Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Na co zírá mašinfíra: Rychlíkem z Kolína okolo Bezdězu do České Lípy

Seriál
V dnešním díle seriálu Na co zírá mašinfíra vyrazíme na víc než sto kilometrů dlouhou cestu. Podíváme se na úrodné Polabí, prozkoumáme kraj pískovcových skal a borových lesů a objedeme i Bezděz a Máchovo jezero. Rychlíkem společnosti Arriva vlaky projedeme trať mezi Kolínem a Českou Lípou.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Dnešní jízdu absolvujeme po kolejích někdejší Rakouské severozápadní dráhy, po jedné z jejích páteřních tratí Vídeň–Znojmo–Kolín–Mladá Boleslav, a potom až do České Lípy také po části České severní dráhy.

Mapa tratě mezi Kolínem a Českou Lípou

Trať mezi Kolínem a Nymburkem vznikla už v roce 1870.

V Nymburce si společnost Rakouská severozápadní dráha vybudovala svoji základnu. Vystavěla velkou výtopnu, dílny na opravy a revize lokomotiv a také kolonii pro drážní zaměstnance. Z tohoto období žije železniční Nymburk v podstatě dodnes.

Ve stejný rok byl uveden do provozu také úsek z Nymburka do Mladé Boleslavi. Za zmínku stojí především stanice Dobrovice, ze které stále vybíhá vlečka do tamního cukrovaru a nedaleko níž stávala stanice Dobrovice-město na dnes už zaniklé trati do Rokytňan (Dětenic).

To úsek mezi Bakovem nad Jizerou a Českou Lípou byl zprovozněn už v listopadu 1867. Trať společnosti Česká severní dráha několik let využíval bývalý rakouský císař Ferdinand I. Dobrotivý při cestách na svůj zámek v Zákupech.

Trať vede po severní hranici Kokořínska a koleje se často prodírají hlubokými zářezy vylámanými v pískovcových skalách.

Právě kvůli nim je z tratě majestátní Bezděz vidět jen na několika místech, byť vlak projíždí téměř na jeho úpatí. Další dominanta kraje, Máchovo jezero, už naštěstí vidět je.

Svištíme Polabím od města k městu

Naší cestu rychlíkem společnosti Arriva vlaky začínáme na kolínském hlavním nádraží. V tomto středočeském městě si můžete prohlédnout chrám svatého Bartoloměje nebo historické centrum. Fanoušci železnice by samozřejmě neměli vynechat Kolínskou řepařskou drážku, která ovšem jezdí jen od jara do podzimu.

Turistické cíle mezi Kolínem a Mladou Boleslaví

Za kolínským nádražím opouštíme hlavní trať do Prahy a pravým obloukem se dostáváme k Labi, které překonáváme přes ocelový most.

Ve Velkém Oseku míjíme odbočku tratě do Hradce Králové. Pokud by nás rychlík zastavil v Libici nad Cidlinou, mohli byste si prohlédnout místo vypleněného Slavníkovského hradiště, rodiště svatého Vojtěcha.

Prvním zastavením na trase jsou Poděbrady. Na prohlídku města si nechte minimálně jeden den. Za návštěvu stojí tamní zámek, Polabské muzeum či areál lázní. Můžete také ochutnat místní léčivé prameny. V létě se rozhodně jděte vykoupat do pískového jezera na protějším břehu Labe.

A svištíme dál směr Nymburk. Stejně jako předchozí stanice stojí i toto město za návštěvu. K prohlídce se nabízí renovované středověké hradby, které byly kvůli nedostatku kvalitního kamene postaveny z cihel, ale také místní vlastivědné muzeum s hrabalovskou expozicí. Projděte se také romantickými uličkami v centru nebo zavítejte k elektrárně a jezu na Labi.  

Z Nymburka je to do Mladé Boleslavi, co by kamenem dohodil. Projedeme kolem odbočky trati do Jičína a mineme zastávky Všejany a Čachovice, ze kterých je to jen pár kilometrů do zámku Loučeň. V Dobrovici jsou zase k vidění hned tři muzea – cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství, a jedna zaniklá trať.

