Na co zírá mašinfíra: Krušnohořím po horské dráze z Moldavy do Mostu

Seriál aktualizováno 
Se seriálem Na co zírá mašinfíra se po čase vrátíme do Krušných hor. Vydáme se po kolejích národní kulturní památky tratě 135 z Moldavy do Mostu. Že jde o ryzí horskou dráhu, svědčí fakt, že na 40 kilometrech vlak Českých drah klesne o rovných 555 metrů. Takzvaný Teplický Semmering měl několikrát namále.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Historie severočeské tratě z Mostu přes Dubí na hřeben Krušných hor do stanice Moldava se začala psát ve druhé půlce 19. století.

Mapa tratě 135 Most - Moldava v Krušných horách

Mapa tratě 135 Most - Moldava v Krušných horách

Hnědé uhlí z mostecké pánve bylo zapotřebí dovážet jak do Prahy, tak do Saska. Stavba v režii Pražsko-duchcovské dráhy začala v roce 1871, teprve v roce 1884 byl zprovozněn úsek Dubí - Moldava a o rok později bylo dokončeno napojení na síť saských železnic.

Trať kromě těžkých uhelných vlaků využívali také turisté, dokladem zájmu jsou i přímé vlaky Praha - Moldava. Na konci druhé světové války byla trať poškozena, byl zničen viadukt u Mikulova a dráha na saském území obsazena Rudou armádou.

Doprava byla obnovena až v říjnu 1946, vlaky do Německa však nevyjely nikdy, Sověti totiž odmontovali koleje a odvezli je na východ, jako součást reparací. Na přelomu 50. a 60. let byla trať do Moldavy využita k přepravě materiálu pro stavbu přehrady Fláje.

Fotogalerie

Další podstatné přerušení provozu nastalo v srpnu 1996, kdy byl kvůli špatném stavu kolejí přerušen provoz ze dne na den. Oprava nakonec netrvala příliš dlouho, vlaky se opět rozjely už v listopadu téhož roku.

Výrazně delší byla výluka, která začala v březnu 2017. Tehdy se před mikulovským viaduktem utrhl svah včetně kolejí. Totální rekonstrukce trati trvala rok a půl, provoz byl obnoven teprve v listopadu 2018. Osobní vlaky na trati 135 provozují České dráhy.

Sešup z hřebenů do údolí

Naší cestu jsme absolvovali motorovým vozem řady 810, nejobvyklejším strojem ČD na této trati. Začínáme u velkolepé nádražní budovy v Moldavě. Velikost nádraží odpovídá někdejšímu významu této horské hraniční stanice. Před nástupem do vlaku se určitě podívejte k hraničnímu mostu, pod kterým končí koleje na české straně.

Zajímavé jsou také pozůstatky osm kilometrů dlouhé nákladní lanové dráhy, která vozila materiál na stavbu vodního díla Fláje. V zimě je Moldava naprosto ideálním výchozím místem pro běžkařské tůry, v okolí je celá řad udržovaných stop.

Turistické cíle podél úseku Moldava - Dubí

Další běžecké stopy jsou lyžařům k dispozici v areálu jen kousek od zastávky Mikulov-Nové město. Vlak za touto zastávkou po ocelovém mostku překoná Divokou Bystřici a téměř okamžitě se zanoří do 210 metrů dlouhého Novoměstského tunelu

Pár desítek metrů za ním vjedeme na jednu z nejpozoruhodnějších staveb na trati, Mikulovský viadukt. Za skalním zářezem překonáváme kritické místo, kde se v roce 2017 sesunul svah. Je vidět, že rekonstrukce trati byla velmi náročná.

Následuje další tunel, tentokrát Mikulovský. Měří 334 metrů a byl postaven ve tvaru písmena S tak, aby se vyhnul středověkým štolám. Kvůli stavu ostění je v tunelu zavedena trvalá jízda 10 km/h. Hned za tunelem je zastávka Mikulov v Krušných horách. Vyplatí se tam vystoupit v létě i v zimě. Jednak je pár kroků od ní prohlídková štola Lehnschafter, jednak na protější straně údolí si můžete vyzkoušet i sjezdovky ve známém areálu Bouřňák.

Za Mikulovem už postupně mizí krásné výhledy a trať míří do hlubokých bukových lesů, aby skončila zarážkou na nádraží v Dubí. Ve městě může turista navštívit třeba Tereziny lázně nebo Dům porcelánu s modrou krví, expozici o výrobě porcelánu v Podkrušnohoří, především známého cibuláku. Sama nádražní budova se postupně mění na malé muzeum. 

Úvratí přes Hrob do Mostu

V Dubí musí náš motorový vůz změnit směr jízdy. Kvůli velkému stoupání a především úsporám byla trať postavena jako úvraťová. Mineme odbočku na Moldavu a za velkého klesání vyrážíme do údolí. 

Zastavujeme v zastávce Střelná v Krušných horách, která klame tělem. Přesto, že je uprostřed lesa, obsluhuje nedaleké sídliště Střelná. Zhruba kilometr za Střelnou se ocitáme na další monumentální stavbě, Velkém hrobském viaduktu.

