Pátek 16. dubna 2021, svátek má Irena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 16. dubna 2021 Irena

Český výletník: Kdo z vás ji zná? Průvodce nejkrásnější ulicí v Česku

Libereckou Masarykovu třídu a na ni navazující Riegrovu považuji za nejhezčí v Česku. Bulvár lemují vily jak zámky, má svou zoologickou zahradu, galerii, muzea, rozhlednu, spoustu příběhů a končí Jizerskými horami.

Vlastně jsem to ještě nikdy neudělal, abych nabídl průvodce jednou ulicí od začátku do konce. Masarykova třída v Liberci si to zaslouží.

Jsme na jihozápadním konci této třídy u zastávky Průmyslová škola. Školu máme po levé ruce a vypadá přesně tak, jak si průmyslovku z konce 19. století představujete – honosná, dvoukřídlá. A absolvovali tu mimo jiné konstruktér aut Ferdinand Porsche, architekt Adolf Loos a taky tři liberečtí porevoluční primátoři.

A teď udělejme pár kroků na křižovatku zvanou Zlatý kříž. Pozor, neždímejte plavky v galerii! Na první pohled absurdní věta, ovšem tady je zcela na místě. Pro vysvětlení, liberecká galerie sídlí v bývalých secesních lázních Franze Josefa. Procházíte tam kolem moderních výtvarných děl v prosvětlené dvoraně a najednou minete autentický nápis na zdi „Plavky ždímejte pouze do výlevky“. Vlastně ani nevadí, že kvůli přeměně na galerii zanikl samotný bazén, zůstaly aspoň ty roztomilé nápisy.

Bez bazénu teď objekt působí jako chrám s velkou hlavní lodí, v jejímž čele místo oltáře byla při mé poslední návštěvě plochá obrazovka z nějaké výstavy videoartu. Bůh žehnej. Lázně s galerií jsou ozdobou liberecké Masarykovy ulice a pořád nesou na štítu původní nápis Kaiser Franz Joseph Bad.

Věž muzea je kopií věže staré zbourané radnice.

Věž muzea je kopií věže staré zbourané radnice.

O Severočeském muzeu, které se zatím marně těší na své otevření po rekonstrukci, už byla v Českém výletníku řeč. Zvenčí stojí za pozornost několik detailů. Když jsem tam byl letos zatím naposledy, divil jsem se, co to tam mají u schodiště za sochu dogy. Ale kamarádka z muzea mě opravila, že je to lvice od sochaře Jaroslava Róny, k níž do páru patří ještě lev na druhé straně schodů.

Sochy byly odhaleny loni u příležitosti obnovy muzea. Tak se omlouvám lvici, kamarádce, Rónovi i muzeu, ale trochu jako pes ta lvice opravdu vypadá. Všimněte si i věže muzea, která je kopií věže staré renesanční liberecké radnice. Vlastně je to největší „exponát“ tohoto muzea.

Za muzeem pak začíná vilová část Masarykovy ulice. Ulicí se dá jen tak bloumat a zvolit si svůj vlastní nejhezčí dům na této adrese. U mě vyhrává číslo popisné 23, takzvaná Vila Eleonore Priebschové. Je to trochu ošuntělý, ale tajemně a romanticky působící dům s antickými sloupy a sochami na fasádě v prvním patře nad balkonem. Už jen ten sloh, ve kterém je postavena. Palladianismus. Nádhera.

Vila Eleonore Priebschové na Masarykově třídě naproti muzeu

Vila Eleonore Priebschové na Masarykově třídě naproti muzeu

Masarykova ulice by nebyla Masarykovou ulicí, kdyby tady necinkala liberecká tramvaj. Houpe se na ní jako na houpačce, protože ulice vede z kopce a do kopce. Tramvaj v Liberci zahájila provoz už v roce 1897.

Masarykova ulice je plná všech možných nepravděpodobných slohů. Dostáváme se k jezírku po levé straně, u kterého se nalézá populární rybí restaurace Rybářská bašta. Vypadá trochu jak nějaký pavilonek z anglického golfového hřiště.

Dalího odbočka

Můžete si udělat i surrealistickou odbočku do Fibichovy ulice s pozoruhodnou venkovní uměleckou instalací. Je tam zahrada s torzy ženských těl, zřejmě se jedná o krejčovské figuríny. Vedle je abstraktní artefakt v podobě koule na plechovce. Kdyby vyrazil Salvador Dalí na výlet do Liberce, měl by prohlídku zahájit právě tady.

U vchodu do liberecké zoo za jezírkem „náš“ bulvár mění jméno na Riegrovu ulici. Ale kdybyste si nevšímali cedulí, tak to nepoznáte. Stylem je to pořád ta naše stejná ulice.

V Masarykově ulici člověk může jen tak chodit a přemýšlet, která vila se mu...

V Masarykově ulici člověk může jen tak chodit a přemýšlet, která vila se mu nejvíc líbí.

V poslední zatáčce doleva naproti Lidovým sadům stojí (napravo) zděná chaloupka. Jsme v nejhonosnější liberecké ulici, a najednou chaloupka. Ta stojí za pozornost, protože podle knižního průvodce po Liberci od Marka Řeháčka je to poslední pozůstatek dřevařské osady Sedmidomky. Tady stojí za to vrátit se ještě k historii Masarykovy ulice a jejího okolí. Její dnešní podoba pochází totiž až z konce 19. století a do té doby tady vedla jen polní cesta na úpatí Jizerek a do Sedmidomků.

