Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Český výletník: Kdo z vás ji zná? Průvodce nejkrásnější ulicí v Česku

Libereckou Masarykovu třídu a na ni navazující Riegrovu považuji za nejhezčí v Česku. Bulvár lemují vily jak zámky, má svou zoologickou zahradu, galerii, muzea, rozhlednu, spoustu příběhů a končí Jizerskými horami.

Vlastně jsem to ještě nikdy neudělal, abych nabídl průvodce jednou ulicí od začátku do konce. Masarykova třída v Liberci si to zaslouží.

Jsme na jihozápadním konci této třídy u zastávky Průmyslová škola. Školu máme po levé ruce a vypadá přesně tak, jak si průmyslovku z konce 19. století představujete – honosná, dvoukřídlá. A absolvovali tu mimo jiné konstruktér aut Ferdinand Porsche, architekt Adolf Loos a taky tři liberečtí porevoluční primátoři.

A teď udělejme pár kroků na křižovatku zvanou Zlatý kříž. Pozor, neždímejte plavky v galerii! Na první pohled absurdní věta, ovšem tady je zcela na místě. Pro vysvětlení, liberecká galerie sídlí v bývalých secesních lázních Franze Josefa. Procházíte tam kolem moderních výtvarných děl v prosvětlené dvoraně a najednou minete autentický nápis na zdi „Plavky ždímejte pouze do výlevky“. Vlastně ani nevadí, že kvůli přeměně na galerii zanikl samotný bazén, zůstaly aspoň ty roztomilé nápisy.

Bez bazénu teď objekt působí jako chrám s velkou hlavní lodí, v jejímž čele místo oltáře byla při mé poslední návštěvě plochá obrazovka z nějaké výstavy videoartu. Bůh žehnej. Lázně s galerií jsou ozdobou liberecké Masarykovy ulice a pořád nesou na štítu původní nápis Kaiser Franz Joseph Bad.

Věž muzea je kopií věže staré zbourané radnice.

Věž muzea je kopií věže staré zbourané radnice.

O Severočeském muzeu, které se zatím marně těší na své otevření po rekonstrukci, už byla v Českém výletníku řeč. Zvenčí stojí za pozornost několik detailů. Když jsem tam byl letos zatím naposledy, divil jsem se, co to tam mají u schodiště za sochu dogy. Ale kamarádka z muzea mě opravila, že je to lvice od sochaře Jaroslava Róny, k níž do páru patří ještě lev na druhé straně schodů.

Sochy byly odhaleny loni u příležitosti obnovy muzea. Tak se omlouvám lvici, kamarádce, Rónovi i muzeu, ale trochu jako pes ta lvice opravdu vypadá. Všimněte si i věže muzea, která je kopií věže staré renesanční liberecké radnice. Vlastně je to největší „exponát“ tohoto muzea.

Za muzeem pak začíná vilová část Masarykovy ulice. Ulicí se dá jen tak bloumat a zvolit si svůj vlastní nejhezčí dům na této adrese. U mě vyhrává číslo popisné 23, takzvaná Vila Eleonore Priebschové. Je to trochu ošuntělý, ale tajemně a romanticky působící dům s antickými sloupy a sochami na fasádě v prvním patře nad balkonem. Už jen ten sloh, ve kterém je postavena. Palladianismus. Nádhera.

Vila Eleonore Priebschové na Masarykově třídě naproti muzeu

Vila Eleonore Priebschové na Masarykově třídě naproti muzeu

Masarykova ulice by nebyla Masarykovou ulicí, kdyby tady necinkala liberecká tramvaj. Houpe se na ní jako na houpačce, protože ulice vede z kopce a do kopce. Tramvaj v Liberci zahájila provoz už v roce 1897.

Masarykova ulice je plná všech možných nepravděpodobných slohů. Dostáváme se k jezírku po levé straně, u kterého se nalézá populární rybí restaurace Rybářská bašta. Vypadá trochu jak nějaký pavilonek z anglického golfového hřiště.

Dalího odbočka

Můžete si udělat i surrealistickou odbočku do Fibichovy ulice s pozoruhodnou venkovní uměleckou instalací. Je tam zahrada s torzy ženských těl, zřejmě se jedná o krejčovské figuríny. Vedle je abstraktní artefakt v podobě koule na plechovce. Kdyby vyrazil Salvador Dalí na výlet do Liberce, měl by prohlídku zahájit právě tady.

U vchodu do liberecké zoo za jezírkem „náš“ bulvár mění jméno na Riegrovu ulici. Ale kdybyste si nevšímali cedulí, tak to nepoznáte. Stylem je to pořád ta naše stejná ulice.

V Masarykově ulici člověk může jen tak chodit a přemýšlet, která vila se mu...

V Masarykově ulici člověk může jen tak chodit a přemýšlet, která vila se mu nejvíc líbí.

V poslední zatáčce doleva naproti Lidovým sadům stojí (napravo) zděná chaloupka. Jsme v nejhonosnější liberecké ulici, a najednou chaloupka. Ta stojí za pozornost, protože podle knižního průvodce po Liberci od Marka Řeháčka je to poslední pozůstatek dřevařské osady Sedmidomky. Tady stojí za to vrátit se ještě k historii Masarykovy ulice a jejího okolí. Její dnešní podoba pochází totiž až z konce 19. století a do té doby tady vedla jen polní cesta na úpatí Jizerek a do Sedmidomků.

