Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Na co zírá mašinfíra: Trať z roku 1895 vás doveze až do Hanáckých Atén

Seriál
Mašinfíra iDNES.tv se v tomto díle po dlouhé době vydá na Moravu. Motorovým vozem M286.1032, zvaným Krokodýl, projede trať, po které od roku 1981 až do letoška nejezdily pravidelné osobní vlaky. Se spolkem Kroměřížská dráha zamíří na dráhu 334 z Tovačova do Kojetína a do Hanáckých Atén, tedy do Kroměříže.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Jako valná část železničních tratí v Čechách a na Moravě, má i dráha z Kojetína do Tovačova souvislost s cukrovarnictvím.

Mapa trati z Tovačova do Kojetína a Kroměříže

Ostravský uhlobaron, rytíř David Guttmann, nechal v roce 1890 v Anníně u Tovačova postavit cukrovar, kam bylo třeba dovážet suroviny a naopak do světa vyvážet hotové výrobky.

A protože byl jedním z hlavních akcionářů společnosti Severní dráha císaře Ferdinanda, není divu, že právě tato společnost záhy postavila železnici až do Tovačova. První pravidelný vlak po dráze vyjel 1. října 1895. Během dalšího roku bylo po trati přepraveno přes tři tisíce vagonů nákladu.

Po zániku cukrovaru v roce 1954, výstavbě areálu na výrobu betonových prefabrikátů a se zahájením těžby štěrku v Tovačovských jezerech význam nákladní dopravy ještě zesílil. Na přelomu 70. a 80. let jezdily po trati denně až třicetivozové vlaky se štěrkem, třikrát denně navážely manipulační vlaky vápno a cement do betonárek a zpět odvážely betonové dílce.

V roce 1981 byla na trati zastavena osobní doprava, paradoxně proto, že osobní vlaky zdržovaly ty nákladní. Spolek Kroměřížská dráha však naštěstí letos o prázdninových sobotách pravidelné vlaky s cestujícími na trať vrátil. 

Na co zírá mašinfíra z Tovačova do Kroměříže

Z Tovačova kolem lobodického žudru

Dvacet kilometrů dlouhou cestu mezi úrodnými poli Hané začneme v Tovačově. Ve městě si můžete prohlédnout tamní zámek s nápadnou, 96 metrů vysokou Spanilou věží. Celý střed města je památkovou rezervací, včetně židovského hřbitova. Nedaleko nádraží, necelý kilometr a půl, u Annínského jezera je možné koupání. Pozor, jinde než na vyhrazené ploše je koupání u tovačovských jezer zakázané. Nedaleko jezer navštivte soutok Bečvy s Moravou.

Turistické cíle podél tovačovky

Sotva Krokodýl M286.1032 vyrazí z tovačovské stanice, přejede říčku Blata, mine vlečku do průmyslového areálu. Právě tam stával původní tovačovský cukrovar.  Vedle něj je také zastávka Oplocany.

Další vlečku, tentokrát tří a půl kilometrovou, potkáme těsně před Lobodicemi. Díky ní vlastně tovačovka stále existuje. Vede do areálu, kde se ve velkém těží štěrk už od roku 1949. V Lobodicích stojí místní žudr, tedy typická hanácká stavba s venkovními klenbami, které pocházejí ze 17.století.   

Ze zastávky Uhřičice se můžete vypravit za technickým unikátem. Je jím křižovatka řek, Sifon. Betonová stavba řeší křížení dvou vodních toků, Mlýnského náhonu a řeky Valová. Aby se voda z Valové nerozlévala do okolních polí, odvedli projektanti vody náhonu do důmyslného tunelu, který Valovou podtéká.

Tovačovka sice končí ve stanici Kojetín, ne ovšem naše cesta, vlak Hanáckého léta na kolejích pokračuje až do Kroměříže. V Kojetíně si můžete prohlédnout Městské muzeum nebo památky související se zaniklou židovskou komunitou, včetně zachovaného židovského hřbitova.

Trasu mezi Tovačovem a Kroměříží si můžete projet za pouhé 2 a půl minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Vstříc Hanáckým Aténám

Kojetín opouštíme spolu s hlavní tratí 300, která vede z Brna do Přerova. Na přerovském zhlaví se však odpojujeme i od ní. Pouhé čtyři kilometry od zastávky Bezměrov stojí zámek Chropyně, který je svázán s pověstí o Ječmínkovi.

Kam v Kroměříži

Jen co překonáme ocelové mosty přes řeku Hanou a Moravu, zastavujeme ve stanici Kroměříž. Na návštěvu Hanáckých Atén jeden den nestačí.

Hned vedle výpravní budovy můžeme v bývalém depu navštívit Muzeum Kroměřížské dráhy. A to je jenom začátek. Za prohlédnutí rozhodně stojí Arcibiskupský zámek s rozsáhlou Podzámeckou a nedalekou Květnou zahradou. Tento soubor je od roku 1998 zapsán na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Kroměříž však nabízí také Arcidiecézní muzeum nebo expozici svého slavného rodáka, zpěváka Karla Kryla.

Díky spolku Kroměřížská dráha není už tovačovka tak opuštěnou tratí jako v minulosti. Pokud nestihnete letošní poslední pravidelné vlaky v sobotu 31. srpna, vězte, že se příští rok na trať 334 s velkou pravděpodobností vrátí.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Elektřina mění pravidla cyklistiky, do kopce se odpočívá. Ale je to drahé

Je to proti přírodě, ale do kopce se na elektrokole odpočívá. Tedy, když máte nabito. To pak frčí skoro samo. A jedete...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Trh je přesycený, hledejte výhodný nákup

Redakce iDNES.cz spolu s časopisem Velo a prodejcem ekolo.cz už posedmé testovala nejnovější modely elektrokol,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Nádherné pláže, hory, památky. Kam na dovolenou v Evropě ještě před sezonou

Méně lidí, trochu nižší ceny a ve Středomoří ještě snesitelné teploty. Dovolená před začátkem sezony má zkrátka své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejvyšší, nejtišší, podmořský. Vodopád Le Morne Brabant čaruje iluzí

Tropický Mauricius se o tajemství dělí neochotně. Abyste v plné kráse uviděli jeho čtyřkilometrový vodopád, budete...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Agresivita neukázněných návštěvníků Krkonoš roste, strážci slouží s policií

Společné hlídky policie se strážci Krkonošského národního parku řešily v uplynulé zimní sezoně zhruba sto dvacet...

Český výletník: Na kolena, na kolena. Plazil jsem se po schodech v klášteře

V Králíkách není králíků nějak víc než jinde. Název pochází z německého osobního jména Greulich. Je tam však asi...

Očima šotouše: Nejhezčí fotografií lokálek je křížení tratí na Rakovnicku

Dubnové kolo naší soutěže Očima šotouše se tentokrát věnovalo tzv. lokálkám. Během měsíce jste nám poslali několik...

České dráhy zjednodušily cenové tarify pro přepravu jízdních kol

České dráhy letos zjednodušily cenové tarify pro přepravu jízdních kol na dvě pásma. Vypravují také několik speciálních...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...