Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Na co zírá mašinfíra: Z Plzně kolem chmelnic a lomů rychlíkem do Mostu

Seriál
Dnes se projedeme prvním soukromým rychlíkem u nás. Na 150 kilometrů dlouhé cestě uvidíme snad všechny rozmanitosti české krajiny: údolí na Plzeňsku, chmelnice na Žatecku nebo hnědouhelné velkolomy na Mostecku. Motorovou jednotkou řady 628 společnosti GW Train Regio vyrazíme z Plzně až do Mostu.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv
Mapa trasy rychlíku GWTR Plzeň - Most

Mapa trasy rychlíku GWTR Plzeň - Most

V dnešním díle seriálu Na co zírá mašinfíra projedeme hned tři samostatné tratě. Nejdřív dráhu 160 Plzeň - Žatec, potom trať 124 ze Žatce do Chomutova a nakonec část podkrušnohorské magistrály číslo 130 z Chomutova do Mostu.

Navíc podél celé trasy budeme průběžně míjet zaniklé tratě nebo aspoň přeložky.

První úsek mezi Plzní a Žatcem vznikl už v roce 1873 jako Plzeňsko-březenská dráha. Hlavním účelem tratě bylo propojení severočeské hnědouhelné pánve s Bavorskem. Trať vede za Plzní hlubokými lesy a proplétá se údolím říčky Střely.

Tamní složitý terén si vyžádal stavbu hned několika viaduktů a tunelů a samotná trať se od začátku potýkala s několika problémy. Nejdřív v roce 1872 narušily u Potvorova stavbu silné deště a sesuvy půdy a trať musela být přeložena a prodloužena. O sedm let později, v roce 1879, byl zrušen nerentabilní úsek mezi Žabokliky a Březnem u Chomutova a vlaky začaly jezdit přes Žatec. Tento úsek se tak stal vůbec první zaniklou tratí v českých zemích

V Žatci musí rychlík GWTR změnit směr jízdy, provede takzvanou úvrať. Až do Chomutova pak projíždí po původní Buštěhradské dráze. Tento úsek byl dán do provozu v roce 1871, čímž toto severočeské město poprvé získalo přímé spojení s Prahou. Vlaky v této oblasti dopravovaly kromě uhlí také žatecký chmel a cukr.

Trať 130 mezi Chomutovem a Mostem slouží od roku 1870. Ústecko-teplická dráha byla jednou z nejvýdělečnějších železničních firem v celém Rakousku-Uhersku, dnešní úsek ale nemá s původním trasováním pranic společného. Kvůli těžbě hnědého uhlí byla trať několikrát překládána.

Severním Plzeňskem k Žatci

Turistické cíle mezi Plzní a Žatcem

Po odjezdu z plzeňského hlavního nádraží vlak GW Train Regio míjí tratě na Protivín i na Prahu a projíždí po hraně seřaďovacího nádraží. Přejede Berounku a podél Boleveckého rybníka míří stále k severu.

Od Horní Břízy se motorová jednotka řady 845 proplétá hustými lesy. Za Kaznějovem přejede ocelový viadukt přes Rybnický potok. Po levé straně si všimněte zavěšeného jízdního kola ve špičkách vzrostlých stromů. V následující stanici, v Plasech, stojí za to vystoupit a prohlédnout si město. Nesmíte vynechat cisterciácký klášter ani Centrum stavitelského dědictví. Za Plasy následuje hluboké údolí říčky Střely s několika ocelovými mosty a tunely.

Za stanicí Mladotice začínala trať do Kralovic, od roku 1997 postihnutá dlouhodobou výlukou. V lesích za stanicí Žihle můžete objevit zajímavé skalní útvary a kamenná pole.

Pokud vystoupíte v Kryrech, rozhodně se vydejte na tamní Schillerovu rozhlednu s dalekými výhledy do kraje. Další rozhlednu můžete navštívit z Podbořan, najdete ji v areálu slovanského hradiště Rubín. Za nádražím Žabokliky odbočovala další zaniklá trať do Března u Chomutova. Po přejezdu dalšího viaduktu, tentokrát přes řeku Ohři se ocitáme v Žatci, městě, které turista nemůže vynechat.