Finále prohlídky obstarávají Lidové sady, což je i název budovy s hrázděnou rozhlednou. Krásná připomínka doby, kdy se na výlety chodilo ještě v obleku a hlavně se muselo do zahradní restaurace.

Do hor a z hor

Na symbolickém konci naší ulice, kde je i tramvajová smyčka, začínají Jizerské hory. Už to samo o sobě je unikát. Ulice do hor. Stojí tam prastarý zděný rozcestník, který připomíná meteorologickou budku a dnes slouží jako vývěsní skříňka místního horského spolku. Ale je to zajímavá ukázka, jak vypadal předchůdce dnešních „šipek“ na turistických rozcestích.

Populární restaurace Rybářská bašta stojí u vchodu do zoologické zahrady.

Populární restaurace Rybářská bašta stojí u vchodu do zoologické zahrady.

Sloupek u Lidových sadů sice vypadá jako meteorologická budka, ale je to...

Sloupek u Lidových sadů sice vypadá jako meteorologická budka, ale je to prastarý rozcestník.

Za hodinku ostrou chůzí byste odtud došli do horského střediska Bedřichov, ale přiznám se, že mám radši spíš opačnou cestu – z hor do Liberce. Zvlášť když už panuje podzimní šero a mlha, mám dlouhé kilometry v nohou a těším se na večeři a postel. Většinou si dám ještě pivo v prosklené Formance nebo jinde v okolí a už po něm klimbám na sedačce tramvaje, která mě unáší někam do penzionu nebo na nádraží.

Cítím se báječně a i tento pocit se mi vybaví, když si vzpomenu na nejkrásnější ulici v Česku.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Opomíjená, zapomenutá. Výšlap na nejvyšší horu Prahy pobaví

Teleček

Vystoupil jsem na Teleček, nenápadnou kótu s telekomunikačním stožárem a roztomilým jménem. Málo se...

Český výletník: Kde mají čerty ze skály a nejvíc erotickou sochu v zemi

Čertovy hlavy u Želíz, asi devět kilometrů od Štětí, jsou největší sochařské...

VIDEO Městečko Štětí u Litoměřic se v tipech na výlet a průvodcích prakticky nevyskytuje. Říká se o něm,...

Český výletník: cesty po Česku v roce 2021. Zkuste třeba měsíční Riviéru

Rekultivační jezero Most vzniklo zatopením hnědouhelného lomu Ležáky. (11. září...

VIDEO Nově otevřená rozhledna, nově napuštěné jezero, muzeum, které otevře po velké rekonstrukci, či...

Český výletník: Kdo z vás ji zná? Průvodce nejkrásnější ulicí v Česku

Masarykova ulice v Liberci

VIDEO Libereckou Masarykovu třídu a na ni navazující Riegrovu považuji za nejhezčí v Česku. Bulvár lemují...

Český výletník: Pomníčky v Jizerkách hledají stovky lidí. Vysvětlíte to?

Žulový kříž u rozhledny Štěpánka byl vztyčen asi v době nacismu, ale dodnes tam...

Po lesích Jizerských hor chodí tisíce bláznů a hledají kříže připomínající dávná neštěstí. Jsem...

Český výletník: Zradil město, radnici na Vysočině teď zdobí jeho kostra

Model kostry Hnáta v přízemí staré radnice, který si lze prohlédnout zblízka....

VIDEO Na náměstí v Havlíčkově Brodě shlíží z portálu na staré radnici velká lidská kostra s kosou. V...

  • Nejčtenější

Oheň ve vodě. Vodopád věčného plamene přitahuje vědce i lovce záhad

Premium Ve skále za zurčícím vodopádem v americkém státě New York plápolá oheň. Živí snad věčný plamen skryté zásoby zemního...

Letošní dubnové počasí je důkaz, že atmosféra je v pořádku, říká meteorolog

Premium Proč v dubnu jeden den chumelí a nazítří se vyhříváme v letním slunci? Zbláznilo se klima? Kdeže! Právě naopak: je to...

To nejlepší z hor Česka: Podívejte se, jak a kde nejlépe poznáte Brdy

Jedno z nejvyšších pohoří českého vnitrozemí úspěšně zvládlo přerod z uzavřeného vojenského újezdu v chráněnou...

Krásný výlet v Podkrkonoší. Na pohled tu nic není, ale kráčely tudy dějiny

Pokud si chcete na procházce prohlédnout Umrlčí hlavičky, Velké opičky nebo na Boscovu lahvici, zamiřte na Ovocnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtenáři cestují: Krev zvířat a mrtví doma. Sulawesi nám ukázalo, co je smrt

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Tramp, naturista, gramhonič nebo keškař. Jaké typy lidí potkáte v přírodě

Premium Do přírody se vydává čím dál víc lidí, obzvlášť teď zjara. Outdooroví nadšenci nejsou jeden dav, všelijak se liší....

OBRAZEM: Západy slunce, kostely i popelnice. Výhledy našich čtenářů

Nemusí být zajímavé, nemusí ohromovat svojí nádherou, ovšem výhledy z oken jsou součástí každodenního života a často...

Krásný výlet v Podkrkonoší. Na pohled tu nic není, ale kráčely tudy dějiny

Pokud si chcete na procházce prohlédnout Umrlčí hlavičky, Velké opičky nebo na Boscovu lahvici, zamiřte na Ovocnou...

To nejlepší z hor Česka: Podívejte se, jak a kde nejlépe poznáte Brdy

Jedno z nejvyšších pohoří českého vnitrozemí úspěšně zvládlo přerod z uzavřeného vojenského újezdu v chráněnou...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...