Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

Nejen páchnoucí minerálky. Luhačovice jsou jako Jurkovičova galerie

  9:00
Vítejte v Luhačovicích, největších lázních na Moravě a jedněch z nejkrásnějších v České republice. Ať už se v Luhačovicích rozhodnete strávit prodloužený víkend, několikatýdenní lázeňský pobyt nebo jednodenní výlet, připravili jsme pro vás pár tipů, co si v tomto kouzelném městečku rozhodně nenechat ujít.

Jurkovičův dům v Luhačovicích. | foto: Profimedia.cz

Nádherné lázeňské městečko je schované v údolí Bílých Karpat na pomezí Lužicka a Slovácka, v malebné kotlině na rozhraní dvou folklorních oblastí, v nichž se spolu prolínají prvky obou lidových kultur. Jezdí se sem odpočívat, poznávat a ochutnávat.

S Lázněmi Luhačovice je spjata více než třísetletá lázeňská tradice, těžící mimo jiné z propojení města s okolní přírodou. Výsledkem je jeden velký park plný minerálních pramenů.

Mezi ty nejznámější patří Vincentka, Aloiska, Ottovka a Pramen Dr. Šťastného. Luhačovické prameny, jejichž teplota se pohybuje mezi 10 až 14 °C, s vysokým obsahem minerálních látek a vynikajícím proplyněním volným oxidem uhličitým, jsou považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě.

Samotné Luhačovice tak řadí mezi evropskou špičku v lázeňské léčbě dýchacích cest. Kromě toho však pomáhají i při léčbě pohybového, trávicího nebo oběhového ústrojí, cukrovky i při rekondici po onkologické léčbě.

Indikace se ovšem měnila. Zatímco v 19. století převažovaly pitné kúry k léčbě zažívání, ve 20. století se lázně začaly specializovat na inhalační léčbu horních cest dýchacích kombinující pitnou kúru, inhalační procedury a uhličité koupele, v menším měřítku doplněné i o jiné terapie, jako jsou sirné koupele a slatinné lázně vhodné pro léčbu kloubů a kůže.

Architektonická perla

Do Luhačovic se však nejezdí jen za zdravím, ale také za unikátní architekturou. Stěžejní pro město byla především první polovina minulého století. Jedinečnou tvář Luhačovicím v tomto období dal především věhlasný slovenský architekt Dušan Jurkovič, kterému se v architektonických kruzích přezdívalo básník dřeva. Promítl zde své sny o urbanizmu v duchu lidové secese.

A společnost Lázně Luhačovice o jeho odkaz svědomitě pečuje. Kam jinam by se hodily stavby s folklorními motivy než do městečka schovaného v horách, kde jsou dodnes živé nejen zkazky o bohyních a čarodějnicích, ale i nářečí a lidové zvyky.

Městečko Luhačovice zdobí Jurkovičovy stavby (Jurkovičův dům, Jestřabí, Sluneční lázně) už více než stovku let. Ojedinělý soubor staveb následovaný dalšími díly secese, rané moderny a funkcionalizmu tak udělal z Luhačovic nejen světové lázně, ale také architektonickou perlu Zlínska a Luhačovicka.

Bílá čtvrť Luhačovice

Dušan Jurkovič ovšem nebyl jediný, kdo vtiskl Luhačovicím jedinečnou atmosféru. Jako určitý protiklad k dřevěným kudrlinkám lidové secese vznikla v Luhačovicích strohá a přísně elegantní Bílá čtvrť, jejíž funkcionalistické stavby odpovídají požadavkům tehdejšího moderního urbanizmu. Na svahu pod pramenem Aloisky se tak zrodila série lázeňských penzionů Bohuslava Fuchse (Iva, Avion, Viola a Radun).

Byly to právě jeho bílé fasády, které čtvrti daly jméno. Z tohoto období však pocházejí i pošta Ladislava Machoně, altán pramene Ottovka či společenský dům Františka Roitha.