Z nádraží v Hrobě se můžete podívat na základy protestantského kostela, jehož vypálení v roce 1617 zavdalo příčinu ke vzniku českého stavovského povstání.

Motorový vůz Českých drah odjíždí z Hrobu přes ocelový Malý hrobský viadukt a kamenný Křižanovský viadukt. U Domoslavic mineme nenápadný drážní domek, kde se ovšem narodila manželka prezidenta Edvarda Beneše Hana.

V Oseku přímo v nádražní můžete navštívit expozici Moldavské dráhy, ve městě potom Cisterciácký klášter. Za stanicí projedeme kolem památníku tragédie na dole Nelson III, kde v roce 1934 kvůli výbuchu plynu zahynulo 142 horníků.

Turistické cíle podél úseku Dubí - Most

Ze zastávky Lom u Mostu se můžete vydat k legendárnímu litvínovskému Koldomu. Vznikl v budovatelské éře na přelomu 40. a 50. let 20. století. Tři sta padesát bytů mělo sloužit obyvatelům jen k přespání, ostatní aktivity, včetně stravování nebo trávení volného času měly být společné. Ostatně celý Litvínov stojí za důkladné prozkoumání, třeba zámek s pobočkou mosteckého muzea.

Za stanicí Louka u Litvínova odbočuje doprava trať směrem na Litvínov. Dříve pokračovala až do Jirkova, podrobnosti můžete zjistit v seriálu Zaniklé tratě.

Z Louky u Litvínova až do Mostu trať nestojí na svém původním místě. Kvůli povrchové těžbě hnědého uhlí byla v šedesátých a sedmdesátých letech několikrát překládána.

Se zacpaným nosem objedeme chemičku v Záluží, mineme areál bývalého dolu Julius III, kde v současnosti sídlí Pokrušnohorské technické muzeum, a rozhlédneme se po seřaďovacím nádraží v Kopistech.

Po chvíli se napojujeme na hlavní trať z Chomutova do Ústí nad Labem a zastavujeme ve stanici Most. O turistických lákadlech tohoto severočeského města jsme už psali několikrát, tak dnes alespoň ve zkratce. Přesunutý Děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie, hrad Hněvín, oblastní muzeum, planetárium nebo rozhledna Šibeník. 

Historie Moldavské dráhy byla bouřlivá a rozhodně není u konce. České a saské úřady projevily společný zájem někdejší trať opět zcelit. Stačí obnovit osm kilometrů kolejí na německém území a hned budou moci opět vyrazit vlaky Most - Freiberg. 

Moldavskou horskou drahou se můžete projet i za pouhé čtyři minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Nejčtenější

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

KVÍZ: Poznáte města, která po pádu komunismu změnila název?

CHCEME ZLÍN. Lidé dávali jasně najevo svůj názor, jak chtějí, aby se jejich...

Po rozpadu východního bloku a Sovětského svazu probíhaly ve střední a východní Evropě obrovské změny. V některých...

Petržalka: Prošli jsme se největší králíkárnou v Bratislavě

Petržalka bývá považována za nevkusnou panelákovou čtvrť, v posledních letech...

O této čtvrti se říká, že je největším sídlištěm střední Evropy. Žije zde zhruba 130 tisíc obyvatel a je patrně...

Nádherná česká krajina ze sedla kola. Projeďte si tři výlety Sedlčanskem

Vodní tvrz Borotín patří k nejromantičtějším v Čechách.

Hledáte cyklistickou lokalitu, kde si pořádně protáhnete nohy a zároveň bude mít každý z vašich výletů atraktivní a...

Ryzí turistika. Jeden den v zajetí velkofatranského pralesa je jako očistec

Borišov z vrchu Šoproň

Strávit celý den náročným pochodem v nespoutaném horském pralese se vám u nás doma již nepoštěstí. Na Slovensku to však...

Další z rubriky

Na co zírá mašinfíra: Trať z roku 1895 vás doveze až do Hanáckých Atén

Na padesát jízd historických vlaků přijelo v uplynulých letech po opuštěné...

Mašinfíra iDNES.tv se v tomto díle po dlouhé době vydá na Moravu. Motorovým vozem M286.1032, zvaným Krokodýl, projede...

Český výletník: Proč se v Teplicích říká exprimátorovi Kubera Fontanovič

Pravřídlo je vlastně nejstarší teplický termální pramen, i když má dnes podobu...

Teplice nabízejí turistům unikátní kolekci pětadvaceti fontán z různých období. Může za ně exprimátor Kubera i pověst o...

Na co zírá mašinfíra: Krušnohořím po horské dráze z Moldavy do Mostu

Mikulovský viadukt

Se seriálem Na co zírá mašinfíra se po čase vrátíme do Krušných hor. Vydáme se po kolejích národní kulturní památky...

Třiatřicet českých divů světa. U nás najdete poušť, Versailles i Fudžijamu

Letní slunovrat - nejkratší noc roku u menhiru Kamenný pastýř u obce Klobuky na...

Nejkrásnější a nejzajímavější místa planety se vejdou do hranic naší vlasti. Nevěříte? Magazín Víkend MF DNES vám...

Najdete na iDNES.cz