Finále prohlídky obstarávají Lidové sady, což je i název budovy s hrázděnou rozhlednou. Krásná připomínka doby, kdy se na výlety chodilo ještě v obleku a hlavně se muselo do zahradní restaurace.

Do hor a z hor

Na symbolickém konci naší ulice, kde je i tramvajová smyčka, začínají Jizerské hory. Už to samo o sobě je unikát. Ulice do hor. Stojí tam prastarý zděný rozcestník, který připomíná meteorologickou budku a dnes slouží jako vývěsní skříňka místního horského spolku. Ale je to zajímavá ukázka, jak vypadal předchůdce dnešních „šipek“ na turistických rozcestích.

Populární restaurace Rybářská bašta stojí u vchodu do zoologické zahrady.

Populární restaurace Rybářská bašta stojí u vchodu do zoologické zahrady.

Sloupek u Lidových sadů sice vypadá jako meteorologická budka, ale je to...

Sloupek u Lidových sadů sice vypadá jako meteorologická budka, ale je to prastarý rozcestník.

Za hodinku ostrou chůzí byste odtud došli do horského střediska Bedřichov, ale přiznám se, že mám radši spíš opačnou cestu – z hor do Liberce. Zvlášť když už panuje podzimní šero a mlha, mám dlouhé kilometry v nohou a těším se na večeři a postel. Většinou si dám ještě pivo v prosklené Formance nebo jinde v okolí a už po něm klimbám na sedačce tramvaje, která mě unáší někam do penzionu nebo na nádraží.

Cítím se báječně a i tento pocit se mi vybaví, když si vzpomenu na nejkrásnější ulici v Česku.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Opomíjená, zapomenutá. Výšlap na nejvyšší horu Prahy pobaví

Teleček

Vystoupil jsem na Teleček, nenápadnou kótu s telekomunikačním stožárem a roztomilým jménem. Málo se...

Český výletník: Kde mají čerty ze skály a nejvíc erotickou sochu v zemi

Čertovy hlavy u Želíz, asi devět kilometrů od Štětí, jsou největší sochařské...

VIDEO Městečko Štětí u Litoměřic se v tipech na výlet a průvodcích prakticky nevyskytuje. Říká se o něm,...

Český výletník: cesty po Česku v roce 2021. Zkuste třeba měsíční Riviéru

Rekultivační jezero Most vzniklo zatopením hnědouhelného lomu Ležáky. (11. září...

VIDEO Nově otevřená rozhledna, nově napuštěné jezero, muzeum, které otevře po velké rekonstrukci, či...

Český výletník: Kdo z vás ji zná? Průvodce nejkrásnější ulicí v Česku

Masarykova ulice v Liberci

VIDEO Libereckou Masarykovu třídu a na ni navazující Riegrovu považuji za nejhezčí v Česku. Bulvár lemují...

Český výletník: Kam se hrabe Verne. Cestu kolem Světa zvládnu za 80 minut

V hrobce Schwarzenbergů se najde dvacet šest rakví členů rodu.

VIDEO Seriál I v Česku lze vykonat cestu kolem světa. Ano, samozřejmě, přesněji „kolem Světa“. Ani to nestojí...

Český výletník: Pět zajímavých hřbitovů. Jsi jen prach, vzkazuje miss Smrt

Působivý reliéf smrti ve Střílkách

Speleolog Karel Absolon má u hrobu roztomilou jeskyňku. A Brno má svůj „slavín“. Podmanivá smrtka...

  • Nejčtenější

Zemřel poslední krkonošský nosič Helmut Hofer, ikona Velké Úpy

Ve věku 88 let zemřel potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy. Byl posledním žijícím...

České Švýcarsko kvůli souším zavírá další cesty, omezení potrvají roky

Turistická sezona v Národním parku České Švýcarsko začala a znovu se rozjíždějí i lodičky v hřenských soutěskách....

KVÍZ: Odlehlé, známé i pusté. Znáte nejzajímavější ostrovy světa?

S lodí, jež dováží čaj a kávu, pojedu jednou na dalekou Jávu, rozjímal kdysi Konstantin Biebl nad cestováním po...

Samoa: ostrovy kanibalů už turisty vítají s otevřenou náručí

Pokud hledáte učiněný ráj na zemi, máme pro vás dobrou zprávu. Právě jste jej našli. Na Samoi najdete nedotčenou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předjel jsem i sám sebe. Za 24 hodin jsem ale na kole urval 911 kilometrů

On by to byl výkon i za volantem auta, natož za řídítky kola! Ultracyklista Dan Polman vzpomíná, jak před pěti lety na...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Jaký máte výhled z okna? Čtenáři posílali fotky přímo ze svých domovů

Můžou nám zakázat výlety, můžou nám zakázat vycházet z domu, výhled z našich domovů nám však téměř jistě zůstane. Jaký...

Jak se fáralo v Podkrkonoší. Doly v Žacléři využívali i nacisté

Na úpatí Krkonoš, na dosah půvabných Rýchor by málokdo hledal obrovský důlní areál. V Žacléři se těžilo uhlí již od...

OBRAZEM: Krása přímo z domova. Čtenáři se pochlubili svým výhledem z okna

Obyčejný pohled z okna nás v posledním měsících provází v podstatě každý den. Zatímco někdo zahlédne pouze popelnice,...

Hurá jedeme na hory! Nápor neohleduplných turistů ničí českou přírodu

Premium Odpadky dávají do igelitových sáčků, které rafinovaně ukrývají v přírodě. Ve sněhu chodí v teniskách. Často bloudí....

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....