Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Výlet, který musí české srdce rozechvěti. Miletín naučil Erbena poezii

Jen málokteré literární dílo je tak hluboce spjato s krajinou jako Erbenova Kytice s Miletínem. V malebném Podkrkonoší se vydáte po Erbenových stopách a tváří v tvář poznáte hrdiny jeho balad, děsivou polednici, krutého vodníka či krále na koni.

Kostel Zvěstování Panny Marie v Miletíně pamatuje slavného rodáka. | foto: Pavla Apostolakipro iDNES.cz

Městečko vzdálené necelých šest kilometrů od Hořic v Podkrkonoší je na svého slavného rodáka náležitě pyšné. Díky Karlu Jaromíru Erbenovi stále žijí nádherné české pohádky, básně, písně a říkadla.

„Na Erbena hledíme s upřímným obdivem a úctou. Byl to velmi nadaný a inteligentní člověk s citem pro český jazyk,“ říká Vlasta Bucharová, vedoucí Spolku přátel K. J. Erbena.

„Chceme jeho život a dílo stále připomínat, proto jsme založili naše sdružení. Existuje již dvacet osm let a čítá zhruba čtyřicet členů. Většina z nich je z Miletína. Během roku pořádáme přednášky, cyklistické výlety, autobusové zájezdy po stopách Erbena a navštěvujeme divadla, kde se hrají básníkova díla. Například Kytice v Národním divadle v Praze. O Vánocích pak v Erbenově rodném domě organizujeme zpívání koled,“ doplňuje Bucharová.

Díky aktivitě sdružení tady také vznikla pět a půl kilometru dlouhá naučná stezka K. J. Erbena s deseti zastaveními. Členky vymyslely průvodní texty a město celou trasu vybudovalo.

Každé stanoviště připomíná část básníkova života, přibližuje miletínské dějiny a upozorňuje na některé básně z Kytice. Cesta prochází okouzlujícími přírodními zákoutími a přináší líbezné výhledy na Miletín.

Kytice naživo

Od Erbenova rodného domku, kde trasa začíná, jdu úzkými uličkami městečka k říčce Bystřici. Za lávkou se otevírá údolí zvané Na Koši a svým děsivým pohledem na mě hledí polednice. Tady je to jen dubová socha, ale Erbena k básni inspirovala stará žebračka, kterou potkal na svých cestách.

Raději se tedy ohlížím na druhou stranu, kde pod bývalou hájovnou roste třešňový sad. Založil jej básníkům otec Jan. Byl sice vyučený švec, jenže řemeslo nestačilo k uživení rodiny. Proto ho provozoval v zimě a po zbytek roku se věnoval sadařství.

U rodného domu K. J. Erbena začíná naučná stezka.

U rodného domu K. J. Erbena začíná naučná stezka.

Procházím alejí kolem malého prameniště. Nad zarostlou tůní míjím v mlází vodníka a v mysli se mi vynořují slova „Dnes je čtvrtek, zejtra pátek – šiju, šiju si kabátek…“ Kytice je zkrátka nezapomenutelná. Jediná Erbenova básnická sbírka vyšla v roce 1853 a byla velmi populární. V oblasti literatury šlo o úplně jiné, převratné dílo, které všichni četli. Od té doby se Kytice dočkala téměř dvou set vydání a byla přeložena do několika světových jazyků, například do švédštiny, slovinštiny a také esperanta.

Po setkání s pánem vodní říše pokračuji k popravišti Na Drahách. Od středověku zde byli zločinci za své nekalé činy trestáni na hrdle. Jednou z posledních odsouzených byla v roce 1721 vražednice svého dítěte a tento příběh prý Erbena podnítil k napsání balady Dceřina kletba. Dnes však v trojúhelníku mezi statnými lipami a sochou Panny Marie Immaculaty vládne pozitivní atmosféra.

Šlápnu do kroku a po tři sta metrech mírného stoupání se přede mnou vynořuje jezdec na koni. Dřevěná socha symbolizuje úvod balady Zlatý kolovrat a je příhodně zasazena do krajiny. Přes pole mám krásný výhled na Miletín a na Miletínskou kotlinu. Půvab této krajiny zakomponoval Erben i do své básně, kde ji přirovnal ke spanilosti české dívky. Kytice byla zkrátka Erbenovým životním dílem a je stále inspirativní. Hlavně díky vytříbené, dokonalé češtině.

