena spojeneckým náletem. GPS: 50.0738039N, 12.3801525E

Když už jsme v Chebu, co město prozkoumat? Turistovou povinností je zajít do centra podívat se na ikonický Špalíček, navštívit Chebský hrad nebo si prohlédnout tamní Retromuseum. Město budete mít jako na dlani z věže kostela svatého Mikuláše. 

To, že Dráha Císaře Františka Josefa slouží dodnes, je důkazem toho, že naši předkové odvedli při trasování a stavbě velmi dobrou práci. Trať přežila bez větších úhon i koridorizaci a dnes po ní jezdí nejrychlejší tuzemské vlaky. Doporučujeme si ji projet.

Autor:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

  • Nejčtenější

Vlídná válka. Ve sporu o ostrov si Dánsko a Kanada udělují alko-rýpnutí

O vlastnictví onoho ostrůvku se pře Kanada s Dánskem dlouhá desetiletí. Jeho bezvýznamnost dává sporu podobu klukovin a...

Při výstupu na Elbrus zemřelo pět horolezců, další vyvázli se zlomeninami

Při výstupu na Elbrus, nejvyšší horu Ruska, zemřelo pět horolezců, informují ruská média. Dalších 14 záchranáři dostali...

Itálie za deset eur. Letenky po Evropě jsou laciné jako nikdy předtím

Premium O tom, kam se pohnou ceny letenek po skončení koronavirové epidemie, se ještě před pár měsíci divoce spekulovalo. Co se...

Mrož, který obeplul půl Evropy a potopil několik lodí, se vrátil na sever

Mrož Wally, který při svých cestách podél západoevropského pobřeží urazil přes čtyři tisíce kilometrů, byl spatřen u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm set let stará zpívající lípa ze Svitavska je stromem roku

Anketa Strom roku má letošního vítěze. V konkurenci 77 stromů vyhrála více než 700 let stará zpívající lípa z obce...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Filmová místa: V Pyšné princezně si zahrály umělé skály i česká Fudžijama

„Co čekáš? Hoď mi míč a hned! Zavaž mi střevíček! Jsem krásná a jsem a ty mi musíš běhat pro míč a musíš mi zavázat...

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

KVÍZ: Znáte rekordy a kuriozity železnice v Česku?

Železniční síť v Česku patří k nejhustším na světě a o rekordy tu rozhodně není nouze. Víte například, kde hledat náš...

Filmová místa: Jak se pan Tau stal komunistickým soudruhem v Domažlicích

Ve filmu Od zítřka nečaruji se pan Tau na chvíli proměnil v soudruha Tau. Místem děje bylo náměstí v Domažlicích. Klam...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...