Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Na co zírá mašinfíra: Trať z roku 1895 vás doveze až do Hanáckých Atén

Seriál
Mašinfíra iDNES.tv se v tomto díle po dlouhé době vydá na Moravu. Motorovým vozem M286.1032, zvaným Krokodýl, projede trať, po které od roku 1981 až do letoška nejezdily pravidelné osobní vlaky. Se spolkem Kroměřížská dráha zamíří na dráhu 334 z Tovačova do Kojetína a do Hanáckých Atén, tedy do Kroměříže.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Jako valná část železničních tratí v Čechách a na Moravě, má i dráha z Kojetína do Tovačova souvislost s cukrovarnictvím.

Mapa trati z Tovačova do Kojetína a Kroměříže

Mapa trati z Tovačova do Kojetína a Kroměříže

Ostravský uhlobaron, rytíř David Guttmann, nechal v roce 1890 v Anníně u Tovačova postavit cukrovar, kam bylo třeba dovážet suroviny a naopak do světa vyvážet hotové výrobky.

A protože byl jedním z hlavních akcionářů společnosti Severní dráha císaře Ferdinanda, není divu, že právě tato společnost záhy postavila železnici až do Tovačova. První pravidelný vlak po dráze vyjel 1. října 1895. Během dalšího roku bylo po trati přepraveno přes tři tisíce vagonů nákladu.

Po zániku cukrovaru v roce 1954, výstavbě areálu na výrobu betonových prefabrikátů a se zahájením těžby štěrku v Tovačovských jezerech význam nákladní dopravy ještě zesílil. Na přelomu 70. a 80. let jezdily po trati denně až třicetivozové vlaky se štěrkem, třikrát denně navážely manipulační vlaky vápno a cement do betonárek a zpět odvážely betonové dílce.

V roce 1981 byla na trati zastavena osobní doprava, paradoxně proto, že osobní vlaky zdržovaly ty nákladní. Spolek Kroměřížská dráha však naštěstí letos o prázdninových sobotách pravidelné vlaky s cestujícími na trať vrátil. 

Na co zírá mašinfíra z Tovačova do Kroměříže

Z Tovačova kolem lobodického žudru

Dvacet kilometrů dlouhou cestu mezi úrodnými poli Hané začneme v Tovačově. Ve městě si můžete prohlédnout tamní zámek s nápadnou, 96 metrů vysokou Spanilou věží. Celý střed města je památkovou rezervací, včetně židovského hřbitova. Nedaleko nádraží, necelý kilometr a půl, u Annínského jezera je možné koupání. Pozor, jinde než na vyhrazené ploše je koupání u tovačovských jezer zakázané. Nedaleko jezer navštivte soutok Bečvy s Moravou.

Turistické cíle podél tovačovky

Sotva Krokodýl M286.1032 vyrazí z tovačovské stanice, přejede říčku Blata, mine vlečku do průmyslového areálu. Právě tam stával původní tovačovský cukrovar.  Vedle něj je také zastávka Oplocany.

Další vlečku, tentokrát tří a půl kilometrovou, potkáme těsně před Lobodicemi. Díky ní vlastně tovačovka stále existuje. Vede do areálu, kde se ve velkém těží štěrk už od roku 1949. V Lobodicích stojí místní žudr, tedy typická hanácká stavba s venkovními klenbami, které pocházejí ze 17.století.   

Ze zastávky Uhřičice se můžete vypravit za technickým unikátem. Je jím křižovatka řek, Sifon. Betonová stavba řeší křížení dvou vodních toků, Mlýnského náhonu a řeky Valová. Aby se voda z Valové nerozlévala do okolních polí, odvedli projektanti vody náhonu do důmyslného tunelu, který Valovou podtéká.

Tovačovka sice končí ve stanici Kojetín, ne ovšem naše cesta, vlak Hanáckého léta na kolejích pokračuje až do Kroměříže. V Kojetíně si můžete prohlédnout Městské muzeum nebo památky související se zaniklou židovskou komunitou, včetně zachovaného židovského hřbitova.

Trasu mezi Tovačovem a Kroměříží si můžete projet za pouhé 2 a půl minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Vstříc Hanáckým Aténám

Kojetín opouštíme spolu s hlavní tratí 300, která vede z Brna do Přerova. Na přerovském zhlaví se však odpojujeme i od ní. Pouhé čtyři kilometry od zastávky Bezměrov stojí zámek Chropyně, který je svázán s pověstí o Ječmínkovi.

Kam v Kroměříži

Jen co překonáme ocelové mosty přes řeku Hanou a Moravu, zastavujeme ve stanici Kroměříž. Na návštěvu Hanáckých Atén jeden den nestačí.

Hned vedle výpravní budovy můžeme v bývalém depu navštívit Muzeum Kroměřížské dráhy. A to je jenom začátek. Za prohlédnutí rozhodně stojí Arcibiskupský zámek s rozsáhlou Podzámeckou a nedalekou Květnou zahradou. Tento soubor je od roku 1998 zapsán na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Kroměříž však nabízí také Arcidiecézní muzeum nebo expozici svého slavného rodáka, zpěváka Karla Kryla.

Díky spolku Kroměřížská dráha není už tovačovka tak opuštěnou tratí jako v minulosti. Pokud nestihnete letošní poslední pravidelné vlaky v sobotu 31. srpna, vězte, že se příští rok na trať 334 s velkou pravděpodobností vrátí.

Autor:
  • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

SLEPÁ MAPA: Tachov není Sokolov. Poznáte okresy Česka a jejich města?

Kromě území Prahy můžete na mapě České republiky najít celkem 76 okresů. Jejich podobu na rozdíl od krajů příliš mnoho...

Pěšky až do nebe. Resort chystá visutou lávku, jednu z nejdelších na světě

Premium Před deseti lety byla Dolní Morava zapomenutou vískou na kraji světa uprostřed nedotčené přírody. Teď je z ní jedno z...

Na peruánské planině Nazca odkryli archeologové obří obrazec kočky

Archeologové objevili na slavné jihoperuánské planině Nazca nový obrazec. K takzvaným geoglyfům kolibříka, opice,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm nádherných slovenských hradů za tři dny. Zkuste si turistický maraton

Když se doma začne mluvit o tom, že pojedeme na Slovensko, je jasné, že to bude do kopce. Letos však necháváme trasy...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Tajemná místa v Česku: děsivá křižovatka na jihu Čech přitahuje smrt

Neštěstí se zde odehrávají už několik staletí. Ve středověku a novověku se tu pravidelně přepadávalo, poslední...

Na co zírá mašinfíra: Trať z Rakovníka do Mostu se vyhýbá tajemné lokalitě

Seriál Dnešní Mašinfíra se vypraví na více než 70 kilometrů dlouhou cestu ze Středočeského do Ústeckého kraje. Regiosprinterem...

Perfektní výlety s dětmi. Za legem můžete cestovat do pěti českých měst

Každé dítě ví, že z těchto kostek se dá složit skoro všechno. Už přes šest desetiletí si hrají děti na celém světě se...

Autovýlet, kterým neoslníte. Bezstarostná jízda Polabím přesto potěší

Klíčové atrakce Polabí vychrlí internet během pár sekund. Hledání těch ostatních dá trochu práce. Na druhou stranu...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...