"Nejhojněji je samozřejmě zastoupeno srdce českého lidového betlemářství, tedy oblast severovýchodních a východních Čech. Betlémy z oblasti Krkonoš, Orlických hor a z Králík jsou reprezentovány několika hodnotnými exponáty, z nichž nejvýznamnější je velký krkonošský mechanický betlém, v němž se pohybuje několik desítek figurek a součástí," uvedl majitel muzea Ladislav Trešl. "V pohybu je i samotný Ježíšek, klaní se jeho rodiče i trojice králů, na věži obchází strážný, v kovárně pracují kováři, brusič nožů, kominík, pastýř, hajný, pohybuje se i spousta oveček a dalších darovníků..." přibližuje Trešl nejvyhledávanější exponát.
Nejrozsáhlejší stálá expozice betlémů ze soukromých sbírek v České republice láká i dalšími exponáty. Patří mezi ně malý skříňkový betlém z Olešnice, práce z Broumovska a Krušnohorska či betlém věhlasného kutnohorského řezbáře Františka Charváta z třicátých let minulého století.
Divácky zřejmě nejefektnějším objektem je největší český pohyblivý betlém, který nese název Karlštejnský královský betlém. Je složen z pohybujících se loutek o velikosti 20 až 70 centimetrů a i s technickým zázemím zaujímá plochu 80 metrů čtverečních. Ježíškovi přináší dary deset významných českých panovníků počínaje Svatým Václavem a konče T. G. Masarykem. "Mimo jiné jsou na něm pozoruhodné vodopády, které v zimě získávají zajímavý efekt. Zcela spontánně pění, čímž vyvolávají veselí zejména u dětí. Předvádění betléma je doplněno působivým vyprávěním Karlštejnské pohádky o tom, jak se Ježíšek v Karlštejně narodil a co se kolem toho všechno seběhlo," řekl majitel.
Nabídka muzea je dále doplněna výstavou perníkových betlémů, která potrvá do konce února. V nejnižší části sklepení se nachází výstava o dějinách vinařství v Karlštejně, kde je instalováno několik naučných panelů a základní pomůcky pro práci vinařů.
"Expozici chceme i nadále vylepšovat. Postupné změny děláme průběžně, v poslední době přibyl například velký dřevěný betlém z osmnáctého století či Plzeňský betlém, ale mnohé závisí na finančních možnostech. Dnes jsou betlémy poměrně drahé a my jsme soukromé muzeum. Od obce ani od státu nedostáváme nic, musíme se samofinancovat. Ale nestěžuji si, tuto cestu jsme si zvolili dobrovolně," uvedl majitel muzea Ladislav Trešl.
Betlém |