Věhlasná hala obklopující luhačovický pramen Vincentka

Úžasným příkladem funkcionalizmu a prvorepublikové elegance jsou také místní plovárna a rodinné vilky Jarča, Draža a Eva. Pokud se o luhačovických domech chcete dozvědět více, neměla by vaší pozornosti uniknout ani ojedinělá kniha Příběhy domů a vil Blanky Petrákové. Seženete ji v infocentru či v Muzeu luhačovického Zálesí.

Do Luhačovic s dětmi

Když se zrovna nebudete procházet lázeňským parkem, rozplývat se pod zručnými prsty maséra nebo zapomínat na dění kolem sebe při perličkové koupeli, vydejte se do města. Obzvlášť, pokud jste na výlet do Luhačovic vzali s sebou i děti. Začít můžete třeba v infocentru MDK Elektra na Masarykově ulici. Právě zde totiž startuje dětská městská hra „Hurá ven!“.

Vzít je ale také můžete na některé z místních hřišť, kterých je v Luhačovicích nespočet. Ta největší najdete u hotelů Ambra a Pohoda, v dětském lanovém centru Pirátská zátoka a u Luhačovické přehrady. Velkým lákadlem je však také nejdelší vodní skluzavka na Moravě u hotelu Vega.

Neobyčejný průvodce

Nechcete po Luhačovicích chodit sami? Hodil by se vám průvodce? Naleznete ho v luhačovickém informačním centru. Je to sice jen pouhý přehrávač s nahraným audioprůvodcem Zvuková mapa Luhačovic, ale ti, kteří jej vyzkoušeli, na něj pějí samou chválu.

Procházíte se lázněmi a povídáte si s Leošem Janáčkem či Dušanem Jurkovičem, jimž své hlasy propůjčili Arnošt Goldflam a Igor Bareš. Tato osobitá herecká dvojice vás neotřelým způsobem provede nově zrekonstruovanou kolonádou, po věhlasných luhačovických domech či unikátní Trasou ptačích budek.

Především ovšem na vás nebude nijak spěchat. Budete se chtít u některého domu zastavit déle? Nevadí. Klidně si dejte na čas a nasávejte atmosféru tohoto unikátního místa. A nezapomeňte si také pořídit pítko z dílny místních designérů a vyzkoušet všechny prameny. Každý chutná jinak!

Luhačovice v dešti

Zastihl vás v Luhačovicích déšť? Deštivé dny přímo vyzývají třeba ke koupeli ve vířivce. Většina hotelů má wellness nebo bazény otevřené i pro veřejnost. Doporučujeme vám třeba wellness ve spa hotelích Alexandria, Ambra a Pohoda či ve vile Valaška.

Prvorepublikový lázeňský zážitek na vás čeká v boutique hotelu Radun v Bílé čtvrti, opravdový relax zase v Augustiniánském domě s relaxační jurtou a smyslovou zahradou. Své kouzlo má však také Lázeňská městská plovárna.

Až se wellness nabažíte, vydejte se například do Muzea luhačovického Zálesí v Masarykově ulici. Zde sídlí Kabinet Dušana Jurkoviče, kde se pořádají zajímavé výstavy a prodávají dobře zpracované publikace o Luhačovicích, lidech s nimi spjatých, architektuře i okolí.

A pokud jste milovníky kávy, nenechte si ujít návštěvu místní pražírny Lázeňská káva, kde se pravidelně pořádají prohlídky, degustace i školy kávy.

Luhačovice pro pěší

Rádi chodíte pěšky? Nejkrásnější procházky z Luhačovic vedou z centra města na Obětovou horu nebo z Pozlovic do Podhradí či třeba na zříceninu Starý Světlov a Komonec nad Pozlovicemi.

Okolím Luhačovic vede spousta krásných cyklostezek.

Jde-li vám o pohádkové výhledy do kraje, vyrazte si na Petrůvku do malebné vesničky Řetechov nad Luhačovicemi. Podvečerní procházka by mohla směřovat k nedalekému Jezírku lásky a cílem té celodenní zase může být poutní kostel Malenisko v Provodově.

V lázeňském městečku ale můžete nasednout také na kolo, které si půjčíte v hotelu či v cykloprodejně BIFU u nádraží. Naplánujte si třeba malý nebo velký lázeňský okruh, Komoneckou stezku, hrad Nový Světlov, cyklo stezku Bevlava anebo zajeďte do Uherského Brodu.