Nebyla to však jen literatura, v níž Erben uplatnil svůj cit pro jazyk. Jako právník a odborník na staročeštinu byl osloven státní terminologickou komisí, která vznikla v roce 1849 ve Vídni. Ve městě na Dunaji strávil tři měsíce a měl dohled nad překlady Říšského zákoníku do národních jazyků Rakouského císařství. Spolu s ostatními členy komise stál u vzniku odborných výrazů jako ústava, závěť, branec nebo četník a jejich zavedení do spisovné češtiny.

Kaple plná berlí

Další část trasy vede po silnici až k osadě Borek a k Miletínským lázním. V osmnáctém století je na břehu Bystrého potoka nechala vybudovat hraběnka Maria Anna Kolovratová. V barokně komponované krajině plné romantických zákoutích hosté navštěvovali kapli sv. Jana Nepomuckého, koupele, vodopád a poustevnu.

V květnu probíhá v kapli mše k oslavě svátku sv. Jana Nepomuckého.

V květnu probíhá v kapli mše k oslavě svátku sv. Jana Nepomuckého.

Lidé sem přijížděli z blízka i z daleka a využívali léčivý pramen. V roce 1752 jej popsal trutnovský lékař Jan Altenberger a uvedl, že „voda, ze skály proudící, obsahuje v sobě částky skalice, soli, ledku, síry a pryskyřice“.

Zdejší pramen údajně léčil dnu a lidé, kteří přicházeli o holích, je mohli po kúře odložit. Kdo ví, jaká byla skutečnost, ale je pravda, že ještě na začátku minulého století se v kapli mnoho berlí povalovalo. Erben zažil lázně v době největší slávy a v dnes již zmizelé poustevně našel nápad k napsání balady Záhořovo lože.

Dobová podoba Miletínských lázní na ilustraci

Dobová podoba Miletínských lázní na ilustraci

Lázně fungovaly do roku 1913, kdy zde miletínský lékař Oldřich Chmelař plánoval vystavět moderní sanatorium. Jenže první světová válka jeho úmysl zhatila a lázně v následujících letech úplně zpustly. Zůstal jen hostinec, most a kaple sv. Jana Nepomuckého, k níž se každý rok v květnu vydává z Miletína zpívající procesí.

Vracím se zpátky do města a mířím na další zastavení, na hřbitov. V hrobě se jménem Erben je však pochovaný jen spisovatelův příbuzný Josef.„Karel Jaromír zemřel v roce 1870 v padesáti devíti letech na tuberkulózu v Praze. Nejprve byl pohřben na Malostranském hřbitově na Smíchově, ale v roce 1908 byly jeho ostatky přemístěny na Olšanské hřbitovy. Náš klub a město Miletín se o hrob stará a v den výročí narození či úmrtí na něj pokládáme věnec,“ vysvětluje Vlasta Bucharová.

Dívám se na plánek a zjišťuji, že k cíli mi zbývají poslední tři stanoviště. Nejprve na náměstí míjím Erbenův pomník, který byl za druhé světové války zkonfiskován, ale šťastně se vrátil zpět, pak přicházím do ulice Na Parkáni. Tady mezi věží a farou stála škola, kde malý Karel Jaromír získal základní vzdělání, aby pak ve čtrnácti letech přešel na královéhradecké gymnázium.

Brána ve věži miletínské zvonice

Brána ve věži miletínské zvonice

Byl to právě Erbenův učitel Žába či farář Jan Arnold, kteří u chytrého chlapce rozvíjeli jeho nadání, které zúročil ve své dospělosti mistrným napsání Kytice. Ostatně nejlépe sbírku charakterizoval další český prozaik Karel Václav Rais. „Kytice jest kniha, která musí upoutati a rozechvěti všecky struny srdce každého člověka, v němž to srdce bije po lidsku – a nejvíce musí rozechvěti srdce české,“ uvádí Rais.

