Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Na co zírá mašinfíra: Zasněženým Podkrkonoším míříme do Hradce Králové

Dnes se projedeme po tratích 030 a 031 zasněženým Podkrkonoším. Vydáme se ze Staré Paky přes Jaroměř do Hradce Králové. Na poslední chvíli jsme v tomto úseku zastihli v pravidelném rychlíkovém provozu legendární Rakve, tedy motorové vozy Českých drah řady 843.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Mapa trati 030 mezi Starou Pakou a Hradcem Králové

Úsek dlouhý 63 kilometrů je součástí původní trati Pardubice - Jaroměř - Liberec, kterou v letech 1857 až 1859 postavila společnost Jihoseveroněmecká spojovací dráha (SNDVB). Cílem bylo propojit obchodně zajímavé Podkrkonoší s jeho textilním průmyslem se zbytkem monarchie.

Trať se stavěla ve třech etapách. Nejprve, v roce 1857, vznikl úsek Pardubice - Hradec Králové - Josefov (dnešní Jaroměř). O rok později se vlaky rozjely mezi Josefovem a Turnovem a nakonec v roce 1859 z Turnova do Liberce.

Oba koncové úseky jsme už v našem seriálu projeli. Jako první jsme vyrazili na trať 030 mezi Starou Pakou a Libercem, o pár týdnů později také také na trať 031 z Pardubic do Hradce Králové.

Vozbu rychlíků mezi Libercem a Pardubicemi zajišťovaly dlouhou dobu České dráhy. Od poslední změny jízdního řádu v prosinci 2020 převzala provoz těchto vlaků společnost Arriva. My jsme ovšem projeli trať mezi Starou Pakou a Hradcem Králové ještě před touto změnou.

Stanice Stará Paka na dobové pohlednici

Hrady, safari i muzea

Celá trasa mezi Starou Pakou a Hradcem Králové je turisticky nadmíru atraktivní. Dá se říci, že u naprosté většiny zastávek na vás čeká minimálně jeden turistický cíl. 

Turistické cíle na Podzvičinsku

Začneme hned ve Staré Pace. Sama stanice je velmi zajímavá, a to tím, že se odtud rozbíhá hned pět tratí. Do Turnova, do Trutnova, do Lomnice nad Popelkou, do Jaroměře a do Ostroměře. Po necelých šesti kilometrech od stanice (po zelené a červené turistické značce) dojdete ke zřícenině hradu Kumburk s vyhlídkovou věží. Když budete mít štěstí, budete mít masiv Krkonoš jako na dlani.

Můžete se vydat také do Nové Paky. Ta je ještě blíž, jen tři kilometry. Ve městě můžete navštívit Městské muzeum s historickou expozicí nebo expozicí Klenotnice, kde jsou vystaveny minerály, horniny a zkameněliny. Ve městě je také Muzeum motocyklů a automobilů.

Za stanicí Stará Paka přejedeme historický kamenný viadukt a vyrážíme na Podzvičinsko, jak se tamní kraj nazývá. Ze zastávky Levínská Olešnice můžete navštívit pozůstatky hned několika starých hradišť - Levín, Žďár nebo Pravín.

Přímo nad stanicí Horka u Staré Paky se tyčí 55 metrů vysoká rozhledna Kozinec. Cesta po zelené značce měří tři kilometry, vzdušnou čarou přes pole je to jen kilometr.

Pokud vystoupíte v Borovnici, čeká na vás cesta ke hradu Pecka, což je po žluté značce jen čtyři a půl kilometru. Co ale rozhodně nesmíte vynechat, je replika větrného mlýna, který se od loňska nad Borovnicí tyčí. Půjdete kolem.

Trať ze Staré Paky do Hradce Králové můžete projet za 3 a půl minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Trasy kolem stanice Mostek jsou spíše pro zdatnější turisty. Po červené značce se můžete vydat na jih, kde po šesti kilometrech dosáhnete vrcholu Zvičiny s historickou Raisovou chatou s unikátní otočnou rozhlednou. Pokud si budete chtít udělat delší výlet, vydejte se k nedalekému Labi a projděte se po jeho břehu až k čarokrásné přehradě Les Království (13 km).

Z Bílé Třemešné je to k přehradní hrázi o dost blíže, jen čtyři kilometry. O unikátním vodní díle byl i jeden díl seriál Tajemství přehrad. Můžete vyrazit také k místu zvaném Skrýše, což jsou pseudokrasové jeskyně, kde se podle pověsti ukrýval Jan Amos Komenský před svým odchodem do exilu. Od nádraží to jsou čtyři kilometry po značených cestách nebo dva a půl kilometru lesem. Pobytu učitele národů v kraji pod Zvičinou se věnuje i Památník J. A. Komenského.

Stanice Dvůr Králové nad Labem je situována poměrně stranou od města, přesto stojí za to zde vystoupit. Právě sem přivážel známý zoolog Josef Vágner africká zvířata pro tamní ZOO a safari. Zatímco žirafy ze snímku z roku 1970 se vezly do zoologické zahrady traktorem, vy musíte po svých. Ale nezoufejte, jsou to jen čtyři kilometry.

Stanice Dvůr Králové nad Labem sloužila dopravě odchycených afrických zvířat pro tamní ZOO.