Článek vznikl ve spolupráci s projektem ministerstva pro místní rozvoj Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko.

Kam na výlet do okolí?

  • Baťův Zlín: Do Zlína jezdíme za architekturou, uměním, atmosférou studentského města s nádhernými parky, dále za Zlínským architektonickým manuálem (5 unikátních architektonických tras) a opravdu výbornou gastronomií. Minout byste neměli Správní budovu 21 Baťových závodů a uličky továrního areálu, Baťův institut s knihovnou, galerií a muzeem, kulturní a vzdělávací centrum Filmový uzel, Památník Tomáše Bati a parky v centru města.
  • Vizovice a okolí: Trnkové království s nádherným zámkem, romantickou zříceninou hradu nad městem, ale také moderní architekturou v podobě pavilonu Expo Milan 2015. Dalším lákadlem Vizovic je tamní nově opravený zámek s čokoládovnou a galerií s vánočními ozdobami na nádvoří. A nezapomeňme na tekuté stříbro Rudolfa Jelínka! Chcete-li vědět, jak se rodí valašský poklad – slivovice, určitě se objednejte na prohlídku Distillery Landu.
  • Valašské Klobouky a Bílé Karpaty: Bílé Karpaty a okolí Valašských Klobouk je pro spoustu lidí srdcovou záležitostí. Pro kraj jsou typická řemesla a zajímavá gastronomie. Krásných míst je tu přitom spousta: karpatský trojlístek se živými řemesly Závrší, bývalá pasekářská osada Ploština, pozorovatelna Durch nebo Vršatecká bradla.
  • Uherský Brod a okolí: Do Brodu je to z Luhačovic coby kamenem dohodil. Vláček jezdí každou chvíli a v Brodě je všechno po ruce. Planetární stezka, koupaliště Delfín, Muzeum Jana Amose Komenského, digitální Planetárium i několik malých útulných kaváren.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

Zemřel legendární český cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let. Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina....

Ve Vorkutě byl jeden z nejhorších gulagů, dnes tu lidi vězní bída a mráz

Ve Vorkutě vybudovali jeden z nejkrutějších gulagů v bývalém Sovětském svazu. Po jeho zavření nepomohly městu ani...

ZANIKLÉ TRATĚ: „Rozkročený“ most Spojovací dráhy byl ikonou Žižkova

Seriál Jubilejní padesáté Zaniklé tratě tentokrát zůstanou v Praze. Podíváme se na trať, která propojila největší pražská...

Tatínek mi dal signál, že odchází, vypráví syn Miroslava Zikmunda

Premium Dětství prožil Miroslav Zikmund mladší ve zlínské vile na Nivách. A přestože se rodiče v době, kdy studoval střední...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začíná lyžařská sezona, tak dobré sněhové podmínky vlekaři nepamatují

Na Černé hoře se ráno začalo lyžovat, v sobotu se přidá Malá Úpa a Šerlišský Mlýn. Úvod sezony v Krkonoších i Orlických...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Výzva pro šotouše vrcholí. Přihlaste své snímky ze železnice do soutěže

Od začátku listopadu nám můžete posílat fotografie na téma „Podzim s vlakem“. Nejlepší snímky, které budou vybírat naši...

ZANIKLÉ TRATĚ: „Rozkročený“ most Spojovací dráhy byl ikonou Žižkova

Seriál Jubilejní padesáté Zaniklé tratě tentokrát zůstanou v Praze. Podíváme se na trať, která propojila největší pražská...

Na co zírá mašinfíra: Podzimní jízda z Trutnova Krkonoším vstříc

Seriál Pro rozloučení s podzimem jsme si vybrali další z krkonošských tratí. Dráha z Trutnova do Svobody nad Úpou byla dlouho...

VIDEO: Výhercem výzvy pro šotouše je čtyřkolák pod Vyšehradem

Celý listopad jste nám mohli posílat videa na téma „Podzim s vlakem“. V redakci se sešlo hned několik zajímavých...

Prodej rodinného domu
Prodej rodinného domu

Blatnice pod Svatým Antonínkem, okres Hodonín
3 195 000 Kč

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...