Tentokrát se na Stezku vydal nejen pěšky, vyzkouší i kolo, koloběžku nebo třeba loď. „Za to, že jsem potkal Stezku Českem, jsem hrozně rád. Jednak jsem se krásně prošel a viděl úžasná místa. Některá jsem znal, některá ne a jiná jsem zatoužil někdy v budoucnu aspoň zahlédnout. Kromě toho mám radost, že ještě něco ujdu, a hlavně že jsou na světě lidi, kteří pomáhají nezištně ostatním,“ říká Vladyka.
První série, odvysílaná loni, byla nejsledovanějším cyklem na ČT2. Druhá se čtyřicet dnů natáčela loni. Tři dny vždy natáčel štáb s Vladykou a poslední den se dotáčely záběry z dronu.
Začalo se v polovině dubna a končilo se začátkem listopadu. Díly se natáčely na přeskáčku, aby na trase kvetly orchideje nebo natáčení na vodě probíhalo v příznivých podmínkách.
Přesto, jak přiznává Vladyka, některá místa například na Šumavě neviděl, protože je provázela velká nepřízeň počasí. „Přijedete na místo, je tam hnusně, přijedeme příště a je tam ještě hnusněji, ale natočit se to musí. Tak vás při tom pobaví alespoň texty – třeba Šumava jako na dlani,“ vzpomíná Vladyka třeba na natáčení na rozhledně Poledník, které probíhalo za silného větru a v nulové viditelnosti.
Jednou z nejčastějších otázek, která zajímá diváky je, jestli sám herec celou Stezku, dlouhou dva tisíce kilometrů, obešel. Vladyka přiznává, že celou trasu neobešel, i proto, že na to při natáčení prostě není čas.
„Já bych to spíše objel na kole. Třeba v Krušných horách jsou nekonečné roviny, jdete osm kilometrů rovně, pak je zatáčka a další kilometry rovně. Chodím rád, ale rád bych to jednou objel celé na kole,“ vysvětloval Vladyka na besedě s diváky.
„Stezka Českem zdaleka není jen televizní projekt. Stal se z ní opravdový fenomén. Její kouzlo spočívá v tom, že spojuje příjemné s užitečným. Může ji jít každý bez ohledu na věk či kondici, může jít kdykoliv, může jít celou, nebo jen její části – a přitom poznává nádhernou krajinu, vyčistí si hlavu a k tomu potkává cestou úžasné, často úplně obyčejné lidi. A Mirek Vladyka, sám nadšený horal a cestovatel, je skvělou přidanou hodnotou, ztělesněním pohody, kterou putování po Stezce přináší,“ říká kreativní producentka ostravského studia České televize Lenka Poláková.
Nápad vytyčit trasu – po vzoru světových treků – podél českých hranic pojal v roce 2019 cestovatel Martin Úbl s přáteli. Vznikla tak Stezka Českem, nekomerční projekt, který si rychle získal oblibu. V roce 2022 se Stezka zařadila do aplikace světových trailů FarOut – hned vedle legendární Pacifické hřebenovky.
Jde nejen o poznávání krajiny a historie, ale i o osobní svobodu, sebepoznávání a setkávání se s jinými lidmi. Třeba takzvanými Trail Angels – dobrovolníky, kteří na trase bydlí a poskytují stezkařům podporu v podobě sprchy, přístřešku či jídla.
„Na seriálu si nejvíc vážím toho, že se tvůrcům podařilo vystihnout atmosféru putování v českých horách, radost z různých setkání i vzácné okamžiky, kdy je člověk sám přesně tam, kde chce být,“ popisuje zakladatel Stezky Českem Martin Úbl.
Seriál podle něj může některé diváky přimět k tomu, aby sami začali přemýšlet, že se na Stezku vydají. „Pro další může být návratem do míst, kterými kdysi chodili, a pro jiné zase ukázkou, jak je naše země krásná.“