Luční bouda se otevírá turistům

  9:47aktualizováno  9:47
Pec pod Sněžkou - Luční bouda se v sobotu opět otevřela turistům. Poté, co ji noví majitelé opravili a zrekonstruovali, dostala nejstarší horská chata na hřebenech Krkonoš šanci na přežití. Za nocleh v Luční boudě nyní zaplatíte od 300 korun na noc, luxus v apartmá s perličkovou vanou vás vyjde na 5000 korun.

Poslední hodiny před opětovným otevřením to v Luční boudě vypadalo jako ve včelím úle.

Rozlehlé místnosti, které půldruhého roku zely prázdnotou, bylo třeba uklidit a zbavit prachu. Noví majitelé museli před příchodem prvních hostů dokončit i nedodělané rekonstrukce pokojů, na chodbách položit koberce a do přestavěné hotelové kuchyně dopravit nové vybavení.

"Právě doprava nám dost zamotala hlavu. Ještě před měsícem ležel na příjezdové komunikaci z Pece pod Sněžkou sníh a zásobování se mohlo naplno rozjet až ve chvíli, kdy závěje prorazila sněžná fréza," líčila Klára Sovová z pražské firmy AEZZ, která Luční boudu od loňského léta vlastní.

Proto v pokojích v prvním patře ještě před několika dny pracovali zedníci, další lidé montovali nábytek nebo natírali zárubně dveří. Na chodbách ležely rozbalené koberce, které řemeslníci přilepovali k podlaze. Relativní klid vládl jen v restauraci, jež už v té době mohla klidně přivítat první hosty.

Turisté si mohou od soboty 19.června v restauraci objednat běžné nápoje a několik základních jídel. "Od soboty zahájíme omezený provoz. Plný rozsah služeb začneme turistům nabízet zhruba od poloviny prázdnin, kdy dostavíme novou čističku odpadních vod," informovala Sovová.

Restaurace podle ní přišla při rekonstrukci na řadu jako jedna z prvních. Řemeslníci opravili veškerý původní nábytek, nově vymalovali a v oknech vyměnili závěsy. Další rozlehlé prostory v sousedství restaurace budou zatím pro veřejnost uzavřeny, ale v budoucnu dojde i na ně. Firma v těchto místech uvažuje o rozšíření vybavení chaty o kulečníky, šipky či bowlingové dráhy.

V suterénu na svoji chvíli čeká i vyhlášená vinárna, kterou by dnes pod haldami harampádí jen stěží někdo poznal. "V zimě se někdy nedá několik dnů kvůli špatnému počasí skoro vystrčit nos ven. Proto chceme našim hostům nabídnout co nejvíc možností, jak si u nás pobyt za nepříznivého počasí zpestřit," slíbila ředitelka firmy.

Nabídka lůžek se rozšíří
V nové recepci si budou moci zájemci brzy objednat nocleh na některém z padesáti lůžek v nově opravených pokojích. "Počet lůžek chceme postupně zvýšit asi na trojnásobek. Výš už nepůjdeme. Chceme ubytovávat spíš méně lidí, ale s nezbytným standardem, bez kterého se dnes už nedá horskou boudu provozovat," sdělila Sovová.

Pokoje na Luční boudě jsou většinou dvoulůžkové s vlastní sprchou a sociálním zařízením a noc se snídaní pro dvě osoby v nich bude stát 1100 korun. Méně komfortní dvoulůžkový pokoj se společným sociálním zazemím na patře přijde ubytovanou dvojici denně na 900 korun. Za nocleh na turistickém pokoji s jedenácti lůžky zaplatí člověk 300 korun. Luxusní novomanželské třípokojové apartmá s perličkovou vanou bude stát 5.000 korun na noc.

"Současný počet lůžek máme rezervacemi naplněný asi na tři týdny dopředu," řekla Sovová.

Další ubytovací kapacity chtějí majitelé vybudovat v nedostavěné zadní části objektu směřující do údolí Bílého Labe. "Už máme projekt na rekonstrukci zadního traktu na šestnáct apartmánů, které budeme prodávat zájemcům do osobního vlastnictví," informovala.

Ochranáři jsou spokojeni
Opětovné otevření Luční boudy vítají i správci parku. "Jsem rád, že chata opět začíná žít. Je vidět, že nový majitel to myslí s její záchranou opravdu vážně," uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí Jiří Novák.

Oceňuje i to, že firma AEZZ neupírá svoji pozornost pouze na úpravy uvnitř chaty, ale snaží se uklidit také letitý nepořádek v jejím okolí. "Pokud se záměr nového majitele Luční boudy naplní a chata začne poskytovat kvalitní sociální zázemí pro návštěvníky vrcholových partií Krkonoš, tak to bude velký přínos i pro ochranu přírody," řekl Novák.

Luční bouda

Luční bouda je nejstarší chatou v hřebenové části Krkonoš a patří i k největším horským boudám ve střední Evropě. Krátce po mnichovské dohodě v roce 1938 Luční bouda spolu s nedalekou Rennerovou boudou vyhořela.

Chatu za 2. světové války obnovili němečtí nacisté, kteří ji využívali jako výcvikové středisko wehrmachtu a školili zde radistky pro letectvo. Po válce připadla Luční bouda armádě. Později se o provoz chaty staral Československý svaz tělesné výchovy, jenž ji v roce 1990 předal Klubu českých turistů.

V roce 1993 se Luční bouda zprivatizovala a od té doby několikrát změnila majitele. Později byla chátrající chata uzavřena a fungoval v ní jen kiosek ve vstupní hale. Pro veřejnost se znovu otevřela až 19.června 2004 poté, co ji nový majitel opravil a zrekonstruoval.

Luční bouda na fotografii z roku 1937

Luční bouda v Krkonoších

Luční bouda v Krkonoších (19.června 2004)

Luční bouda v Krkonoších

Luční bouda v Krkonoších

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Na co zírá mašinfíra: Východočeské derby z Pardubic do Hradce Králové

Motorový vůz M131.1228 Pardubického spolku historie železniční dopravy

Dnešní díl seriálu Na co zírá mašinfíra nám ukáže trať, která zanedlouho přestane v dosavadní podobě existovat. Čeká ji...

Na co zírá mašinfíra: Úzkokolejkou partyzánským krajem z Vysočiny na jih

Lokomotiva T48 018 čeká v Obratani na jízdu do Jindřichova Hradce

V dalším dílu seriálu Na co zírá mašinfíra zamíříme na rozhraní Vysočiny a jižních Čech. Bude to vůbec poprvé, co...

Ne, to není Asie. Plastový odpad připlul po řece do Českého Švýcarska

Plastový odpad na Kamenici v národním parku České Švýcarsko

Celý svět si pomalu uvědomuje tragédii s plastovým odpadem, který ve velkém zamořuje řeky, moře i oceány. Ale pořádně...

Najdete na iDNES.cz