Šumavští lesníci za týden či dva vyjdou do lesů se speciálními desetilitrovými postřikovači na zádech a budou stříkat jednotlivé přesně určené kmeny stromů v parku biocidy, které zahubí kůrovce.
"Postřikovat se bude pouze ve druhých zónách parku a ještě jen na přesně určených místech. Tedy tam, kde nejsou zdroje pitné vody, prameniště, netečou řeky či nejsou rašeliniště. Postřikovače mají stálý tlak, aby odkapávání chemie z nich bylo co nejmenší,“ vysvětluje náměstek ředitele šumavského parku Libor Hošek.
Lesníci v národním parku vystříkají biocidy na zhruba sto padesát tisíc kubíků dřeva, což je pro představu přibližně pětina popadaného dřeva po lednovém orkánu Kyrill. Na některé stromy se ale bude stříkat chemikálie hubící lýkožrouty smrkové i třeba třikrát.
Než kůrovec vylétne
První lesníci s chemií se v parku objeví právě v době, kdy škůdce zavrtaný pod kůrou stromů bude v posledním stadiu vývoje, tedy krátce před vylétnutím na další stromy.
Turisté nastříkané stromy poznají: budou označené červenou nebo zelenou barvou. I když lesníci tvrdí, že lidem při kontaktu nic nehrozí, protože schválené biocidy mají nejmenší toxicitu povolenou stříkat v Česku, je dobré dodržovat hygienická pravidla: na stromy nesahat a prsty od chemikálie nepřikládat k očím.
Ochránci přírody proti použití biocidů v parku protestují. Od vzniku šumavské rezervace v roce 1991 se v lesích chemie dávala jen do lapáků, které brouky nalákají a otráví. Lapáky jsou polena, která mají v sobě feromon.
"Chemie není dobrým nápadem, protože může hubit i velmi potřebné druhy hmyzu. Spíše se měly stromy třeba loupat a v horských oblastech by se měl les ponechat volnému vývoji,“ říká ekolog Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.