Ledový adrenalin na Pražském hradě

  9:13aktualizováno  9:13
V ledové koryto plné ostrých zatáček a nebezpečných skoků se tento týden proměnily ulice pod Pražským hradem i část Hradčanského náměstí. V sobotu budete moci na této ledové dráze shlédnout atraktivní adrenalinový závod kombinující bruslení a sjezd "Red Bull Crashed Ice."

Česká metropole se 15. ledna 2005 stane čtvrtým evropským městem v historii, které bude tento unikátní závod hostit.

Závod by podle pořadatelů neměly ohrozit ani současné vysoké teploty. "Led totiž vytváříme podobnou technologií, která se používá na zimních stadionech," řekl Marek Teyssler z Red Bull Communications. Ledové koryto by tak mělo bez problémů vydržet i teploty kolem deseti stupňů. "Navíc se má o víkendu ochladit, což je pro nás dobrá zpráva," dodal.

Samotnému závodu, který začne v 18 hodin, bude předcházet kvalifikace, v níž se utká stovka závodníků. Ti byli vybráni z více než 300 původně přihlášených. "Ty, které nakonec na dráhu pustíme, jsme totiž v minulých dnech vybírali v bruslařských soutěžích na zimních stadionech po celé republice," vysvětlil Teyssler.

Podobné závody se v minulosti uskutečnily pouze ve třech evropských městech. Nyní však poprvé bruslaři pojedou rychlostí až 70 km za hodinu přímo ulicemi v centru města.  

Otcem myšlenky na vznik tohoto závodu je rakouský fotograf a novinář Stefan Aufschnaiter. Od nápadu nebylo daleko k realizaci, a tak se závod Red Bull Crashed Ice poprvé uskutečnil v roce 2001 ve švédské metropoli Stockholmu, o rok později v rakouském Klagenfurtu a v loňském roce v Duluthu v americké Minnesotě. Rok 2004 znamenal pro závod výrazný posun na východ až do ruské metropole Moskvy.

Mezinárodní závod přivítal i české jezdce – trojlístek z Prahy ve složení Michal Brabec, Vašek Culka a Michal Dvořák (ano, ten známý hudebník) sice neměl reprezentační dres, ale svého úkolu se zhostil více než úspěšně. "Poprali jsme se s tratí, bylo to hodně náročné na výdrž a nebyla nouze o bolestivé pády. Přesto své cesty nelituji, byl to zážitek, na který se nezapomíná," konstatoval po závodě nejlepší z Čechů Václav Culka, který skončil na jedenáctém místě následován těsně Michalem Dvořákem. Poslední z trojice – Michal Brabec – dojel ve druhé desítce.

Red Bull Crashed Ice

Ice cross downhill - česky "sjezd na bruslích v ledovém korytu" - si jako nový druh adrenalinového sportu získává stále další a další příznivce. Jde o unikátní kombinaci bruslení a fourcrossu* (fourcross – původně bmx disciplína, ve které mezi sebou soupeří čtyři jezdci v jedné dráze. Dva nejrychlejší postupují do dalšího kola, druzí dva vypadávají).

Atmosféru dokresluje divácká kulisa i fakt, že se startuje až za umělého osvětlení. Nezapomenutelný zážitek pro všechny zúčastněné.

Kudy se pojede

Trať je v Praze připravena v samém srdci města, atraktivní a náročná. Start bude na Hradčanském náměstí, následovat budou překážky, slalom a zatáčka do ulice Ke Hradu. Pak skok, série menších skoků a následný gap jump. Nakonec prudká levá, série zatáček a finálový skok. Cíl je v Nerudově ulici.

Pravidlo číslo jedna: bezpečnost

Bezpečnost jezdců i diváků – to je pravidlem číslo jedna pro závod Red Bul Crashed Ice, ať už se koná kdekoliv na světě. Pasivní bezpečnost závodníků zaručuje kompletní hokejová výzbroj včetně chráničů kostí, končetin i páteře. K závodu jsou připuštěni pouze zdatní bruslaři, kteří mají předpoklad na zdolání trati bez větších jezdeckých problémů.

Jezdce od diváků oddělují mantinely – stejné jako známe z hokejových stadionů, neukázněné diváky od jezdců pak profesionální ochranka. Závod bude promítán na několika velkoplošných obrazovkách umístěných podél trati, takže tlačenice kvůli dobrému výhledu pravděpodobně odpadnou.

Více informací o závodě - ZDE

Informace pro účastníky najdete ZDE

 

Red Bull Crashed Ice v Duluthu (USA) se jel loni v únoru. Závod vyhrál - stejně jako všechny předchozí - Jasper Felder.

Bruslaři, kteří se v sobotu spustí do ledového koryta v ulicích pod Pražským hradem, budou muset těsně před cílem v Nerudově ulici projet i touto ostrou zatáčkou

U Pražského hradu se pojede adrenalinový bruslařský závod

Druhým místem, kde se jel Crashed Ice, byl rakouský Klagenfurth v roce 2002.

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Neznámý Pražský hrad II. díl: Pětadvacet míst, která turisté míjejí

Pražský hrad

Pětadvacet míst, která turisté míjejí - Význam Pražského hradu jako symbolu státnosti nespočívá pouze v jeho...

Neznámý Pražský hrad I. díl: Pětadvacet míst, která turisté míjejí

Pražský hrad

Význam Pražského hradu jako symbolu státnosti nespočívá pouze v jeho majestátnosti, ale i v detailech – turistům často...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Neobvyklá cesta Českým rájem k Ještědu

Motorový vůz 843.011 čeká ve stanici Stará Paka na odjezd v čele osobního vlaku...

Takto jste cestu skrz Český ráj asi ještě nikdy neviděli. Čeká nás trať 030 podél řeky Jizery ze Staré Paky přes...

Najdete na iDNES.cz