Laskomina z Podkrkonoší

Rodina Erbenova se také proslavila výrobou místní speciality, tzv. Miletínských modlitbiček. Na nápad přišel v roce 1864 Josef Erben při pohledu na ženy vracející se z nedělní mše, které v ruce držely modlitební knížku. Její tvar inspiroval spisovatelova příbuzného ke zhotovení medového perníku s oříškovou náplní, ozdobeného cukrovou polevou a půlkou mandle.

Kamenný meteorologický sloup z roku 1907 stojí na miletínském náměstí.

Kamenný meteorologický sloup z roku 1907 stojí na miletínském náměstí.

Perníkář nabídl novinku ještě téhož roku na dubnové miletínské pouti a po sladkosti se jen zaprášilo. Modlitbičky získaly na věhlasu nejen v Čechách, ale byly dodávány i do Rakouska, Německa a Francie. Výroba probíhala až do února 1948, kdy byla Erbenova živnost znárodněna a firmu převzaly Východočeské pekárny a cukrárny Pardubice.

Podnik přestal tradiční modlitbičky kvůli jejich náboženskému názvu produkovat. Jen občas o miletínské pouti rozšířil svůj sortiment o napodobeninu, kterou prodával pod názvem Miletínky. Erbenovi se k pečení modlitbiček vrátili v roce 1991 a od té doby si všichni návštěvníci Miletína znovu pochutnávají na místní dobrotě.

Může se hodit

Pro zpestření trasy si v informačním centru Mateřídouška v Miletíně vyzvedněte plánek cesty se sadou otázek v několika variantách (pro předškoláky, školáky a dospělé). Po absolvování stezky pak obdržíte pamětní list.

Sběratelé dostanou v informačním centru vizitky (samolepky) do turistického deníku s fotkami z Miletína. K zakoupení jsou také Erbenova díla, například jeho pohádky.

Erbenovu naučnou stezku lze absolvovat jak pěšky, tak i na kole. Pro cyklisty jsou v informačním centru připraveny cyklomapy a v případě potřeby nářadí pro opravu kol.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Nejdelší visutá lávka v Evropě už se rýsuje, lanko na Dolní Moravě tahal dron

Premium Stavbaři jsou těsně před dokončením nové turistické atrakce – visuté lávky v Dolní Moravě, která překlenula údolí z...

Tak ošklivé, že vyvolává nevolnost. Nové Munchovo muzeum vyhrálo anticenu

Muzeum slavného malíře Edvarda Muncha se nedávno otevřelo pro veřejnost v Oslu. Nyní vyhrálo hlasování o nejošklivější...

Bez rezerv a na dně. Tahle vlna už neměla přijít, zoufají si v Alpách

Premium K nástupní stanici lanovky v jediném celoročně otevřeném ledovcovém lyžařském areálu Rakouska – Hintertuxer Gletscher –...

České cyklistické peklo. Na 400 kilometrů nonstop a bez podpory nezapomenu

Závod Ultra 400 je jako jehla s nití, která napichuje jednu perlu za druhou. Co oblast, to klenot české krajiny a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemí ohně a ledu. Dvě kamarádky si projely Island půjčenou dodávkou

Ledovce na povrchu, magma v podzemí, černé pouště i zelené hory. Cestovatelské pohádky o Islandu voní pryskyřicí,...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Výlet vlakem: vydejte se kolem Čertových skal do Valašského království

Malebně zvlněná krajina mezi Valašským Meziříčím a Horní Lidčí svádí k výletům. Kam se vyplatí vypravit na túru nebo na...

Český výletník: proč je rekordním městem Pelhřimov a ne Trhové Sviny

Nic by určitě nebránilo tomu, aby se městem českých rekordů a kuriozit staly třeba Klatovy nebo Trhové Sviny. Ty druhé...

Filmová místa: Malá mořská víla šla za svou láskou na Veltrusy

Malá mořská víla dala svůj krásný hlas čarodějnici a němá vylétla nad hladinu. Magnet lásky ji přitáhl k pozemskému...

Rozhledny Česka: podpěra lanovky dosloužila, dnes nabízí úchvatné výhledy

Původně sloup lanové dráhy, dnes úchvatná rozhledna Panorama na vrcholu Černé hory v Janských lázních. Komu se k ní...

Dům Jindřichův Hradec
Dům Jindřichův Hradec

Zakostelecké nám., Jindřichův Hradec - Jindřichův Hradec I
4 500 000 Kč

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...