Cestu soukromým rychlíkem z Plzně do Mostu můžete projet za čtyři minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Vstříc Krušným horám

V Žatci musí strojvedoucí přejít na opačnou stranu vlaku, protože dál jeho cesta pokračuje úvratí. Za Březnem u Chomutova nejdříve mineme odbočku zaniklé tratě do Prunéřova a pár set metrů dál začátek původní tratě do Chomutova, která byla v roce 2007 zrušena kvůli rozšíření lomu Nástup - Tušimice. Na nové přeložce byl vybudován také Březenský tunel, který byl až do roku 2019 nejdelším železničním tunelem v Česku.

Těsně před Chomutovem se trať 124 přimyká k dráze z Chebu a těsně míjí železniční depozitář Národního technického muzea.

Na co zírá mašinfíra mezi Plzní a Mostem

Po Ervěnickém koridoru do Mostu

Také po Chomutově by se měl turista porozhlédnout. Kromě historického centra by neměl vynechat ani Muzeum československého opevnění Na Kočičáku.

Turistické cíle mezi Chomutovem a Mostem

Po odjezdu z chomutovského nádraží vlevo odbočuje trať do Vejprt, kterou jsme už v seriálu Na co zírá mašinfíra představili. Za zastávkou Chomutov město náš rychlík podjíždí bývalou trať do Jirkova a míjí a Podkrušnohorský zoopark a na druhé straně Kamencové jezero.

Před stanicí Jirkov-zastávka odbočovala původní trať na Most a zhruba v těchto místech začíná také Ervěnický koridor. Je to mohutný násep, který prochází skrz poddolovanou krajinu a po estakádě překonává i vodní dílo Újezd. Za stanicí Kyjice současná trať křižuje dnes už zaniklou dráhu z Litvínova do Jirkova (psali jsme o ní zde) a před stanicí Třebušice současné důlní vlečky.

A to už se blížíme ke konci naší cesty, po levé straně se odpojí trať na Moldavu, po pravé ruce máme hrad Hněvín, mineme přesunutý Děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie a po více než dvou a půl hodinách zastavujeme v cílové stanici, v Mostě.

Autor:

Velikonoce 2021

Nejvýznamnější křesťanský svátek bude v roce 2021 v dubnu, Velký pátek připadne na 2. dubna a Velikonoční pondělí na 5. dubna. O týden dříve, v neděli 28. března začne platit letní čas.

  • Nejčtenější

Hurá jedeme na hory! Nápor neohleduplných turistů ničí českou přírodu

Premium Odpadky dávají do igelitových sáčků, které rafinovaně ukrývají v přírodě. Ve sněhu chodí v teniskách. Často bloudí....

Zemřel poslední krkonošský nosič Helmut Hofer, ikona Velké Úpy

Ve věku 88 let zemřel potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy. Byl posledním žijícím...

České Švýcarsko kvůli souším zavírá další cesty, omezení potrvají roky

Turistická sezona v Národním parku České Švýcarsko začala a znovu se rozjíždějí i lodičky v hřenských soutěskách....

To nejlepší z hor Česka: Nádhernou Šumavu poznáte díky těmto místům

Podle mnohých nejhezčí české pohoří, určitě však jedno z nejrozlehlejších: Šumava se táhne v délce asi 130 kilometrů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Odlehlé, známé i pusté. Znáte nejzajímavější ostrovy světa?

S lodí, jež dováží čaj a kávu, pojedu jednou na dalekou Jávu, rozjímal kdysi Konstantin Biebl nad cestováním po...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Západy slunce, kostely i popelnice. Výhledy našich čtenářů

Nemusí být zajímavé, nemusí ohromovat svojí nádherou, ovšem výhledy z oken jsou součástí každodenního života a často...

ZANIKLÉ TRATĚ: Tudy se vozilo uhlí. Po stopách vleček kladenského revíru

Seriál Další díl seriálu Zaniklé tratě bude trochu neobvyklý. Nebudeme se věnovat jenom jednomu úseku, ale hned pěti. Podíváme...

To nejlepší z hor Česka: Naplánujte si výlet do Bílých Karpat

V úvodním díle seriálu o nejkrásnějších místech v horách České republiky zamíříme do Bílých Karpat, které patří vedle...

Na co zírá mašinfíra: projeďte si nádhernou trať v údolí nespoutané Opavy

Seriál S dnešním Mašinfírou se vrátíme do Jeseníků. Projedeme se po dráze, která začíná přímo pod úbočím Pradědu. Po povodních...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...