Lidé navštěvují památky stejně v chladnu i parnu

  14:42aktualizováno  14:42
Ne každý, kdo tráví dovolenou v rekreačních oblastech středních Čech, ve dnech, kdy počasí příliš nepřeje, chodí navštěvovat nějaké památky.

Vyplývá to z ankety, kterou dělali zpravodajové MFD. Ti se na známých památkách v kraji ptali, zda chodí v letošním chladném létě více návštěvníků než vloni. Odpovědi byly většinou negativní - chladné počasí návštěvnost ovlivňuje jen minimálně. Jedinou výjimkou je zámek v Hořovicích, který spravuje Památkový ústav středních Čech. Zde se v červenci a první polovině srpna zvýšila návštěvnost dvojnásobně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. "Výrazně se na tom samozřejmě projevilo počasí, turisté k nám však přicházejí i za rozšířeným návštěvnickým okruhem a novými výstavami," tvrdí pracovnice správy zámku Renáta Fialová.

Letošní zvýšené příjmy ze vstupného se také projeví v dalším zkvalitnění prostorů hořovického zámku. Přes zimu a začátek jara příštího roku by tak měly projít rekonstrukcí toalety i interiéry a exteriéry budovy zámku. Naopak chladné a deštivé letní počasí se na návštěvnosti Muzea okresu Benešov se sídlem na vlašimském zámku příliš neprojevuje.

"Z každodenního provozu usuzujeme, že návštěvníků příliš nepřibylo. Lidí chodí stále hodně, ale není to nijak dramatický nárůst proti loňskému roku," poznamenal ředitel okresního muzea Karel Bárta. Ze srovnání letošních a loňských statistik vyplývá, že letos během prvního prázdninového měsíce expozice muzea ve Vlašimi navštívilo zhruba o sto lidí více než v loňském červenci.

Ani zámek Březnice, jehož správcem je rovněž Památkový ústav středních Čech, výrazný nárůst návštěvnosti za první prázdninový měsíc nezaznamenal. "Loni k nám přišlo v červenci jen o necelou stovku lidí méně, to je zanedbatelný rozdíl," říká kastelán zámku Robert Barták, který však dodal, že v květnu a červnu, kdy bylo teplo, poklesla návštěvnost zámku ve srovnání s loňským rokem o osm set lidí. Velmi příznivou turistickou sezonu zažívají v Kutné Hoře. Město vloni navštívilo více než 150 tisíc turistů a v letošním roce by to podle odhadů nemělo být méně. "Vliv špatného počasí jsme vůbec nepocítili. Někteří ubytovatelé nebo restauratéři si trochu stěžují, ale my máme takový nápor, že nestíháme," řekla ředitelka městského informačního centra Renata Čiháková.

Největší zájem mají návštěvníci o chrám svaté Barbory a kostnici v Sedlci. Zhruba stejnou návštěvnost jako vloni má i skanzen lidových staveb v Přerově nad Labem na Nymbursku. Podle plánu by do něj mělo zavítat přes 50 tisíc návštěvníků. Zámek Veltrusy každý rok navštíví čtyřicet tisíc lidí. "Převažuje tuzemská klientela, zahraničních návštěvníků ubývá. Letošní červenec byla znát zvýšená návštěvnost, ale ne nějak zásadně," uvedl správce mobiliáře veltruského zámku Petr Veis.

Do Veltrus jezdí většinou rodiče s dětmi nebo školní výlety. Na návštěvnost nelahozeveského zámku letošní chladnější léto vliv nemělo. "Lidí chodí přibližně stejně jako předchozí sezony," tvrdí pokladní zámku v Nelahozevsi Eva Škabradová. Nečekaný příliv návštěvníků naopak zaží vají v mladoboleslavském Templu, kde za necelé dva měsíce od červnového otevření nové archeologické a historické městské expozice, přišly čtyři tisíce lidí. Zájem je však dán spíše tím, že se jedná o novinku využívající moderní zvukovou a světelnou techniku, než že by lidé při návštěvě Mladé Boleslavi v chladných dnech vyměnili gotický objekt za koupaliště. 

Hořovický zámek.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Český výletník: Jak mě Vincek Priessnitz naučil léčit a být trpělivý

Sanatorium Priessnitz je dnes nejvýznamnější stavbou a jakýmsi logem Lázní...

Když zazní jméno Priessnitz, člověk si představí cosi tajemně německého a chladného. Vincenz Priessnitz však založil...

Zaniklé tratě v Česku. Dráhu do nitra Železných hor převálcovala vlečka

Parní lokomotiva 400.113 za Tasovickou odbočkou na trati do Vápenného Podolu v...

Další díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede do sevřených údolí Železných hor. Podíváme se na dráhu, která byla postavena...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Neobvyklá cesta Českým rájem k Ještědu

Motorový vůz 843.011 čeká ve stanici Stará Paka na odjezd v čele osobního vlaku...

Takto jste cestu skrz Český ráj asi ještě nikdy neviděli. Čeká nás trať 030 podél řeky Jizery ze Staré Paky přes...

Najdete na iDNES.cz