Trať 231 před stanicí Velký Osek

Původní nádraží Mladá Boleslav na dobové pohlednici ze začátku 20. století

Těsně před hlavním mladoboleslavským nádražím se trať 071 přimyká k trati 070, tedy ke spojnici Prahy s Turnovem. Do nádraží ústí ještě další dvě tratě, 064 do Dolního Bousova a mělnická 076.

Pokud vystoupíte v Mladé Boleslavi, neprohloupíte. Čeká na vás původně gotický hrad s muzejními sbírkami, Muzeum Škoda Auto nebo třeba Letecké muzeum Metoděje Vlacha.

Rychlíkem z Kolína do České Lípy se můžete projet i za 4 minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Rozervanými skalami ve stínu Bezdězu

Kaňonem řeky Jizery opouštíme Mladou Boleslav a míříme k Bakovu nad Jizerou. Přímo nad tratí stojí dvě zříceniny, hradu Michalovice a zámku Zvířetice.

Za bakovským nádražím se nejprve odpojujeme od tratě do Turnova, posléze od řeky Jizery a začínáme sledovat říčku Bělou. Trať je vedena po dně sevřeného údolí, poměrně daleko od větších sídel. Třeba od nádraží v Bělé pod Bezdězem k Muzeu Podbezdězí v centru stejnojmenného městečka to jsou čtyři kilometry. Zhruba stejně daleko je to ze stanice Bezděz na vrchol symbolu zdejší krajiny.

Turistické cíle okolo Bezdězu

Po pár minutách jízdy nás vítá nádraží v Doksech, vítěz soutěže Nejkrásnější nádraží roku 2017. Přímo v budově si můžete prohlédnout legendární hraběcí čekárnu, která ve druhé polovině devatenáctého století sloužila rodině Valdštejnů.

Doksy jsou však také městem vodních radovánek, vždyť hned za nádražím začíná Máchovo jezero. Dospělí mohou navštívit Památník Karla Hynka Máchy nebo zámek, děti zase jistě ocení Muzeum Čtyřlístku nebo Zoopark.

Těsně před Českou Lípou projedeme kolem odbočky trati do Liberce. O chvíli později podjedeme trať z Litoměřic, mineme původní budovy českolipského nádraží a po 107 kilometrech zastavujeme u moderní stavby stanice Česká Lípa – hlavní nádraží.

Rychlík společnosti Arriva vlaky odsud pokračoval až do Rumburku, kvůli celkové délce trati vám však tento úsek ukážeme zase jindy.

Autor:
  • Nejčtenější

Jízda jako ptačí let. První ekologická dálnice se vznáší nad řekou

Čína se nechlubí jen starými divy světa, ale pokouší se také o vytváření nových, průmyslových, technických. Úsek...

Do Chorvatska poprvé s eurem. Jak tu zdražily nákupy a jídlo v restauracích

Premium Bude v Chorvatsku letos u moře dráž než v minulých letech? Prošli jsme dva supermarkety na jadranské riviéře a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní letiště, kde se nejčastěji nabírá zpoždění a ruší lety

Přímý přenos Létání se počítá mezi nejbezpečnější formy dálkové přepravy osob. Spolehlivost letadel se ovšem vyplatí posuzovat až...

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pěšky z Havířova do Istanbulu. Cestou mi došlo, že nejsem úplně čistá, vzpomíná

Premium Vystudovala marketing v Anglii, jemuž se věnuje v malé firmě, ale přivydělává si jako průvodkyně po horách. A...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha z Krnova protínala Slezsko hranici navzdory

Seriál Dnešní 68. díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede do Slezska, na česko-polské, respektive pruské pomezí. Zamíříme na...

Agresivita neukázněných návštěvníků Krkonoš roste, strážci slouží s policií

Společné hlídky policie se strážci Krkonošského národního parku řešily v uplynulé zimní sezoně zhruba sto dvacet...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky. Tady je jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme...

Očima šotouše: vyberte nejhezčí fotku orchestrionu, vítěz získá vouchery

V květnovém kole naší fotografické výzvy pro milovníky železnice jsme se zaměřili na kdysi nejrozšířenější motorový vůz...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...