VIDEO: Ukrytá láska a podvodník bez uší. Objevte temné příběhy Křivoklátu

  • 0
Málokterý český hrad obestírá tolik tajemství jako Křivoklát. Někteří jeho obyvatelé a hosté legendy přímo psali, u dalších je opředeno legendami už to, jestli na hradě vůbec kdy byli. My se dnes vypravíme po stopách dvou lidí, kteří jsou s Křivoklátem úzce spjati: magistra Kellyho a manželky arciknížete Ferdinanda Filipínu Welserovou.

Výčet osobností spojených s Křivoklátem je úctyhodný. Jen namátkou: Přemysl Otakar I., Přemysl Otakar II., Eliška Přemyslovna, Karel IV., Vladislav Jagelonský.

Habsburkové pak hrad hojně využívali jako mimořádně tuhý žalář. I když, stejným způsobem Křivoklát sloužil už dříve. Příběhy vězňů, kteří ve zdejších kobkách pobývali, stěny hradu snad šeptají dodnes. Přitom většina cel dávno nevypadá jako v dobách, kdy tu byli vězněni.

V 19. století například přibyla velká okna. O těch si vězni mohli nechat jenom zdát. Společnost jim dělala jenom tma a chlad.

Tak třeba slavný alchymista Edward Kelly. Když roku 1591 zabil jistého Jiřího Hunklera, uvěznil ho rozmrzelý Rudolf II. právě na Křivoklátu. Alchymistovi vzkázal, že svobodu získá jen výměnou za návod k přípravě tinktury k výrobě drahokamů a další magické recepty.

Šarlatán Kelly ovšem nemohl nabídnout nic. Rozhodl se utéct. Jedné noci se spustil z cely po laně. To ho však neuneslo a Kelly skončil v bezvědomí a s roztříštěnou nohou na skalách pod hradem. O nohu přišel.

Získal sice svobodu, dlouho se z ní však netěšil. Nedlouho poté spáchal ve vězení pro dlužníky sebevraždu.

Hrad Křivoklát

Aby Rudlof II. získal alchymistická tajemství, nechal prý Kellyho na Křivoklátu i zazdít a mučit, na skřipec ho měl natahovat pražský kat Mydlář. Přitom odhalil jediné skutečné tajemství, které Angličan skrýval: uříznuté uši. To byl důkaz jeho pravé totožnosti.

Kelly byl totiž před příchodem do Čech písařem, který o své uši přišel za padělání listin. Dodnes ovšem nikdo neví, jak to s Kellym vlastně vůbec bylo.

Láska v úkrytu

Také další slavná obyvatelka hradu přispěla do dějin hradu svou legendou. Říká se, že manželka arciknížete Ferdinanda Filipína Welserová tu pohřbila svá dvojčata. Už vstup Welserové do panovnické rodiny byl těžký. Nebyla urozená, Filipína a Ferdinand tak museli svůj vztah dlouho tajit. Útočiště tajné lásky našli právě na Křivoklátu.

Během šesti let tu Filipína porodila několik dětí. Známý je příběh Karla narozeného v roce 1560. Prozradit, že je Filipína jeho matkou, by znamenalo prozradit vztah s Ferdinandem. Filipína tak skrývala těhotenství a po porodu nechal chlapce odnést před bránu. Pak se ho na oko ujala jako novorozence.

O dva roky později se Filipíně měla narodit ještě dvojčata, Marie a Filip, ta však zemřela krátce po porodu. Podle jedné legendy je Filipína nechala pohřbít pod vzácným oltářem v zámecké kapli. Druhá hovoří o tom, že byly mrtvolky vyzdviženy a odvezeny pryč. O místě, kde těla nakonec spočinula, panuje řada spekulací.