Na co zírá mašinfíra: Projeďte si Hrbatou dráhu z Berouna do Prahy

Seriál aktualizováno 
Dnešní díl Mašinfíry nás zavede vysoko do kopců Českého Krasu. Projedeme se po dráze, která je většinu času neprávem opomíjená, když má však problém hlavní trať podél Berounky, železničáři si na ni rádi vzpomenou. Vlakem Českých drah projedeme trať 173 z Berouna přes Rudnou na nádraží Praha-Smíchov.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Část tratě mezi stanicemi Praha-Smíchov a Dušníky, dnešní Rudnou u Prahy, hlubokým Prokopským a Dalejským údolím vznikla už v roce 1873 jako součást Pražsko-duchcovské dráhy. Tento úsek sloužil především pro dopravu severočeského uhlí do metropole.

Fotogalerie

Zbytek tratě do stanice Beroun-Závodí byl postaven teprve o 24 let později. Tam se koleje připojovaly k Rakovnicko-protivínské dráze, překonaly Berounku a končily na berounském hlavním nádraží.

Místní dráha byla určena hlavně pro dopravu vápence. Od roku 1918 vedla ze stanice Loděnice do Solvayových lomů speciální nákladní lanovka. Vytěžená surovina byla překládána do vagónů a posílána do Ústí nad Labem, kde se z vápence vyráběl uhličitan sodný (soda).

V šedesátých letech 20. století se v Solvayových lomech přestalo těžit, a tak nákladní doprava přestala na trati dominovat, zbyla už jen doprava osobní. Kvůli jejímu profilu se trati přezdívá Hrbatá dráha. V posledních letech prošla důkladnou rekonstrukcí a optimalizací, ze stanic zmizeli výpravčí a celý úsek je řízen dálkově.

Za novou zastávkou Praha-Hlubočepy SŽDC začala před několika lety testovat nové nízké protihlukové stěny. Po modernizaci se na dráze objevují odklonové vlaky z trati podél Berounky, a to včetně rychlíků. 

Od Berounky za ostře sledovanými vlaky

Na svoji cestu vyrážíme z berounského hlavního nádraží. Beroun může být počáteční nebo koncovou stanicí vašeho výletu po Českém Krasu. Doporučujeme navštívit nedaleké Koněpruské jeskyně, Městskou horu s medvědáriem nebo třeba Muzeum Českého krasu.

Vlak Českých drah, který míří na Hrbatou dráhu, obvykle stává u nádražní budovy. Levým obloukem opouští hlavní trať z Plzně do Prahy a překonává ocelový most přes Berounku. Hned na druhé straně míjí pozůstatek rozestavěné normálněrozchodné vlečky do lomu Alkazar, podjede dálnici D5 a zastavuje ve stanici Beroun-Závodí

Turistické cíle podél Hrbaté dráhy

Rovně pokračuje trať směr Nižbor, Křivoklát, Rakovník, náš vlak odbočuje vpravo a začíná stoupat do zastávky Vráž u Berouna. Odtud se můžete vypravit k rozhledně Lhotka (3 km) nebo do Svatého Jana pod Skalou (2,5 km). Kromě proslavené vyhlídky si můžete prohlédnout také obecní muzeum nebo pokračovat další 3 kilometry do Hornického skanzenu Solvayovy lomy. 

Z Vráže koleje opět prudce klesají do stanice Loděnice. Právě tady Jiří Menzel natáčel svoje slavné Ostře sledované vlaky, podle knihy Bohumila Hrabala. V nádražní budově lze navštívit i Museum trati a Ostře sledovaných vlaků. Pouhé dva kilometry od nádraží můžete navštívit Chrustenickou šachtu, místo, kde se do roku 1965 těžila železná ruda.

Hrbatou dráhu z Berouna do Prahy se můžete projet za pouhé 4 minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Krajem vápence a železné rudy

Turistické cíle podél trati 173

V okolí Nučic naše Regionova projíždí místy, kde se ještě ve 20. století kromě vápence těžila i železná ruda pro kladenské hutě. Pokud vás tato historická etapa českého průmyslu zajímá, můžete se podívat do nučického obecního muzea.

Před stanicí Nučice přejíždíme zbytky Kladensko-nučické dráhy, dnes vlečky do lomů Mořina. V Rudné u Prahy se zleva připojuje trať z Hostivice, resp. ze Středokluk, tedy původní Pražsko-duchcovská dráha.

Za stanicí Řeporyje se vnoříme do labyrintu Dalejského a Prokopského údolí. Také tady nás provází těžba vápence téměř na každém kilometru.

Projedeme středem areálu bývalé vápenky firmy Biskup, Kvis & Kotrba a budeme postupně projíždět kolem dnes už zaniklých lomů s romantickými názvy jako třeba Požáry, Černý lom, Mušlovka nebo Červený lom.

Soutěž o cestu kolem světa

Splňte si sen

Zúčastněte se soutěže ke 30. výročí obnovení svobody a vyhrajte cestu kolem světa s CK S.E.N. – Poznávací zájezdy do exotiky plné zážitků s českými průvodci již od roku 1993.

Obě údolí stojí za důkladné prozkoumání, můžete najít pozůstatky po dávné těžbě, opuštěné tunely i zbytky úzkokolejných drah.

Na konci Prokopského údolí podjíždíme oba hlubočepské viadukty, po kterých jsme jeli v díle o pražském Semmeringu, a pod zlíchovským kostelíkem sv. Filipa a Jakuba se připojujeme ke stejné trati, kterou jsme v Berouně opustili

Projedeme okolo Výtopny Zlíchov, můžeme zamávat do kamery iDNES.tv, která zachycuje nonstop přenos ze smíchovského nádraží a zastavujeme ve stanici Praha-Smíchov.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Chovejte se konečně slušně, vzkazuje poblázněným turistům Bali

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Sociální sítě Instagram a Facebook ničí jeden z posledních rájů na Zemi. To kvůli nim na Bali přijíždějí turisté, aby...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Bouře v Tatrách byla nejtragičtější za 80 let. V roce 1939 zemřelo 6 lidí

Výstup na vrchol Giewont v polských Tatrách je pro turisty oblíbený.

Čtyři mrtví a téměř 160 zraněných, z nichž mnozí mají popáleniny 1. a 2. stupně a další úrazy spojené s pády v náročném...

Další z rubriky

Na co zírá mašinfíra: Legendární tratí z Děčína přes Lužické hory

Brejlovec 753 197-3 společnosti KDS Kladno ve stanici Varnsdorf

V dnešním dílu seriálu Na co zírá mašinfíra se vypravíme do skal Českého Švýcarska a mezi homole Lužických hor. Vydáme...

Turisté mohou v Česku využít 566 kempů, nejvíc jich mají ve Francii

Ilustrační snímek

V České republice je 566 kempů, což ji řadí na dvanácté místo v Evropě. Prvenství drží Francie s osmi tisíci kempy....

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Najdete na iDNES.cz