Kromě Safari Parku si ve Dvoře Králové nad Labem rozhodně prohlédněte i tamní městské muzeum. Najdete v něm jednak expozici historie výroby vánočních ozdob, tak i historie textilního průmyslu, kvůli kterému železnice vznikla.

Za barokními skvosty východních Čech

Kam ze zastávky Žireč? Stoprocentně ke známému Betlému, který v lesích hrbatě Šporka vytvořil známý sochař Matyáš Bernard Braun. Ze zastávky k tomuto baroknímu skvostu dojdete za 20 minut, však je to taky necelý kilometr.

Turistické cíle podél Labe

Vlak Českých drah pokračuje přes zastávku Kuks. Ta stojí v podstatě hned za zdí historického hospitálu. Celý areál byl nedávno nákladně rekonstruován, a je tedy proč jej navštívit. Kuks je považován za jeden z nejkrásnějších barokních areálů u nás. Prohlédnete si také farmaceutické muzeum, lapidárium s Braunovými sochami ctností a neřestí a také hrobku rodu Šporků.

Ze stanice Jaroměř se můžete vydat za dalším barokním cílem. Konkrétně k unikátní pevnosti Josefov, která vznikla v 80. až 90. letech 18. století. Byť byla postavena jako obrana proti Prusku, nikdy nebyla obléhána. Pruští vojáci ji v roce 1866 jednoduše obešli a s rakouskou armádou se střetli až u Hradce Králové. 

Josefov se dochoval téměř v původní podobě. Turisticky nejzajímavější jsou podzemní prostory, ale samozřejmě i vlastní opevnění. Ve městě je také několik muzejních expozic - Bastion I, Bastion IX, Bastion X, Ravelin XIV nebo Muzeum v Zásobovacím úřadě.

V Jaroměři samozřejmě nesmíme vynechat městské muzeum, ale především Železniční muzeum Výtopna Jaroměř. Poznáte ho snadno, leží v těsné blízkosti nádraží, uvidíte ho přímo z nástupiště. Kromě parních a motorových lokomotiv ve výtopně najdete třeba i jedinečnou elektrickou akumulátorovou lokomotivu z roku 1916.

Ve výtopně Jaroměř se ukrývá stejnojmenné železniční muzeum s bohatými sbírkami

Cesta rychlíku z Jaroměře podél Labe do krajského města je poměrně rychlá. Trať byla v roce 1993 elektrifikována a rekonstruována, a tak může motorový vůz řady 843 ukázat, co umí. Na trase stojí za zmínku hlavně několik let nepoužívaná železniční trať ze Smiřic do Hněvčevsi. 

Hradci Králové se přezdívá salon republiky, a to především kvůli moderní architektuře. Pokud vystoupíte z vlaku v tomto městě, nechte si na jeho prohlídku minimálně jeden den. Doporučujeme Železniční muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky, Muzeum východních Čech, či Muzeum hudební značky Petrof.

Kromě kolejí do Jaroměře, vychází z Hradce Králové také několik dalších železničních tratí. Jednak hlavní tahy na Pardubice, Nymburk a do Letohradu, jednak lokálka do Ostroměře. Poslední jmenovanou jsme už  projeli (zde).

Cestu turisticky velmi atraktivním Podkrkonoším jsme rychlíkem Českých drah zvládli za necelou hodinu. Dnešní díl se tak stal definitivní tečkou za mapováním historické trati mezi Pardubicemi a Libercem.

Autor:
  • Nejčtenější

Dvě uhelná jezera, dva jiné světy. Milada pokulhává za vzkvétajícím Mostem

Zcela rozdílná letní sezona čeká návštěvníky na dvou vodních plochách, které vznikly zatopením hnědouhelných lomů....

Dcery už na svět nenahlíží podle mediálních měřítek, říká Fotr na tripu

Mají za sebou na 75 tisíc kilometrů. Objevili kurdské Turecko, projeli rizikový Irák, stihli předválečnou Ukrajinu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pojďte pěšky do hor. Tři unikátní treky, kde poznáte pocit osamělého tuláka

Premium Jistě, tak jako v zimě s lyžemi i v létě se můžete po mnohých horských vyhlídkách vozit lanovkami, ale byla by to věčná...

S jachtou pobřežím Chorvatska. Vyplout může i nováček, co k tomu potřebuje?

Premium Na moře při pobřeží Chorvatska vyplouvá teď zkraje sezony až polovina všech jachet s českou a slovenskou vlajkou. Co je...

Povinná výbava na kolo. Zkontrolujte si, jestli máte před dovolenou všechno

Jaro je v plném proudu a své kolo vytáhli ze sklepů a garáží snad všichni. Málokdo si ovšem vzpomenete na to, jakou...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Kdo postaví nejdelší lanový most? Rekord teď patří Dolní Moravě

Premium Rekord teď patři Česku! Nejdelší lanový most světa, který čeká v pátek 13. května slavnostní otevření pro veřejnost,...

Očima šotouše: nejhezčím snímkem motorového vozu se stal oblíbený Hurvínek

Ústředním tématem fotografické výzvy pro naše čtenáře byly v dubnu motorové vozy. V redakci jsme vybrali nejlepší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední mohykáni Železných hor. Vydejte se do srdce divokého pralesa

Nespoutané pralesy nejsou výhradně doménou našich hraničních pohoří. Jeden se ukrývá i v Železných horách. Na rozdíl od...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky. Tady je jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...